Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електровелосипеди
Как да сглобим евтин ел. велосипед
Vetap:
Ето тук човекът обяснява "с думи прости" какво е фалшива батерия и как се мери капацитета и:
http://www.instructables.com/id/DIY-Constant-current-load/
fantom4e:
--- Цитат на: EDM electronics в Април 26, 2017, 04:42:52 pm ---fantom4e, с две думи искаш да кажеш, че колкото е по-тънък материала на анода и катода, толкова по-леки ще бъдат батериите и това няма да влияе на работната площ, т.е. капацитета? 1
Добре, има логика, това е познато, но изтъняването на електрода е за сметка на тока на натоварване. Кел файда, че е лека батерията, т.е. с голяма енергийна плътност, като не можем да черпим от нея голям ток и й се намалява броя на циклите, защото логично при по-малко материал, по-бързо ще се скапе. 2
Именно затова "най-енергийните" батерии на Panasonic NCR18650GA 3.45Ah не са за голямо натоварване и всъщност не са най-добрите, по-добри от тях са с по-малката енергийна плътност, т.е. с по-дебелите електроди за сметка капацитета, или Panasonic NCR 18650PF - 3 Ah. Т.е. правим малко компромис с обема и теглото за сметка на натоварването и продължителността на живот.
В заключение, не знам коя е по-лека и коя по-тежка, но все още никой не е произвел по-добра литий-йон батерия от Panasonic и не случайно автомобила Тесла е именно с техни елементи. Но и те не дават гаранция на батерията и продължителност на живота й. Батерията е късмет, може да те кара дълго, може и да се скапе и до 5-тия цикъл.
--- Край на цитат ---
1 Да по-тънко значи и по-леко, но връзката площ-капацитет е по-сложна и има и други фактори които и влияят
2 Тънките електроди не са в пряка зависимост от тока, тука най-голямо значение има материяла, има материали които позволяват бърз заряд/разряд с голям ток, и такива които не могат.
Циклите зависят от материала, но не толкова от количеството му. Определящо в случая е как се циклира клетката (т.е. тук е основната роля на BMS)
Литиево-йонните имат един голям плюс в сравнение с всички други ХИТ, това е възможността да си направиш клетка с желано напрежение. Кеф ти 1 волт, кеф ти 2, че и кратни стойности, вече като ги асемблираш в пакет, вадиш 4, 8, 9, 12, 19 и т.н. волта. Получаването на елемент с различни напрежения, се постига като комбинираш различни електродни материали. Обаче различните материали имат различни характеристики и съответно различни + и -. Има материали с голям капацитет, но с ниско токово натоварване, и обратно с не много голям капацитет, но пък с възможност за бърз заряд/разряд.
Варианта за батерия с голям капацитет и с бърз заряд/разряд все още не е навлязла в производство, така че е въпрос на компромис какво искаш да получиш. Или да го кажа с аналогия: имаш бюджет от 10к $ и трябва да пренесеш товар от Варна до Пловдив. Имаш вариант, да си купиш малка кола и да направиш 5 курса, или да си купиш камион и да направиш 1 курс, как ще действаш си преценяваш.
juliang:
--- Цитат на: fantom4e в Май 02, 2017, 01:49:12 pm ---... Литиево-йонните имат един голям плюс в сравнение с всички други ХИТ, това е възможността да си направиш клетка с желано напрежение. Кеф ти 1 волт, кеф ти 2...
--- Край на цитат ---
Литиева батерия 1 волт? 2 волта? Май нещо съвсем се омеши... :)
fantom4e:
Като комбинираш 3 волтов катод с 2волтов анод, ще се получи батерия с потенциал 1 волт
https://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwihpM-Ik9PTAhXRERQKHct4CQEQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fpubs.rsc.org%2Fen%2FContent%2FArticleHtml%2F2015%2FCP%2Fc4cp05552g&psig=AFQjCNEE6UuTVQo9fI-hCuEY1AvrzPHPlQ&ust=1493881073945521
на картинката синьо с червено
други картинки, някой са по-подробни https://www.google.bg/search?q=electrode+potential+for+lithium+ion&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwis0b_lktPTAhXGCCwKHZeNCVUQ_AUIBigB&biw=1280&bih=927#imgrc=1hF4eCrcfRr4rM:
почти всякакви напрежения са възможни, въпрос на комбинация на електродите
Valdano:
Здравейте,
Искам да Ви помоля за съвет. Реших да сляза от колата и да променя
начина си на придвижване ...с елколело. На 62 г. съм и тежа 96 кг. Имам къща на село, до която почти всеки ден ще трябва да се изкачвам по стръмен около 10 км асфалтов път. До сега каквото прочетох в нета, разбрах че трудно ще се намери фабрично 20 цолово сгъваемо ел. колело, което да преодолява тези наклони с така предлаганите техн. показатели.
Затова моля за съвет:
– какъв КИТ и откъде да го закупя;
- кой ще може да комплектова едно максимално леко сглобяемо 20” колело.
- Желанието ми е общото тегло на елвелосипеда да е около 20 кг, защото живея в блок на 3 етаж и ще ми бъде трудно всеки ден по няколко пъти да го качвам до апартамента.
- какво максимално леко колело да закупя, което да може да издържи необходимите техн. показатели.
Благодаря предварително.
В бъдеще , когато вече ще имам това колело, смятам в края на деня да го сгъвам и оставям в багажника на колата, а батерията да я свалям и зареждам вкъщи.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия