Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори
Малък хидрогенератор
paparosko:
Представям ви една интересна статия за генериране на електричество от течаща вода, посредством малка водна турбина:
"ВЕЦ за домашна употреба"
"Японци направиха малък хидрогенератор, генериращ ток от реки и потоци.
Японската технологична компания Ibasei представи нова идея за производството на електричество от енергията на водата посредством мини турбина. Въпросният генератор трябва просто да бъде поставен в по-бърз поток или река, за да започне генерира малки количества електричество, а добитият ток може да се използва за директно захранване или като зарядна станция.
Наречено Cappa, устройството на външен вид напомня на самолетен двигател и е направено така, че да може да се инсталира на всяко удобно място в рамките на минути. Това удобство отразява първоначалната идея на проекта, че не е нужно всички хидроелектрически системи да бъдат огромни или да са разположени на оптималните места по реките.
Вместо това хидрогенераторът трябва просто да бъдат поставен на места, на които реката се стеснява и скоростта на водата се повишава. Така при скорост на водния поток от два метра в секунда турбината генерира електричество в мощност 250 вата. При Инсталиране на пет Cappa устройства на едно място мощността се повишава до 1 киловат.
Генераторът може да намери редица практически приложения, обясняват говорителите на Ibasei – от захранване на открити паркове до бекъп системи в случаи на наводнение. Устройството може да се използва и като алтернатива на дизеловите генератори, които домакинствата използват, когато електричеството спре. Една Cappa система не може да захрани цяло домакинство с енергия, но може поне да осигури достатъчно ток за осветлението. Ако остане постоянно към мрежата, тя може да намали сметките за електричество на домакинството, живеещо в близост до река или поток.
Очаква се първите модели от новия хидрогенатор да бъдат пуснати в Япония през следващата година, като цената им ще бъде колкото на компактен автомобил."
Ето оригинала: http://www.klassa.bg/news/Read/article/219011_%D0%92%D0%95%D0%A6+%D0%B7%D0%B0+%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%B0+%D1%83%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0#.UM2Lg9At3-E.facebook
Предполагам, че мини турбината е проточна от типа "Каплан" - за относително малки падове и големи дебити.
Ще се радвам, ако някой публикува информация, отнасяща се за мини водни турбини (малки хидрогенератори).
:)
oneman:
Вчера прочетох тази статия тук http://www.greentech.bg/?p=35576.
Порових малко из нета и намерих цената - 12 000$ за 250W или 48$/W. :o
Фотоволтаиците в момента са около 1$/W. Имаш по 2W за всеки час от денонощието. ;)
Не виждам какво от тази турбина струва толкова пари - един кожух за ускоряване на водата, при това лошо проектиран, една перка и някакъв постояннотоков ел.двигател от 250W. Направо приказка ;D. А, ще ти трябва и инвертор 12/220V.
Според мен идеята и е да бъде директно потопена в течението без никакви падове.
Ако имаше пад, перките и щяха да изглеждат доста по-различно.
Ето ти една проста идея http://hydro-electric-barrel.com/html/news.html. Може да импровизираш с бидон и малко фантазия. Работи с кпд като на водно колело, но не изисква никакви съоръжения по реката.
Ако имаш приличен пад и добро водно количество - най-простото и евтино решение е центробежна помпа включена като турбина с трифазен асинхронен двигател.
На двигателя качваш 3 броя кондензатори според мощността и си готов за автономно захранване. ;)
paparosko:
Наистина излиза, че цената за киловат е доста висока в случай, че някой би решил да си закупи въпросната турбина.
Това в никакъв случай не означава, че не е оправдано конструирането и изработването на подобна мини турбина като опитен образец за мощност от порядъка на 2 ... 5 kW.
Както пишеш тя трябва да бъде потопена във водата, защото е проточен тип.
А що се отнася до пада, ами за да се движи (протича) водата винаги е необходимо да съществува някакъв (макар и минимален) пад на налягане, т.е. в случая някаква денивелация - разлика в нивата на водата, създаваща наклон по протежение на водното корито.
Затова при проточните турбини тип "Каплан", потопени във водния поток, падът на налягането е минимален, така че за задвижването на лопатките от основно значение е динамичната характеристика на водния поток.
:)
oneman:
paparosko,
това се турбини, които използват единствено скоростта на течението на реката. Не им трябва никакъв пад.
Наричат се хидрокинетични турбини. Най-простият пример е долнобойно водно колело - потапя се долния край
на колелото в реката (канала) и от нейното течение колелото се върти.
Ето ти един по-съвременен пример за кинетична турбина с дифузьор за ускоряване на водното течение. http://tidalenergy.net.au/index-subpage-2.html
Формулките са прости: Eкин = 0.5*Q*V2 т.е. кинетичната енергия е равна на половината от количеството (Q) по скоростта (V) на КВАДРАТ!!!
Този КВАДРАТ е примамлив за енергетиката. За това се правят дифузьори на кинетичните турбини, за да се увеличи скоростта на потока през турбината.
Накратко, ако увеличиш двойно скоростта на водата при еднакви количества, енергията расте четворно ;)
Формулката за пада изглежда така: Епот = Q*H*g или потенциалната енергия на водата е равна на количеството по височината (пада) по земното ускорение (9.81)
Тук НЯМА КВАДРАТ!!! - и горната хитринка не работи.
Проблема на съвременната хидроенергетика е, че инженерите са забравили или въобще никой не им го е казвал, че втората формула е изведена от първата, като е заместена скоростта (V) по формулата V = sqrt(2*g*H).
Заради тази заблуда, реките, на които не може да се осигури пад не се считат за полезни от хидроенергийна гледна точка.
В същото време никой не се стреми да направи "пад" на вятъра, а просто си слагат перки и си изработват енергия. :'(
И защо така, след като енергийната плътност на водата е 800 пъти по-голяма от тази на вятъра?!
Ами защото реките в средното и долното си течение са със скорост около и малко над 1м/с, а при тази скорост КВАДРАТА няма значение.
Е, значи инженерите са прави да игнорират този възможен ресурс.
Да, прави са. Защото те не знаят как могат да увеличат скоростта на водата достатъчно за да може да се задейства КВАДРАТА.
Всъщност знаят - правят "пад" или увеличават дебита или нищо не правят.
Другото, което знаят е използването на дифузьори, но там има ограничение в усилването, защото заедно с увеличаването, рязко се увеличава и хидравличното съпротивление.
И ако увеличат скоростта от 1 м/с на 3 м/с, определено ще постигнат някакъв ефект, но това е предела.
Ами ако може да увеличим скоростта от 1-2 м/с на 10 м/с ? :o
Даа! Сметката си я бива Ек = 0.5*1м3*(2м/с)2 = 2 кW и сега изненадата Ек = 0.5*1м3*(10м/с)2 = 50 кW ( COP = 2500 % ;D не е зле за малко работа от един багер еднократно)
Е, как става това???
Ами питайте Шаубергер ;)
valex:
http://www.tonchev.org/novavec.html
http://www.youtube.com/results?search_query=Jet+drag+tonchev&aq=f
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия