Алтернативни енергоизточници > Трансформатор на Tesla

опит за приложение на Тесла трансформатор

<< < (3/5) > >>

tc.project:
Преди да премина към правене на трансформатор било то скъп или евтин, бих желал да  видя физически как той действа (без значение от размерите му )

Така, че търси се Трансформатор  ;)

Maistora52:
Ради, прати му на колегата на лични, координати на твоя познат със 120 хил. волтовия траф, да иде да види... ясно е, че ще се прави, но първо трябва да се види - и аз съм така, и изобщо човека е така: "око да види, ръка да пипне!"
Ето още малко информация - може да е от полза:
Продукти на завод "Хюндай Трафо" София, бул. Рожен № (виж)
Трансформатори
НОМИНАЛНИ НАПРЕЖЕНИЯ
Трансформаторите се произвеждат за номинални напрежения на празен ход: ВН 6,10,15,20 и 33 kV, НН 0.400 kV. По желание на клиента се изработват и трансформатори за максимално напрежение — 36 kV. Напрежението се регулира на страна ВН с помощта на превключвател при напълно изключен трансформатор. Стандартният диапазон на регулиране на напрежението е ±5% (±2x2.5%)Uн.
СХЕМА НА СЪЕДИНЕНИЕ
Трансформаторите с мощност до 160 kVA включително са със съединение на намотките Yzn5, а за мощност 250 kVA и нагоре със съединение Dyn5. Неутралната точка на намотка НН за всички трансформатори е изведена върху капака с отделен извод, който може да се натовари с пълния номинален ток и при двете схеми Yzn и Dyn и е изолиран за най-високото напрежение на мрежата НН.
ЗАГУБИ
Загубите на празен ход, загубите под товар и напрежението на к. с. съответстват на EN 50464-1 : 2007 ( наследник на HD 428.1S1:1992, на CENELEC). Толерансите за тях и за други технически данни отговарят на IEC 76, DIN 42500, респ. на БДС 3067.
ТЕМПЕРАТУРНИ ПРЕВИШЕНИЯ
Максималното температурно превишение на намотките, измерено по метода на съпротивлението, е 65° C за продължителен номинален режим на натоварване, а на маслото под капака, измерено с термометър е 60° C.

Пускам ти в темата и карта от Гугъл с местонахождението на завода. Там като отидеш, ще получиш всякаква актуална и компетентна информация по твоя въпрос - ще питаш къде могат да ти обяснят - отдел Конструктори, Инженери, Пласмент и т.н. нали знаеш - "с питане да Цариград се стига"...

EDM electronics:
Давате ли си сметка, че разрядите от Тесла-трансформатор могат да бъдат твърде опасни?

Не Рьонтген, а именно Тесла е откривателят на рентгеновите лъчи. Той ги нарекал Х-лъчи. Открил ги е около 1885-1887 г. Установил, че светкавиците отделят Х-лъчи. Доказал ги е, като направил вакуумна тръба с катод и анод, в която ускорени електрони се удрят в метален отражател-анод и се оделя електромагнитна вълна, която обаче е биологично активна - влияе на здравето.

Тъй като съм правил подобие на рентгенова лампа - "Райф лампа", не случайно в нея има хелий, не само заради плазмата, но и за по-нисковолтов пробив. Над 2 kV вече има излъчване на рентген. Да не говорим за по-високи напрежения.

Това го знам от теорията, не съм правил замервания. Особено силно е излъчването на рентгенови лъчи, когато пробивите са между метал. А разряда във въздуха е около 1kV/мм, т.е. всеки може да изчисли за какви напрежения иде реч.

Да не станат после изкуствените светкавици от играчка-плачка.

Радико:
Да има опасност да стане от играчка плачка ако се прави от хора които не са наясно какво правят. Всичко е въпрос на сметки и опира до напрежение, вътрешно съпротивление и съответно максимален ток на трансформатора. Ако тока дори и при късо съединение не превишава 40-50 милиампера не може да стане конфузия.
Иначе трансформаторите на Хюндай не са предназначени за такива напрежения но лабораторната им машина е предназначена за тестване на издръжливост на мълнии на електроенергийно оборудване. Там токовете хич не са малки.   

x_name41:
интересно приложение на тесла трансформатор за произвеждане на вода от електричество :)
Eто и уебсайта на Dr. Lipra Sloof. Вижда се че използва някакъв метал който не мога да разбера как му е името, но прилича по звучене на "sulphenium" или "рениум"- (rhenium), като втория е много скъп и специален метал, можете да се уверите във това ако потърсите в интернет информация за него. Между прочем забележете, че всички обръщат внимание само на закачката със името и датата а не си правят труда да се поинтересуват за вида, характеристиките, свойствата на използвания метал и т.н. Не изключвам възможноста това да е направено нарочно и умишленно, с цел прикриване на определена истина

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия