Автор Тема: Какъв тип водородна клетка да избера?  (Прочетена 11937 пъти)

GeorgiM

  • Гост
Здрасти на всички. От известно време следя внимателно актуалните теми във връзка с въпросните клетки във форума. Крайно съм решен да експериментирам с направата на собствена клетка, но съм много озадачен- от какъв тип да бъде. Имайки предвид богатия избор от конструкция, вие като старши експериментатори, можете ли да ме упътите.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #1 -: Април 04, 2012, 05:18:37 am »
  Като наи-напред кажи за какво ще я използваш, за отопление на къща или за автомобил? A иначе, хубаво е да е от електролизен тип...

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 480
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #2 -: Април 04, 2012, 10:48:05 am »
 Тип суха клетка с конструкция от типа филтър- преса и сепарираща отделно водорода и кислорода при отделянето им вътре. Причината и целта са , като минимум да е поне по безопасно ННО е силно експлозивен. Когато не е под налягане и количеството е малко не е опасно настина , но със сигурност клетката може да се поврежда , както и бъблери и резервоари. Резервоари тип бъблери също не са желателни , гръмнат и разрушат ли се електролитния разтвор се разплисква. Използва се разтвор на калиева основа най често и тя никак не е безобидна , защото влиза в реакция с мазнини и предизвиква изгаряне..вземи си предпазни очила за очите преди да експериментираш. Още нещо важно при работа с калиева основа - КОН , процеса на разтварянето и във вода е екзотермичен - ВИНАГИ СЕ РАЗТВАРЯ ВЪВ ВОДА , КАТО ВЪВ ВОДАТА СЕ ДОБАВЯ КОН , а НЕ ОБРАТНОТО - ДА СЕ ЗАЛИВА ОСНОВАТА С ВОДА - ТОВА Е ОПАСНО !

GeorgiM

  • Гост
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #3 -: Април 04, 2012, 12:34:34 pm »
Възнамерявам да я използвам за автомобил. Суха клетка казваш - търсим блестящ старт  ::)  Но понеже видях доста красноречиви мнения за всичко, по което се двоумя, все пак го правим за ефективност и икономия, имайки предвид текущите цени на горивата.  Като цяла планирам (моментно) снабдяването с достатъчно ток с подмяна на генератора, трансформатор от 12волта към 220волта, няколко  малки електролизера със средно около 10 клетки, но от целия тоя материал, никъде не установих как да сепарирам кислорода и водорода.

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 480
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #4 -: Април 04, 2012, 08:23:14 pm »
На какъв автомобил ?

GeorgiM

  • Гост
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #5 -: Април 04, 2012, 10:20:27 pm »
Тойота 2000 кубика

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 480
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #6 -: Април 05, 2012, 09:03:17 am »
 Дизел или бензин , ако е дизел с еднократно впръскване не горивото ли е ? Бензиновия мотор с ламбда кантрол на емисиите изгорелите газове ли е ?
 - Ако се добавя само водород няма да има проблем с ламбда сондата и да се налага вмешателство в електрониката на автомобила.
 - За дизели при които горивото се впръсква на порции на няколко пъти не става да се добави водород , той изгаря още с първата порция впръснато гориво , а тя е най малка и предназначена не да повиши налягането а само да подготви една среда на възпламенена смес в която да се впръсне голямата порция гориво после.
 - При положение че автомобила е с чисти газове и добро изгаряне , голяма икономия не чакай също , но може да приложиш друга тактика - да ги поизцапаш.
 - Безсмислено е да добавяш 20 литра в минута , ако може да поеме само 0.5 литра и ще получиш отрицателен ефект.
 - Допълнителен , мощен алтернатор има смисъл само ако се включва в моменти на намаляне на скоростта и енергията я съхраниш в батерии и след това с нея да се произведе водород и той да се добави...
 Има смисъл и кислорода да се добави , но това трябва да стане в определени моменти и е сложно - по скоро е за разработка от производители на автомобили , ако някога решат да добавят водород  и автомобилите да излязат от конвейра с такава система.
« Последна редакция: Април 05, 2012, 12:51:50 pm от h2motor »

GeorgiM

  • Гост
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #7 -: Април 06, 2012, 02:24:39 am »
Тук вече се прицелихме все още прекалено далеч  ;D Основната ми идея, електролизера да бъде компактен и същевременно ефектен. Електрониката по управлението за момент я оставям на страна поради прекалената ми некомпетентност по въпроса. С призив за помощ имам няколко въпроса (надявам се да не бъда прекалено нахален).
1. Нужно ли е да слагам 2ра акумулаторна батерия и нужно ли е да преминавам на 220волта за да мога да осигуря необходимото напрежение на всяка една от клетките, коята оптимална стойност е около 1.5 волта (?)
2. Спрямо електричеството с което разполагам, какъв да бъде оптималния брой на ламелите в електролизера(?) Разстоянието мисля да бъде около 5-10мм.
3. Един колега изумително много ме впечатли със направата на електролизера си. Убеден съм, че това е правилния материал, но не знам що е то ? http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=284.0;attach=20322;image
4. По горе в поста си спомена за сепариране на водорода и кислорода с магнит. Как по точно?
Идеята ми е електролизерите да бъдат няколко и да се използват толкова, колкото е необходимо. И искам да благодаря на h2motor за отделеното време за отговор!  ::)

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 480
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #8 -: Април 06, 2012, 10:30:40 am »
 Не случайно те попитах - На какъв автомобил ? Интересува ме двигателя , типа гориво и КОНСУМАЦИЯТА НА МАСЛО !
 Виждам, че си готов да ги пренебрегнеш и може би искаш да правиш просто клетки за добавяне на водород. Може би имаш желание да комерсиализираш резултата от това твое търсене, в което не намирам нищо лошо, но би могъл още на старта да го кажеш.Помощ ще получиш без значение.
 Идеята да се добавя макар и съвсем малко количество газово гориво - водород е перфектна.Това е моята цел , хората да се запалят и да си направят автомобилите с чисти изгорели газове. Тях разбира се ги интересува да им конумират по малко гориво, за замърсяването не им пука много. Налага се да бъдат зарибявани , като им се осигури и някаква икономия на гориво. Дори да си монтират постоянно нови каталитични гърнета, тези евтините ремонтни по 100 долара с нанопокритие на каталитичната част работят месеци и най много година. Скъпите фабрични, чиято цена е над 1000 работят по 3-4 години и после и тях ги няма. Всеки отбива номера. По повод високите цени на горивата - в момента са прилично евтини, ще станат скъпи но сега не са.
 Добавянето на газово гориво - метан , LPG , ВОДОРОД е една много добра идея и най вече последния е перфектния чистач.Разхода при по добро изгаряне действително се понижава.Има разбира се значение и количеството добавено газово гориво. С малко водород няма да има ефект - икономия на гориво. За да се произведе много водород е необходим много електрически ток ,  ако го вземем от автомобилния генератор той не е достатъчно мощен, но дори да е ще имаме загуба на енергия от преобразуване на механична енергия в ток и ако приемем че сме с най високото възможно КПД , то пак е 90% , имаме и предавка - ремъчна да кажем и там 6-7%. Но механичната енергия произведена от ДВГ е с КПД на преобразуване енергията на горивото 30% можем да приемем , КПД на електролизера - залагаме високо 85%.Така, че от всяко преобразуване имаме загуби  и произведения водород ще е значително по малко като енергийна стойност от енергията вложена за неговото получаване - бензина , дизела...изразходван ще е доста повече. Ще имаме загуба на енергия . Целта от тук се променя - с малко водород трябва да има положителен ефект - икономия на гориво. За тези 20 - 30 ..300 летри в минута просто да забравим , защото ще има отрицателен ефект. Има ли смисъл да се преобразува напрежението - не няма никакъв смисъл , защото и от това ще се губи енергия. Ако може да се избегне електроника - регулатор на големината на токаи т.н.т. това също ще бъде добре и там се губят проценти енергия.

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 480
Re: Какъв тип водородна клетка да избера?
« Отговор #9 -: Април 06, 2012, 10:45:06 am »
 За разтоянието между електродите трябва да направиш следния експеримент - две планки от ламарина , малки и правоъгълни им пробий по един отвор в средата в единия край. Постави болт от електроизолационен материал и шайби също от електроизолационен и пружина между тях..финна пружинка , която да можеш да натегнеш така че разтоянието да може и 1.5 мм да го направиш.Направи си 10% разтвор на КОН в прозрачна чаша , осигури си източник на ток чието напрежение да можеш да променяш и експериментирай с 1мм разстояние и какво напрежение трябва за да има прилично количество отделящи се мехурчета газ , промени на 1.5 , на 2....и т.н.т.Попитах един човек тук във форума за разноянието между електродите на клетката му , той казва няма значение - ИМА. Да целта е да ти работи на максимално ниско напрежение , колкото по ниско е , толкова по ефективна електролиза имаш.
При по ефективна електролиза няма да има загряване и корозия на електродите , правиш газ а не топлина и окисляване на електродите.