Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Драйверна схема за автомобилна бобина

(1/2) > >>

spark:
Имам нужда от помощ, някой може ли да предостави схема на високоволтов трансформатор с автомобилна бобина?
Благодаря предварително

spark:
Знам, че е трансформатор, но търся схема, чрез която на бобината да се подават импулси с различна честота/честотата се регулира/. Крайната цел е високоволтов генератор с честота около 100кHz.

CPU:
Автомобилната бобина не е направена за чак толкова високи честоти, пък и принципа на работа е малко по-различен.
По-близо до твоята постановка е трансформатора за хоризонтално отклонение при телевизорите (ТХО). Работи при 16 кHz и дава над 30 кV изправено напрежение.

Радeв:
Добри резултати постигам с 555 таймер и мосфет при ниски честоти.
За по-добри резултати ще трябва по-високо напрежение към бобината. Но за целта ще трябва да се стабилиира захранването на таймера на 12-15V.
Монтажа на такива схеми при мен е обемен по краката на интегралата/или цокъла/, и става за 15 минути. :D
Филтъра в захранването на таймера е за разкош. Кондензаторите 0.01uF при мен са 0.1uF.

П.С. Бобината ми е от Москвич "сделано в Болгарии", като последователно имаше някакъв корав реотан, явно служел за токова защита през 1970-та.... ;)

getca:
Ай-ай-ай, колега Радев...отиде транзистора на кино... :) Трябва ти транзистор с минимум 400в пробивно напрежение, иначе става лошо. Импулсите от самоиндукция на бобината са сериозни, особено при отворена вторична верига. А "реотан"-а се нарича вариатор и служи за ограничаване на първичния ток при нормална работа на запалителната система. При стартиране на ДВГ се дава накъсо за по-мощен разряд и съответно сигурен пуск... ;) Та в тоя смисъл сложи някакъв мощен биполярен с драйвер преди него или направо едно IGBT 600в/10-20а. Бобината работи на сравнително ниски честоти, до няколко килохерца да речем. В електронното запалване с колебателен разряд на натрупващия кондензатор честотата в пакета запалителни импулси е около 3кХц.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия