Автор Тема: Проблем с клетка  (Прочетена 15134 пъти)

soto

  • Гост
Проблем с клетка
« -: Януари 16, 2012, 09:36:42 pm »
От доста време работя по една суха клетка , и имам чувството че тъпча на едно място. В началото реших да използвам 2мм. гарнитури  но се оказа че бързо изпразва клетката,сега съм с 5мм. На зарядно за    автомобили  14v. от  0 до10 А. работи добре, а на колата  показва 5А. Не мога да си обясня защо е така .Да не кажа че днес в този студ едва тръгна. Клетката е суха, 13 ламела, 5мм,   гарнитури,квадратни .Свързани с; - NNNNN+NNNNN- . Приблизително вади за 1м.20 с. 1 л. газ . Ламелите са качествени и с размери 13/13 работна част с три отвора в горната част 8мм. и 3мм. в долната . Дайте съвет как да заработи по добре на автомобила.

Неграмотен пост (интервали).
« Последна редакция: Януари 21, 2012, 10:54:44 am от altium »

vladtod

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #1 -: Януари 17, 2012, 08:20:27 am »
Ограничаваш ли тока или го нагаждаш с концентрацията на КОН, всъщност какво ползваш за електролизата и какви % ?

soto

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #2 -: Януари 17, 2012, 08:16:57 pm »
Не, с нищо не ограничавам тока , само с концентрацията . На един литър дестилирана  вода ,200 г. NAOH.Нещо явно не е както трябва . Може би е заради ниските температури, когато колата работи на място си вдига  (А), като измина десетина километра  няма никой.Явно струята въздух я охлажда  прекалено много при движение на колата и не може да развие работна температура, така си го обяснявам аз.

amdatlon

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #3 -: Януари 17, 2012, 08:42:20 pm »
А измери ли напрежението на акумулатора, когато е включена клетката?
Да не би да пада, и за това да не може да я захрани добре.
Аз съм с 3 мм между пластините и мисля е оптимално.
Измери напрежението между две пластини.

soto

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #4 -: Януари 17, 2012, 09:32:01 pm »
Значи на клетка се пада по...2,0-2,1 волта, добре е  така мисля.Но не споменах че акумулатора си заминава, и може да не работи  най вероятно една  клетка, да не би да е в него причината, не би трябвало нали алтернатора го зарежда.
« Последна редакция: Януари 17, 2012, 09:42:33 pm от soto »

amdatlon

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #5 -: Януари 18, 2012, 12:52:56 am »
Ами възможно  от аклумулатора да е. Щом при захранване от зарядното е добре, значи проблема няма да е в клетката.
При мен на около 2 волта също е слаба продукцията, тока е към 8-9 А.
Като включа към колата, напрежението става към 2.17-2.20 V, тока скача на 25 А.
Ама при мен гъстотата на електролита е 1 към .....найсет процента :) - на око, но мисля е по-рядък от твоя.

vladtod

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #6 -: Януари 18, 2012, 10:38:05 am »
Според мен може и да е в отворите в долния край, бавното " пълнене " на клетката намалява работната площ и производителността пада. Моите са горе и долу  по 8мм, като долните са разположени шахматно.

zkm

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #7 -: Януари 18, 2012, 08:44:01 pm »
От доста време работя по една суха клетка , и имам чувството че тъпча на едно място. В началото реших да използвам 2мм. гарнитури  но се оказа че бързо изпразва клетката,сега съм с 5мм. На зарядно за    автомобили  14v. от  0 до10 А. работи добре, а на колата  показва 5А. Не мога да си обясня защо е така .Да не кажа че днес в този студ едва тръгна. Клетката е суха, 13 ламела, 5мм,   гарнитури,квадратни .Свързани с; - NNNNN+NNNNN- . Приблизително вади за 1м.20 с. 1 л. газ . Ламелите са качествени и с размери 13/13 работна част с три отвора в горната част 8мм. и 3мм. в долната . Дайте съвет как да заработи по добре на автомобила.

Здравей,
аз съм си направил подобна клетка и при мен ефекта е същия(почти).
Разстоянието е около 5мм между ламелите, брой пластини 7 (може и 8 да бяха, но по-вероятно са 7).
Докато температурите бяха 15-20оС стигах до 27А. Сега ампеража не успява да надхвърли 17-18А. Имай предвид, че моя алтернатор е 150А. Концентрацията на електролита е на око (около 5-8 супени лъжици на 1л. вода). Миналата седмица добавих още основа, но ефекта е 2-3А. Моята препоръка е да замениш NaOH с КОН. Ще усетиш значителна разлика. Клетката няма да загрява толкова много в топло време и няма да ти потъмнява водата. Според мен  разстоянието между ламелите е голямо, за да решиш този проблем трябва или да го намалиш или да премахнеш по един ламел от двете секции. Да стане така -NNNN+NNNN-

На каква кола си монтирал тази клетка? Дизел или бензин? Имаш ли наблюдение за разхода?

freerider

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #8 -: Януари 21, 2012, 09:28:04 am »
 Здравейте, използвам LED захранване 12v - 30amp., но постигам максимум 10 ампера на клетката, при положение, че наситих доста водата с КОН.... когато беше на колата при запален двигател постигах 27-28 ампера с много по ниска наситеност с електролит, предполагам причината е в това, че алтернатора зарежда с около 14 волта?!
 Дайте идея как да постигна 20 - 25 ампера с това LED захранване....имам чувството, че вече с добавяне на още КОН не постигам никакъв ефект.
 И има ли лесен начин да кача малко волтажа на захранването.....от скоро се занимавам с тия работи и се извинявам ако са ми тъпи въпросите :-\

amdatlon

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #9 -: Януари 21, 2012, 08:39:28 pm »
Не казваш, колко пластини е клетката?
Аз имах същия проблем и мисля точно това е причината: по-ниския волтаж.
По видяна схема някъде в нет-а направих това свързване и стана добре, работи на по-малък волатаж.

freerider

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #10 -: Януари 24, 2012, 09:46:40 am »
Благодаря за схемата, ще опитам, иначе клетката ми е с 13 пластини -NNNNN+NNNNN-

amdatlon

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #11 -: Януари 24, 2012, 08:39:26 pm »
Моята беше с 15 пластини, със горната схема я правя на 13.
То пластините пак са 15 ама  напрежението се разпределя като за 13.
Разпредели ги така че, да стане по 2.1-2.4 V на клетка.

RRR

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #12 -: Февруари 24, 2012, 12:44:58 am »
 :'(  :o Здравеите!
  Това е 3 клетка която права. Имам представа как стоят нещата но явно допускам някаде грешка. Спазени са всички правила за направата, 13 ламела, суха клетка, -NNNNN+NNNNN-, 316L, 200x200 mm, уплатнения 2мм химическа черна гума, работна площ на панел приблизително 170x170mm, при 12.6V – 38A, 10% KON производителност около 3 литра на минута, а при 200А – 10L с обикновенна или дестилирана вода. В началото работеше добре. За около 1 час и 30 минути загряваше 50 градуса. Водата започва да се разпенва. Направих охлаждане 2x50 см. алуминиеви панели радиатор. Има подобрение но най големия проблем е оцветяването с червено кафяв цвят на водата и отвратителна матилка след около 2-3 часа работа. Омразна ми да прецеждам разтвора. Каде е моя пропуск? Как да избегна този проблем? Ще бада благодарен ако някои знае нещо. От всичко изчетено до тук по форуми, книги, гледано видео, никаде нищо!!!

amdatlon

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #13 -: Февруари 24, 2012, 01:12:43 am »
Не слагай обикновенна вода, само чиста дестилирана.
Попаднах и на менте дестилирана, покафенява също.
200 А ток не са ли  много за тая площ на ламелите, мисля нормално е около 20-30 А.
Ти направо я изпържваш тази клетка :).
Моята е същия размер и при 25 А дава 2 литра/мин.

free_man

  • Гост
Re: Проблем с клетка
« Отговор #14 -: Февруари 25, 2012, 09:23:36 pm »
Колеги при 25А мисля, че електролита ще кипи в клетката. Използвате ли импулсен модулатор?