Автор Тема: Проблем със суха клетка, моля за съвет.  (Прочетена 18873 пъти)

Sofeto

  • Гост
Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« -: Ноември 30, 2011, 08:52:27 am »
Здравейте колеги ,  запален съм по идеята за суха клетка,изтеглих си и ръководството от форума и вече имам сглобена суха клетка, стоманата е 316л размера на плочите е 15х15см , 12на брои са плочите. В момента е заредена с разтвор на натриева основа 10%. (100гр на литър дест. вода)
 Проблемът е със ел. свързването на плочите аз ги свързах успоредно със шпилка (от всеки краи на плочата има отвор и шпилката се хваща с болт) и така в двата диагнонала на електролизера. Получава се успоредно свързване при което първата плоча е захранена с (+)  следващата с (-) и така до края на пакета от 12 плочи  ,-, +,-,+,-,+,-,+,-,+,-,+, Проблемът е че искам да монтирам системата на автомобил, а вчера мерих тока директно свързано на акумулатор, 550 ампера! Водата в електролизера се разгради за около 2 -3 секудни... Иначе с един ТЕC му пускам 8А на 3 волта но реакцията е слаба и пуска почти по балонче на секунда. За момента не искам да монтирам PWM регулатор , ще пробвам да регулирам тока с гъстотата на разтвора, Ако някои може да ме насочи за свързването на плочите. Благодаря предварително.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #1 -: Ноември 30, 2011, 09:34:12 am »
Малий-й, колега! Какви са тези 550 ампера - ти студен ядрен синтез ли ще правиш!? Май нищо не си разбрал от ръководствата... Свързват се "+" и "-" през 6-7 пластини, та напрежението от акумулатора 12-14V да се разпредели между 6-7 клетки! Тези пластини, междинните, които не са свързани се поляризират автоматично, като от едната си страна (на едната голяма повърхност) стават "-" по отношение на предишния "+", а от другата стават "+" по отношение на следващия "-" през електролита, подобно на последователно свързаните елементи в голяма батерия. Така че трябва да ги свържеш: + N N N N N - N N N N N + , като "N" означава несвързана пластина. При такова свързване на всяка клетка се падат между 1,7 и 2,3V. Преди да пуснеш установката обаче, трябва да си кондиционираш пластините (виж как става в работите на Bob Boice) - целта е от повърхността им (понеже тази стомана съдържа освен желязо още молибден и ванадий) да се разтворят всички кристалчета желязо, за да не кородират после при истинската работа и да цапат разтвора. Образува се и защитен белезникав слой (никой не е изследвал от какво). След това, при нормалната работа - за двигател с обем до 2 литра, акумулатор 60-70 Ah и алтернатор ~90A, повече от 20-35A ток не трябва да допускаш да се тегли. Ако тегли повече - слагаш PWM (ШИМ) модулатор за съответния ток и напрежение. Ако дърпа по-малко - сменяш електролита или ре-кондиционираш пластините. Оттам-нататък номерът е с този ток да изкараш колкото се може повече и най-вече по-качествен (по-браунов :) ) газ. Желателно е и чрез някакъв контролер да оптимизираш количеството получен газ според това, дали двигателят работи на празен ход, форсира се, или караш при равномерно натоварване извънградско. Трябва да измериш за всеки от тези режими при какво количество произведен газ в минута колата ти дава най-голяма икономия, което разбира се изобщо не е проста и бърза работа... оттам да намериш начин да управляваш количеството произведен газ чрез ШИМ-а.

По принцип подкарването и поддръжката на такава клетка не е проста работа, и без специфични познания и "стрелба на сляпо" - неуспехът е почти изцяло гарантиран.

Sofeto

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #2 -: Май 05, 2012, 06:44:59 pm »
Привет колеги, след няколко месечни проби,тестове и доста четене клетката работи доста добре , в момента е монтирана на 2.0л бензинов мотор и при гъстота на електролита около5% NaOH и ток 25-28А дава почти 2литра газ в минута.За момента регулирам тока само с гъстотата. Сега засичам разход и дали ще има положителен резултат от нея. Правя и тест на изгорелите газове и за момента съдържанието на CO,O2  и HC не се променя след пускане на клетката само се повишава кислорода с 0.5% .
НякоЙ тук има ли  монтирана клетка на автомобил ?

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 496
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #3 -: Май 07, 2012, 10:37:17 am »
 Автомобилът без катализатор ли е ? Този на който тестваш и мериш изгорелите газове имам впредвид. Водородът доказано изчиства съдържанието на нъглероден оксид и въглеводороди в отработилите газове. Според мен добавянето на чист водород би трябвало да е в пъти по ефективно от ННО , като очистваща неизгорялото гориво добавка. Това ННО ми е много съмнително с този смесен в стехиометрично съотношение кислород към водорода. Но при всички положения ако искаш да замерваш ефект за изгорелите газове , катализатора трябва да изчезне за да може да хванеш реалния ефект при измерването..а иначе не пречи.

userdsp

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #4 -: Май 07, 2012, 11:29:47 am »
... гъстота на електролита около5% NaOH и ток 25-28А дава почти 2литра газ в минута....

Какво променихте по клетката
« Последна редакция: Май 07, 2012, 11:31:32 am от userdsp »

Sofeto

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #5 -: Май 09, 2012, 07:59:43 am »
Автомобилът без катализатор ли е ? Този на който тестваш и мериш изгорелите газове имам впредвид. Водородът доказано изчиства съдържанието на нъглероден оксид и въглеводороди в отработилите газове. Според мен добавянето на чист водород би трябвало да е в пъти по ефективно от ННО , като очистваща неизгорялото гориво добавка. Това ННО ми е много съмнително с този смесен в стехиометрично съотношение кислород към водорода. Но при всички положения ако искаш да замерваш ефект за изгорелите газове , катализатора трябва да изчезне за да може да хванеш реалния ефект при измерването..а иначе не пречи.

Няма катализатор колега. тези дни пак ще меря газовете. знам че като загрее каталиратора окислява CO доCO2 и изгаря въглеводородите. За добавянето на чист водород съм сългасен ,но изобщо има ли начин да се извлече от HHO,а кислорода си е кислород жизнено важен е за горенето.

Sofeto

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #6 -: Май 09, 2012, 08:06:48 am »
Какво променихте по клетката

По клетката нищо, само променихме цялата система за захранването  с разтвор и сега работи по добре, преди клетката и съда с 'водата' бяха почти на едно ниво...от там се пълнише по бавно и като я пусна работи наполовина пълна, сега я преместих на 30см под казанчето и е добре. просто няма никакво място под капака и беше доста играчка. а не искам да е в багажника с метри маркучи...За сега ще с боря с досадните кафеникави утаики които вече се появяват след 4та промивка,просто като поработи около седмица и всичко става кафяво и на парцали...започвам да се съмнявам дали стоманата която ми продадоха е 316L.

userdsp

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #7 -: Май 09, 2012, 11:24:29 am »
Прочети за кондиционирането на плочите. Аз дори с чешмяна вода нямам оцветяване след този процес, а съм сложил хром-никел 304

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 496
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #8 -: Май 10, 2012, 04:17:58 pm »
 Каква стойност на напрежението ти се пада на всяка клетка , по колко волта ? Не е само катализатора , ламбда сонда има ли този автомобил ? Корозирането на електродите зависи от напрежението.

Sofeto

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #9 -: Май 10, 2012, 09:20:10 pm »
Благодаря, ще премеря точно напрежението на запален мотор. Прочел съм за кондиционирането, за надирането с шкурка, явно не съм успял с продължителното време на нисък ток,правих го но за няколко часа само. Ламбда сонда има но теста го правих на газ, (обикновенна уредба) Опел калибра е колата. Имам достъп до газ анализатор и тези дни пак ще замеря.

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 496
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #10 -: Май 14, 2012, 07:00:59 pm »
 С обикновенна газова би трябвало ламбдасондата да е изолирана - емулирана защото в противен случай компютъра на мотора се пълни с грешки. Газта изгаря доста чисто и при нея от водорода ще има най слаба полза , може би незабележима ако има такава. По принцип количеството на добавения водород трябва да зависи единственно или по точно да е съобразено с нивата на въглеродния окис и въглеводородите за дадения автомобил конкретно.Ако се добавя излишен водород ще има отрицателен ефект поради натоварването на генератора и липсата на добавена мощност - енергия от подобряване на изгарянето на горивото. От това се налага извода , че е удачно да се помисли за акумилиране на водород в количество от няколко литра и то да се инжектира в режимите на работа на мотора когато се изхвърлят повече въглеводороди с цел клетката да е миниатюрна и да не товари генератора. :)

userdsp

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #11 -: Май 14, 2012, 09:36:55 pm »
А това е най-опасното в това начинание. Още повече, че повечето клетки не са направени да разделят кислорода и водорода, а изкарват оксиводород... :o

radonen

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #12 -: Май 14, 2012, 10:35:05 pm »
Не е толкова страшно това.

Sofeto

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #13 -: Май 26, 2012, 11:27:21 am »
Има логика, добре как ще складираме водорода? а самият оксиводород може ли дасе складира. в метална бутилка доста здрава би станало но трябва компресор да го компресира... става трудно за изпълнение в автомобил... иначе за разхода, отново мерих газовете на газ се качва само кислорода с вкл клетка, на бензин СОто пада с 0.02-3  и кислорода се покачва с 0.3-4 % но ламбда сондата хваща бедна смес след това компа обогатява и изравнява стоиностите. за сега някакво намаление на разхода нямам. скоро ще направя нов тест като карам 100км градско на бензин без клетката след това 100км с клеткта и ще засека.

п.п моя комп  не измества адаптации и не трупа грешки от ламбда сонда.стар мотроник 1.5  8)
« Последна редакция: Май 26, 2012, 11:31:43 am от Sofeto »

toncho

  • Гост
Re: Проблем със суха клетка, моля за съвет.
« Отговор #14 -: Май 31, 2012, 04:41:43 pm »
Ще се присъединя към тази тема - за да не правя нова. Надявам се колегата Софето да не е против само защото аз съм от Филибето  ;)
И аз копам в тая посока от няколко месеца. Карам с моя клетка повече от 6 месеца и съм сложил до сега на 5-а приятели за тестове. Всички имат увеличение на мощността - така казват, а аз също го усещам на моята кола. С икономията обаче нещата са шарени - някои имат ефект, а някои нямат. Явно много работа има още по настройката на клетките. По принцип постигам 1 литър за минута с около 15А. Повече от 1,5 л. не съм правил, а и не съм търсил. Целта ми е да не товаря производството на ток в колата. Този 1,5 л-р го правя с 21-22 А. Не ползвам електроники за ограничаване на тока и модулации. Електролита ми е 10% КОН, тегловни.
И ......... тук започвам да питам по-знаещите:
1. Това добра ефективност ли е - 1 л./мин. с 15 А и дали е реално да търся повече с този принцип на електролиза. Тук е мястото да споделя, че съм мерил производството на комерсиални продукти - на две фирми от София и на една от Варна. Мисля, че се сещате за кои става въпрос. Та те обявяват 3-4 литра за 15-20 А. Моите измервания по традиционния начин с бутилка без дъно потопена във вода показват производство на ННО около моето. Това само като статистика.
2. Колко ННО е необходим? Чел съм на няколко места, че 300-500 мл. на 1000 куб.см. са достатъчни. Така ли е според вас?
3. Много важен въпрос към колегата @h2motor
Цитат
Корозирането на електродите зависи от напрежението.
Моля те да поясниш - кое е най-доброто напрежение за тази цел избягване /намаляване/ на корозирането.
4. Дано не ви се стори смешен въпроса, но "Какъв е точно газът, който произвеждам" :o Чета за "атомен", "молекулен" водород и че Браун газ бил един точно определен газ. Честно да ви кажа - обърках се  :( Аз когато със 15 А правя 1 л./мин. включвам горелка /  дюза 0,5-0,6 мм /на изхода, паля и .......... си гори със жълтеникаво-оранжев пламък. Пламъка е 2,0-2,5 см. и режа ламаринки и т.н. Направо се уплаших когато видях един човек от В. Търново, който изкара 25-30 см. пламък  :o Това възможно ли е? Вярно - той говореше за 60 А но дори и така да е - аз все едно нищо не съм постигнал с моите 2,5 см.  :(
Малко дълго стана. Ако реши модератор да направи отделна тема, но мисля, че ще е полезно и за колегата започнал тази тема. Благодаря предварително за отговорите.