Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Химична обработка на горивото

<< < (2/11) > >>

barekov1:
В момента правя засичане на разхода на гориво. След около 1000 км. или около 7-8 дена ще разбера резултата.  Чак тогава ще сипя ацетон в бензина 2мл. на литър гориво. Резултат от експеримента ще има най-малко след 15-16 дена. Разхода го меря при този голям пробег, тъй като така грешката ще е минимална.

piton2012:
Колега PyroVeso, нека не си даваме оценки на кой, коя материя му е ясна. Аз се извиних, че написах глупост през нощта, но вижте и вие какво пишете денем. Не е допустимо за един лекар, но както и да е. Няма да ви давам и аз оценки. Иначе съм чел доста ваши придишни постове и съм настроен много положително. Няма да пиша сега формули и да ви обяснявам как се образуват названията. 2- , не е мястото на групата, а на двойната връзка. Иначе сте прав, че се окислявя с мед като катализатор, но не пропанол, а именно пропанал. За да не се чудите какво е, това е пропан с двойна връзка. Освен това природен газ и LPG са малко различни неща.
Поздрави

PyroVeso:
"-ал" = АЛдехид, "-он" = кетОН, "-ол" = алкохОЛ.

2-пропанал няма. Ако ставаше въпрос за двойна връзка, щеше да завършва на "-ен" от алкЕН, съответно за тройна връзка "-ин" от алкИН. Дори да беше с двойна връзка, позициите 1- и 2- губят смисъл, понеже е проста симетрична молекула, без изомери, и дали ще я напишем C-C=C или C=C-C е все тая (като се завърти молекулката в пространството и хоп - станало "другото").

Виж при бутена вече имаш позиционни изомери: C=C-C-C и C-C=C-C както и да ги въртиш са си две отделни вещества. Да не говорим, че 2-бутена има цис- и транс- изомер, в зависимост от това дали веригата има S- или C-образна форма спрямо двойната връзка (около която не можем да имаме въртене). Имаш и бутадиен - с две двойни връзки: C=C-C=C, както и изобутан - с T-образна молекула.

За LPG-то и "природния газ" няма да спорим - това са несистематични наименования, и накой може да го нарече и "чорапов миризляк" ако иска. Става въпрос за най-леката нефтена фракция - от метана до бутана (в различни съотношения), която при нормални условия (25'C, 101,325 KPa) е газообразна.

piton2012:
http://bg.wikipedia.org/wiki/Ацетон

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Ацетон

Ацетонът, известен още като диметил кетон или пропанон, е химическо съединение, представляващо безцветна, лесно запалима течност, най-простият кетон. Формулата му е CH3-C(O)-CH3. Той е добър разтворител за много полярни и неполярни органични вещества. Участва в присъединителни реакции, не полимеризира.

Ацетонът се получава при умереното окисление на 2-пропанал в присъствието на меден катализатор

PyroVeso:
Човек, разбери, че НЯМА съединение 2-пропанал, ако ще и на повърхността на Луната да е изписано!

Става въпрос за 2-пропанОЛ. "2-пропанол" означава, че имаме права пропанова молекула с хидроксилна (алкохолна) група на 2-ра позиция. При окислението на първични алкохоли се получават алдехиди, а при окислението на вторичните (какъвто е 2-пропанола) - кетони (какъвто е и пропанона/ацетона). Третичните не могат да се окисляват без деструкция.
В Уикипедия са сбъркали, или са преписали неправилно отнякъде.

Има си IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry), който е въвел строги правила при образуването на наименованията на химичните съединения. Благодарение на тези правила, само от наименованието можем да възстановим СТРУКТУРНАТА формула на съответното съединение. И докато 2-пропанола е едно от най-простите възможни органични съединения, които ни се налага да наименоваме, то какво остава например за 2,4-Бис(октилтио)-6-(4-хидрокси-3,5-ди-терт-бутиланилино)-1,3,5-триазина, който посмъртно не бихме могли да отгатнем какво е, ако имахме само емпиричната му формула C33H56N4OS2, на която сигурно отговарят 2-3000 структурно-различни съединения.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия