Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили
!!! Конструкция и КПД на различните типове електромотори
Seeker:
@ Pandurko
Няма грешка при сравняването на асинхронен и колекторен двигатели по масо-габаритни и енергийни показатели. Времето за работа е друг показател, но той трябва да се въведе в контекста на използване на цялото устройство. В двигателите с вътрешно горене има достатъчно елементи и цели устройства които са с ограничен ресурс на работа - като почнеш от сегментите на буталата(които се трият непрекъснато), лагери, ремъци и много други неща - би трябвало въобще да не се правят автомобили.
Ако махнеш вентилатора на асинхрония двигател и го оставиш да работи - и той ще замирише след определено време.
И какво пише в учебниците е ясно на тези които са ги чели.
Темата достатъчно чепкана и е ясно че се гони високо КПД и голям обхват на работните обороти на двигателите за автомобили - асинхронните не са от тях . Единственото предимство на асинхронните двигатели е тяхна лесна изработка и поддръжка, и нищо в повече.
Pandurko:
Едно просто разсъждение за сравнение на ПТ и АС двигатели:
НАмотките и на двата вида двигатели са от един и същ материал. Медни с изолация. Магнтопроводът е от една и съща електротехническа стомана с висока но крайна индукция на насищане. Мощността (механична), която може да се получи на вала няма как да е много различна. Това разглеждано при еднакви условия на охлаждане. Само че ас. дв. няма колектор и четков апарат, който е елемент не създаващ въртящ момент , но заемащ поне 10ина% от обема на цялото нещо. Имащ своите загуби и проблеми с комутацията. От тази гледна точка постояннотоковият двигател с четки има забележимо по-малка обемно и тегловно специфична мощност от асинхронния.
А пренебрежението към ас. мотор е малко прибързано, защото в масовото производство се включват и фактори, като поизводствена цена и цена на експлоатация. А те хич не са само в полза на безчетковите ПТ мотори. Ето една интересна сравнителна статия:
http://www.teslamotors.com/blog/induction-versus-dc-brushless-motors
Seeker:
Единствената и най-съществена разлика между асинхронния и колекторния двигател е в начина на формиране на магнитното поле на статора и ротора. Получената механична мощност на вала на асинхронния е с 20-25% по-малко от колекторния при една и съща потребена мощност от мрежата.
Никой не пренебрегва асинхронния двигател! Но той не е добър вариант за двигател на автомобил.
Pandurko:
Искаш да кажеш че КПД на ас.двигател е с 20% по-ниско?? Далече си от истината. Според теб ако приемем че твоят ПТ мотор има (хипотетично) КПД 100% АС мотор трябва да има не повече от 80% което няма как да е вярно. Та един стандартен АС двигател за обща употреба и мощност 100КВ има КПД над 95%. И това е заложено като стандарт в ЕС
http://en.wikipedia.org/wiki/Premium_efficiency
А онова сравнение - Induction Versus DC Brushless Motors не съм го писал аз, а Wally Rippel, Principal Power Electronics Engineer. Човекът е доста по-напред с материята и може да му се вярва. А и работи в Тесла Моторс. Ето цитат от блога му :
"With DC brushless, as machine size grows, the magnetic losses increase proportionately and part load efficiency drops. With induction, as machine size grows, losses do not necessarily grow. Thus, induction drives may be the favored approach where high-performance is desired; peak efficiency will be a little less than with DC brushless, but average efficiency may actually be better."
mzk:
Лаик съм с моторите, но породеният от темата интерес у мен ме доведе до следната статия (прикачвам я, а източникът й е www.ece.uah.edu/courses/material/EE410.../Electric%20motors.pdf ). Съдържа кратко описание на различни видове мотори, а на последната страница има въпрос с даден отговор:
--- Цитат --- Въпрос: при една и съща мощност, кой мотор има по-голяма ефективност - синхронният или индукционният?
--- Край на цитат ---
--- Цитат ---Отговор: синхронният мотор, тъй като липсата на четки за свързане на ротора на индукционния мотор кара магнитното поле да се затваря през въздушна междина, която има много по-голямо магнитно съпротивление.
--- Край на цитат ---
В тази връзка:
- индукционен (междина) - по-малък индуциран ток в ротора.
- BLDC - увеличено магнитно поле на ротора (поражда вихрови токове и е неподходящ за големи мощности - вж. коментарите от края на първа стр.)
- Синхронен - решава проблемите с малкия индуциран ток в ротора (отслабено магнитно поле). Изисква допълнителни части увеличаващи малко обема му.
В wikipedia пишат, че новите ефективни асинхронни двигатели ги правят с меден ротор / меден проводник (не разбирам добре терминологията), но това надали ще докара големината на тока за поле като синхронен/BLDC.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия