Автор Тема: Проектиране на микроприемник и микропредавател по функционално описание  (Прочетена 11952 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
Здравейте съфорумци.
Търся човек, който може да проектира микроприемник и микропредавател (елементите да са SMD) по функционално описание.
Обърнах се към altium, но той в момента е доста зает и не се наема със задачата, така че реших да питам във форума кой има необходимите знания и възможност да проектира подобно нещо.
Желаещия и имащия възможност човек да ми пише на ЛС да уточним подробностите.

vitan

  • Гост
Здравей,

За да получиш сериозен отговор на сериозен въпрос, първо трябва да дадеш подробно задание. Всички важни параметри. Не вярвам да е за някаква секретна операция. А и не съм сигурен, ако гониш цена дали няма някое готово решение (готово изделие) да ти свърши работа. Така че, за да зададеш този въпрос правилно, трябва още да се потрудиш :)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
Здравей Витане,
Всички важни параметри ще ги опиша в ЛС на човека, който смята, че може да се справи със задачата. След като съм му дал функционалното описание ако сметне, че не може да се справи, да ми пише, за да търся някой друг.
Не е за някаква секретна операция. Разбира се, че е важна цената, но аз ще преценя дали съм съгласен или не, като човека си каже каква сума иска за проектирането, след като погледне изискванията ми. Готово решение съм търсил, но не открих такова, което да отговаря на изискванията ми.

vitan

  • Гост
Здравей,

Прати едни данни на лични, но принципно се подхожда по друг начин. Дори и да не даваш подробности, не се казва: Можеш ли да ми построиш една къща, но не казвам и колко пари давам?
Без да казваш колко е голяма, с какви материали, къде се намира, като каква я искаш и колко бързо да се построи....

Всичко може да се проектира (ако не знам нещо, има по-знаещи от мен), но дали ти можеш да го реализираш? Ако е висока честотата, без проектирана платка вероятно ще кажеш: Майсторееее, майсторе.....
Така че, вярно поставените задания са част от решението на задачата. :)

velstar

  • Гост
Vetan е абсолютно прав! Нужно е задание и всякакви подробности. Когато се прави нов проект е в сила поговорката: "Целта оправдава  средствата" Първо, за какво ще го използваш? Второ, каква цена гониш, като разход?  Защото както Vitan каза, има и готови модули които може да са по изгодни.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
Устройствата са две - предавател и приемник.

Изисквания към приемника:
Размери - максимум 10х5х5 мм
Захранващ елемент - батерия 1.5 в (от малките батерии за слухови апарати)
Да има пиезоговорител с честотен диапазон 300 - 10000 Hz (не знам въобще дали ги има такива)
Да приема сигнала от предавателя без изкривявания или с минимални такива на разстояние от около 10 метра
Да може да се регулира силата на звука от приемника (или от предавателя)
Да има акустична връзка с външния свят чрез вентилационен отвор в приемника.
Да приема сигнал само от конкретния предавател и да не се влияе от други радиосигнали. Във връзка с това не знам дали може да
се променя честотата на приемане, ако при дадена честота се появят смущания.
Да може да се приема сигнала от предавателя в реално време без забавяне

Изисквания към предавателя:
Също да има минимални размери (до колкото е възможно)
Мощността на предавателя да се регулира. Честотата на предаване да може да се мени в определени граници (пиша го във връзка с това, ако възникнат смущения на една честота, да се премине на друга)
Да се захранва от три 3 волтови литиеви презареждаеми батерии, но мисля че и една ще е достатъчна за това разстояние. Така ще
се спести място.
Да има електретен (кондензаторен) микрофон с висока чувствителност.
Да работи стабилно продължително време.
Не съм сигурен модулацията каква да бъде - амплитудна или честотна (ако може да ми кажете коя от двете ще е по-добре)
Да се предава сигнала, получен чрез микрофона в реално време към приемника, без да има забавяне
Да може да се програмира през mini-USB интерфейс чрез компютър
Относно програмирането да може да се регулира честотния диапазон на усилване на звуците (да бъде като еквалайзер с 15-20 точки на настройване на силата на звука за определената честота). Настройката ще става еднократно. При настройката да може на всяка една точка на настройване при преместването и да се чува височината на тона за съответната честота в слушалката.
От основна важност са силата на звука на приемника и чистотата на приемания сигнал.
Приемника не трябва да влияе на други уреди и да се влияе от такива (да се получават смущения от други устройства и
електромагнитни сигнали)
Сигнала да бъде цифров, а не аналогов. (това изискване е във връзка с това сигнала да се кодира и да не може да се приема от обикновени FM и АМ радиоприемници.
Също така моля да ми препоръчате най-подходящия честотен диапазон за работа на приемника и предавателя.

Може да има някои противоречия в изискванията. Ако трябва нещо да се доуточни, пишете за кое изискване става на въпрос.
И кое или кои изисквания усложняват толкова задачата?
« Последна редакция: Октомври 07, 2011, 10:25:09 pm от altium »

emilvtc

  • Гост
Заданието си го бива !!!
Според мен ама хич няма да е евтина разработката на подобни устройства. Казвам ти го от личен опит. Ако някой ти даде цена под 10 000лв според мен ВЕДНАГА трябва да му приемеш офертата !!!

Разработвам подобни системи и всичко е изпълнимо.
Единственото ми притеснение е батерия от часовник колко време ще е в състояние да захранва приемника... 

Защо не помислиш за вариант на БлуТуд слушалка за телефон + мобилен телефон? Предполагам, че до 10метра няма да е чак такъв проблем да се осъществи връзката ... (БлуТуд стандарта има спецификация и до 100метра радио обхват) Мобилния телефон би могъл да се замени с микроконтролер + стандартен БлуТуд трансивър. Захранването само с 3V батерия няма да е проблем.

Мисля, че този форум не е най-подходящия в който да намериш разработчик на устройствата ти. Пробвай тук:
www.mcu-bg.com

Успех.
« Последна редакция: Октомври 07, 2011, 11:18:22 pm от emilvtc »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
А кое или кои от всичките задания оскъпяват толкова процеса? Ако може да се аргументираш, за да знам дали мога да изключа дадената функционалност от изискванията, така че цената да влезне в приемливи граници. И с какво толкова съществено исканите от мен устройства се отличават от съществуващите вече такива шпионски устройства.
Блутут слушалка не ме устройва, защото все пак искам приемника да не се вижда.
Мерси за линка. Да видим как ще се развият нещата тук, пък може и там да пробвам.
« Последна редакция: Октомври 08, 2011, 01:02:16 am от miromad »

emilvtc

  • Гост
Според мен е голяма грешка да сравняваш цената на нещо готово и "стандартно", което вече е на пазара и цената на нещо което тепърва ще се разработва. Като пример - поръчай на някой да ти разработи и направи  елементарен GSM за цена 50лв (50 лв защото по магазините се продават нови GSM-и на тази цена ...)  Предполагам вече разбираш за какво говоря  :)

Сложността например при слушалката идва от няколко аспекта:
1. комуникацията искаш да е цифрова, за да е криптирана. Това означава микроконтролер + аудио кодек (или цап, пък макар и в PWM реализация)
2. Поддръжка на повече от един радио канали - Това означава читав радио трансивър
3. Изискванията ти за захранването 1.5V. Трябва степп-ъп DC-DC конвертор да повдигне напрежението до подходящото за процесора и радиото...

До тук за всичко това има чип - микроконтролер с вграден радиотрансивър и степ-ъп регулатор. Размеритре му са 5х5х2мм.

4. Изискванията ти към размерите ... Надавам се това да са само размерите на електрониката без батерията и говорителя :-)

Та за момента съвсем на бързо и грубо виждам няколко подзадачки:
1. Ровене из каталозите на фирмите и избор на елементна база и чипове (отнема си доста време и усилия, а то не е без пари)
2. Намиране на доставчик(ци) за всичките елементи, които да доставят елементите в приемливи срокове (също не е лесна работа. Ако се позанимаеш ще разбереш какво имам в предвид)
3. Синтезиране на ел. схема
4. разработване на конструктива на изделието (мех. консструкция на всички компоненти) съобразен с изискванията за ергономичност, здравина, форма, размери и т.н. (търсене и избор на "стандартна" кутийка в която да се постави)
5. Разработване на печатна платка съобразена с конструктивните ограничения и дизайна на RF частта от нея (само ако знаеш какво се крие зад разработването на RF частта от печатната платка ...  :) )
6. Изработване на печатната платка. На пръв поглед ще е поне 4 слойна. Т.е. търсене на производител и пазарлък с него да ти изработи някакви мижави по размери платки ... (Само за това трябва да се бръкнеш около 150-200 евро) (разпитай и ще се убедиш)
7. Търсене на някой, който машинно да ти насити платките, щото SMD компоненти с размери 0402 и 0201 НЕ СЕ ПОЯТ НА РЪКА !!!

И до тук сме изработили и имаме хадруера на устройството
(имаме развойните бройки в ръката си  :) )

Започваме със софтуера и то мнооого на грубо:
0. Изчитане на документацията на чиповете + всичките ерати към тях (няколко пъти поне  :) ) Т.е. 300 - 700 страници ...
1. Синтез и подкарване на алгоритъм за криптиране и декриптиране
2. Синтез и подкарване на алгоритъм за компресиране/ декомпресиране на звука
3. Разработване на радио-протокола
4. подкарване на радио-комуникацията
5. Аудио-изхода и процесването му
6. цялата програма трябва да е съобразена и написана така, че консумацията на устройството да е минимална (т.е. ядрото на процесора и радио трансфера през повечето то времето докъто устройството плейва звук да са в SLEEP режим и да не консумират тоци)

... Имай в предвид, че за софтуера ще са необходими месеци ...

И ако си мислиш, че ще намериш готови Апликейшън Нотове или демо-програмки или подпрограмки от нета, които да ти свършат работа - още от сега ти казвам, че такива НЯМА !!!

 Ха сега дай време и цена за дейностите по всяка една от точките (със сигурност има и още точки, които съм забравил и пропуснал) и ще се оформи една цена и един срок (при това само за едното устройство)

... Даже сега докато ти писах този пост си мисля, че цената от предишният ми пост е доста ниска за всичко това ...

Няма защо да ти обяснявам, че разходите по развоя на устройство след това се избиват от бройките произведени след това  и оскъпяването на всяка бройка с развоя е толкова по-малко, колкото повече са произведените бройки ...

Относно миниатюризацията - зад "стандартните" шпионски устройства стоят мнооого пари и за тях работят мнооого фабрики с топ-технологии и не смятам да коментирам това тук (то си нямам и представа де ...).

Мисля да приключа с моето участие в разискването на темата и ти пожелавам късмет и успех в начинанието.

« Последна редакция: Октомври 08, 2011, 10:38:04 am от emilvtc »

vitan

  • Гост
:) Намери се някой който знае много и не го мързи да обясни сложността на проблема. Предполагам нещата могат да се прескочат с един приемник и предавател на скаларни вълни, но последното нещо с което ще се занимавам на принципа: „За Родину, за Сталину…” е миниатюаризацията. А и това е по силите на производител, а не на 1-2-3 проектанти.

Средностатистическия българин е на принципа: „Акъл не ща, пари ми дай.”
Така е, нека никой не се обижда. Което в обратен прочит значи: акъла не струва.

Няма как обаче да се опрости задачата, ако не се знае за какъв проблем конкретно иде реч. Но понеже материята граничи със шпионската апаратура, въпроса явно е риторичен :)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Цитат
3. Изискванията ти за захранването 1.5V. Трябва степп-ъп DC-DC конвертор да повдигне напрежението до подходящото за процесора и радиото...

До тук за всичко това има чип - микроконтролер с вграден радиотрансивър и степ-ъп регулатор. Размеритре му са 5х5х2мм.

Може ли да споделиш модел, производител?

emilvtc

  • Гост
В суб-гигахерцовия обхват (под 1GHz) - Si1010 на Silicon Labs
http://www.silabs.com/products/wireless/wirelessmcu/Pages/default.aspx например.
CC1110 на ChipCon (вече Texas Instruments)...

В 2.4GHz обхвата има доста радиа. Погледнете за ZigBee стандарта и процесорите с радиа за тях. Също така и БлуТууд процесори с радиа ...

Търсене му е майката (и питане де  :) ) А-ма малко хора си дават сметка, че това търсенето, избора и разучаване на чипове из интернет не е никак проста работа, отнема доста време и трябва да се върши от квалифицирани хора, чието време струва не малко пари ...

Иначе колкото по-малко знае човек - толкова по-прости му се струват нещата ( Не искам да засегна никой. В областите в които не съм вещ и с мен е така  :)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
За моя приемник един от двата чипа ще свърши ли работа
http://www.emmicroelectronic.com/Line.asp?IdLine=53#51

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
Здравейте.
Аз отново продължавам по темата. Благодаря на emilvtc, че ми даде насоки какво да търся.
Имам няколко въпроса по темата и търся съвети (безплатни разбира се  ;D).
Във връзка с приемника:
- за говорител съм избрал този http://www.knowles.com/search/family.do?family_id=FK&x_sub_cat_id=9
- за трансийвър да ме посъветвате кой от двата да е http://www.emmicroelectronic.com/Line.asp?IdLine=53#51 , и ако е някой от двата, ще ми е нужен и ЦАП, някой от тези http://www.microchip.com/ParamChartSearch/chart.aspx?branchID=11028&mid=10&lang=en&pageId=79
- ако трансийвъра е този http://www.csr.com/products/41/csr7810 , тогава няма да ми е необходим допълнително ЦАП, тъй като си го има вграден в чипа
- антената ще бъде тази http://www.rainsun.com/Products/LTCC/AN3216/AN3216.html
- батерията е ясно каква ще е
Та въпроса ми е дали тези компоненти са достатъчни, или е нужно още нещо, за да бъде напълно готов приемника (да речем усилвател, някои допълнителни кондензатори, индуктивности, резистори и т.н.)
За предавателя съм намерил DSP процесор http://www.analog.com/en/processors-dsp/sigmadsp/processors/index.html , който може да се програмира с GUI софтуер, може DSP процесора да е и на microchip, които предлагат и апликейшън ноутс.
Всички тези компоненти мога да ги поръчам в единични бройки на разумна цена и ще ми бъдат доставени в разумни срокове.