Алтернативни енергоизточници > Testatika, електростатични генератори

Електростатична индукция

<< < (4/8) > >>

Velektra:
Здравейте!


--- Цитат на: The Phantom в Март 24, 2013, 11:19:20 pm ---
Ето аз как си обяснявам нещата.  Атмосферата играе ролята на диелектрик между Земята и Космоса. Защо светкавиците (става въпрос за светкавиците Земя-Въздух) са там, където има дъжд? Отговорът е простичък -  както знаем водата е проводник! Светкавиците са същите както разрядите при искрището. Водата е мостът между двете плочи Земя (отрицателно заредена) и Космос (остава да е положително зареден!) Но дъждът не свързва двете плочи. Той само намалява разстоянието между тях (или по-точно казано, това е утечката, или слабото място в диелектрика). И когато това разстояние стигне достатъчният минимум за прескачане на искрата, ние имаме разряд.


--- Край на цитат ---

Може ли някой да ми каже (ако не е тайна разбира се) посоката на светкавицата от небето към Земята ли е или обратно?
Мерси!

ppipilica:
Има и от двата вида

vsl:
Здравейте,

По случая със светкавиците моля вижте следното видео.

https://www.youtube.com/watch?v=UV_X2B5OK1I&list=PL845190D8722BCC2C
мин. 21:30- 22:15
Забележете посоката на въртене на компаса.

По останалата част от темата бих искал да погледнем това. Мисля че сме се насочили към помпа за електрони, също както е описана на следният адрес.

http://jnaudin.free.fr/html/fep01.htm

mi68:
Здравейте,
Намерих едно определение за електростатична индукция:
Електростатична индукция, електрическо разместване или наелектризиране на телата е явление, при което наелектризирано тяло приближено / без да е допряно/ до едно не наелектризирано тяло, то в същото не наелектризирано тяло се възбуждат два рода електричество, от които едноименното с това на наелектризиращото тяло е на отдалечения край, а разноименното е на по-близкия край. Двата рода електричество са равни по количество -Q=+Q. виж. картинките по-горе на стр.1
Това се доказва с опит с двата електроскопа, опита съм го гледал в Интернет и по учебници е така.
В теорията следват сериозни проблеми:
-има формули за силово взаимодействие, но електростатични мотори не правя и не ми върши работа.
-за електрически величини няма формула или закон, примерно какъв заряд ще се получи. Има опит на Фарадей и дава формулата
Q=C.U  където Q= количество електричество/разбирам по модул/,  C= електростатичен капацитет /само капацитет/ или електроемкост на дадено тяло,  U=напрежение.
Електричното поле (Силови линии) е радиално /перпендикулярно на повърхността/ и опити с три и повече електроскопи не са известни.
Ако се пусне постоянен ток имаме стационарно поле, силовите линии са косо (закривяване) електростатичното поле върши работа.
  Наелектризираното тяло създава постоянен ток на разместване и поражда двата вида електричество. Количествени измервания и формули няма.
 Трябва да се почне от простите елементарни опити, какъв по количество заряд се индуцира, - или + е ясно.

mi68:
Здравейте,
В тази електротехника намерих прост опит за изледване на електростатична индукция стр 79( качвам я втори път). Зависи от скоростта на движение на диелектрика. Опита е подобен на електромагнитна индукция.
На стр 189-191 са показани токове на разместване от въртящи се кондензатори, създават магнитно поле.
 На стр. 302 има опит с трансформатор, в който се ползва вихрово електрично поле, напрежението зависи от контура, независимо , че се включва в еднакви точки.
  На стр 308 - 311 показано ток на разместване и пълния ток.  Пълният ток може да бъде по-голям или по-малък от тока на проводимост. В частен случай може да е 0, такъв е разгледан, липсва също магнитно поле.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия