Животът- начин на употреба! > Екология

Глобално затопляне или арктически студ - Климатгейт

<< < (5/18) > >>

RUS:
Факти:
- на височини над 10 000 м. темепратурата на въздуха е под -40 градуса целзий
-продуктите на горене на керосина са вода и въглероден диоксид
-точка на замръзване на водата - 0 градуса целзий.
-Понижаване на температурата с нарастване на височината
Основната причина за затоплянето на въздуха е топлинното излъчване на земната повърхност, а с издигането му във височина обикновено става неговото изстиване чрез адиабатни изменения без приход или разход на топлина.

Вертикалният градиент на измененията на температурата на въздуха може да бъде:

сухоадиабатен градиент — когато измененията са на ненаситен с водни пари въздух;
влажноадиабатен градиент — когато изменения настъпват при наситен с водни пари въздух.
Сухоадиабатният градиент е равен на 1, което означава, че на всеки 100 м температурата на въздуха е по-ниска с 1 °С. При влажноадиабатния градиент изстиването е по-малко, тъй като то е придружено с освобождаване на топлина от водните пари в процеса на тяхната кондензация. Ето защо влажноадиабатния градиент е по-нисък от 1.

Практически изстиването на въздуха във височина никога не е при еднообразни условия. При издигането на маса от сух въздух вертикално нагоре неговото изстиване става по сухоадиабатния градиент (с 1° на всеки 100 м). На известна височина поради спадане на температурата въздухът започва да се насища с водни пари и при неговото издигане нагоре изстиването му става по влажноадиабатния градиент.

Помислете малко над тази информация ако въобще можете да мислите и ще раберете защо понякога следите от самолетите се разсейват бързо,а понякога остават с часове!

dymelsoft:
RUS, напълно си прав. Да следите се образуват именно при определени климатични условия и други фактори. тези следи са наблюдавани още в зората на авиацията. Притеснителни обаче са размерите на тези следи в някои случаи, и това естествено поражда и конспиративни теории. Прав си също, че тези химикали струват много пари и кой ги плаща. Отговор на този въпрос има, но оставям скептиците да мислят каквото си искат.
Има обаче нещо което всички удобно пропускате, а това е химичния състав на самолетните горива от една страна и от друга, че към днешна дата броя на самолетите във въздушното пространство е толкова голямо. Не напразно на скоро прочетох, че 3 % от замърсяването се дължи именно на аеро-транспорта.
http://clubaurora.org/wp-content/uploads/2014/10/statistika_aviacia.png
В този ред на мисли, дори да изключим напълно идеята за "кемтрейлс", не може да се отрече вредата която се нанася на природата и здравето на хората, причинена от милионите тонове гориво изгаряно от въпросните летателни апарати :).

П.П. при изгарянето на керосина се отделят огромни количества въглеродни диоксиди, на които се дължат 60% от парниковия ефект. Основните съставки на керосина включват N-додекан, алкилбензени, нафталин и техни производни.

RUS:
dymelsoft несъмнено замърсяването е факт и не подлежи на коментари или дори спорове.
Но ще попитам съвсем невинно - ОК имаме замърсяване-безспорно е,имаме проблем с климатичните промени - какво следва ?
Алтернатива съществува ли?В каменната ера ли да се върнем?Да спрем самолетите,корабите,автомобилите,автобусите и камионите - да върнем впрегатния добитък и каруците и да видим какво ще се получи.
Не съм чул все още и най отявлените еколози да са спрели да ползват самолети,кораби,камиони и автомобили...но иначе вдигат вой до небесата.
Факт е също че у нас например спряха ТЕЦ Варна по екологични съображения.Сега искам еколозите да се задействат
и да намерят решение на проблема защото при повреда на далекопроводите от ТЕЦ Марица 1,2,3 или АЕЦ Козлодуй до Североизточна България (предвид последните снежни бедствия) си оставаме на тъмно за неопределено време.Вкарването в режим на топъл резерв на мощностите в ТЕЦ Варна ще отнеме седмици и месеци предвид технологичните изисквания за безопасна експлоатация на парните турбогенератори и котли.Е да ама еколозите в България меко казано се ослушват и хабер нямат за подобни инициативи към ТЕЦ Варна което пряко засяга националната сигурност,здравето и живота на населението.
Несъменено като разумен човек съм твърдо ''ЗА'' да се опазва природата.
Но на каква цена?
Когато се критикува трябва да се предложи алтернатива и решение на проблема все пак.
В една по отдалечена част на проблематиката не съм съгласен например да плащам екотакси за всевъзможни продукти.
Ще попитате -защо?
Ами защото природата не иска пари или каквото и да е подобно за да си върши работата която върши от зората на Живота така или иначе.
И всъщност се оказва че плащам пари за това именно.Все още не съм чувал фирма или корпорация да инвестира средства
в мощности които директно и пряко да пречистват въздуха от въглероден диоксид на промишлени основи.Ако беше така - на драго сърце ще си плащам екотаксите които ми се налагат като аксиома.
 
 Химичния състав и физични качества на самолетните горива са под строг контрол и не подлежат на компромиси и отклонения предвид че на самолета ако му спрат двигателите просто пада като камък.Автомобила  или един кораб ако спре от лошо гориво няма да има сериозни последствия сравними с тези при летенето.Гравитацията не прощава на летящите както е известно.

 Страхът се ражда там където има незнание.
Човекът живеещ в страх е инвалид априори ,такъв дори не подозира пълния си възможен потенциал.

juliang:
Е колко да са тия самолети ... ровя в нета, и стигам до извода че са сравнително малко - под 50 000. В сравнение с вероятно над 1 млрд автомобила ... и при условие, че самолетите имат много строги норми за замърсяване, а и големия им разход натиска конструкторите за двигатели които работят икономично... вероятно замърсяването от тях е незначително.

Аtos:
RUS, juliang, никой не твърди, че всеки прелитащ самолет пръска!
Никой не твърди, че пръсканията са извършвани от изтребители!

Тези две неща са си ваша измислица...

Както и никой не оспорва, че самолетите, които са на голяма височина оставят дири в небето.

Обаче!!!
Тук говорим за самолети, които летят на 1000-2000 метра, че и под 1000 понякога!

Как е възможно, когато е истинска дирята да се разсейва за 5-10 минути на 10 000 метра височина, а на 1000 метра да остава с часове? Още повече като вземеш температурните разлики на двете височини - на 1000м. би трябвало да няма диря изобщо!

Аз лично съм виждал дири от 4-5 самолета по едно и също време! Двете се разсеяха за броени минути, останалите останаха около 2 часа.

"Несъменено като разумен човек съм твърдо ''ЗА'' да се опазва природата.
Но на каква цена?"

RUS, би ли опазил/спасил живота си (и на близките си)? На каква цена???

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия