Автор Тема: Въпрос за електромотор  (Прочетена 69163 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #60 -: Септември 30, 2013, 08:20:36 pm »
Радико, да не забравяме земното магнитно поле :-[ Като експериментираш, мери потенциал в различни положения на диска, спрямо земната повърхност, тоест спрямо магнитните силови линии на земята .

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #61 -: Септември 30, 2013, 09:26:32 pm »
@praktik
Май си забравил какво съм написал в първата публикация по експеримента:
Пробвал съм в три ориентации

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #62 -: Септември 30, 2013, 09:52:01 pm »
Цитат
позиционирах въртящият се диск в посока север-юг, изток запад и в хоризонтално положение без разлика в получените резултати.

Явно имам къса памет  :) продължавай, и успехи в откриване на необичайното. :)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #63 -: Септември 30, 2013, 10:14:20 pm »
   miromad, аз продължавам да мисля, че и в униполярния двигател ще има обратно напрежение. Въпросът е, че твоят модел май въобще няма да тръгне. Аз преди време правих нещо подобно, но вместо твоите бобини слагах магнити. Прилагам рисунка. Принципът ми беше точно като твоя. Но не се завъртя. Дано да съм сбъркал нещо поради малък брой магнити, но май не съм. Сега имам идея, подобна на V-gate или по-точно разположението на магнитите по големия ротор са така ><><><><, а на малкия ротор има нещо ексцентрично. Но тази ми идея отлежава до момента, когато ще имам повече магнити.

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #64 -: Септември 30, 2013, 10:37:15 pm »
Не съм много сигурен че Фарадей е имал флекс и пневматичен винтоверт. ;D ;D ;D
        http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D1%8A%D0%BB_%D0%A4%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B9
 
« Последна редакция: Октомври 01, 2013, 06:22:43 pm от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #65 -: Септември 30, 2013, 10:58:48 pm »
От стари снимки се вижда, че се върти на ръка, даже няма редуктор (предавка). Модернизиран вариант: в дъска се издълбава езеро и се сипва живак - за периферен контакт.
Идеята е на един вал да имаме двигател-генератор, да имаме униполярен ротоверт.
От лекции на Тесла не можах да разбера за успех. Имало е самозавъртане, но не е могло да се извади практична мощност.
Навремето провеждах доста опити с униполярки, но се изисква прецизна механика. Модернизирани униполярки на "Сибирския Коля" е правил Стефан Маринов, но той се е оплел също.
Единственото от униполярките е ясно, че магнитното поле е свойство на ефира и магнита не го носи, а само го предизвиква. Магнитното поле е соленоидално.  Сега има виждане, че магнита излъчва стационарно торсионно поле. За това се ползва за направата на торсионни генератори.
П.П. не съм пробвал бобини за електромагнити на Тесла.
« Последна редакция: Октомври 01, 2013, 08:58:44 am от mi68 »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 463
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #66 -: Октомври 01, 2013, 08:42:35 am »
   miromad, аз продължавам да мисля, че и в униполярния двигател ще има обратно напрежение. Въпросът е, че твоят модел май въобще няма да тръгне. Аз преди време правих нещо подобно, но вместо твоите бобини слагах магнити. Прилагам рисунка. Принципът ми беше точно като твоя. Но не се завъртя.

Ти си пробвал с магнити, при което си искал да използваш силата на привличане и отблъскване. А моят модел използва силата на Лоренц.
Разгледай още веднъж по-хубаво модела, мислено проследи взаимодействията, които се осъществяват между магнитното поле на магнитите и полето, създадено от течащия по проводника ток /всичко това на база силата на Лоренц/ и ми кажи как теоретично трябва да се държи модела и в коя посока ще се завърти ротора /и дали въобще ще се завърти/.
Май ми се струва, че само ти и аз обсъждаме модела ми!!! Нека и другите си дадат мнението /тези, които са "на ти" с физиката/!!!

ПП: Откъде мога да си поръчам такива цилиндрични магнити като на прикачената картинка? Мога ли да получа същия резултат и с намотки?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #67 -: Октомври 01, 2013, 09:04:08 am »
ПП: Откъде мога да си поръчам такива цилиндрични магнити като на прикачената картинка? Мога ли да получа същия резултат и с намотки?
===
Само с поръчка от нашите ПРАМИЗ и Офиса на чешкия МАГСИ - и двата в София.
Само дето поръчките излизат доста "пресолени".
Другия вариант е наш Иван БГ да предостави чертежи и спецификации на неговата "Божа искра", и всеки който има нужда от нещо специфично да си я направи според нуждите.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #68 -: Октомври 01, 2013, 09:04:59 am »
Такъв магнит от високоговорител ползвам, определен тип. Излиза, че сам трябва да си намагнитиш пръстени, нямам представа къде се произвеждат.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #69 -: Октомври 01, 2013, 09:14:31 am »
Майсторе
Не съм сигурен дали има въобще подобно намагнитване. Как трябва да е намотката или главата на електромагнита за да се намагнити по този начин?
Тук са типовете магнити, които продават: http://www.pramiz.com/frambgp.html

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #70 -: Октомври 01, 2013, 09:35:15 am »
Цитат
Не съм много сигурен че Фарадей е имал флекс и пневматичен винтоверт. ;D ;D ;D

Сигурно точно поради тази причина не е разбрал, че "униполярния" генератор няма нужда от магнити. Жалко че толкова много хора не го разбират и гонят някакви ялови химери.
Форума бил застинал в безвремие. Ако те качат на еи това и тичаш със всичка сила дали ще стигнеш някъде. Много хора по света произвеждат такива устройства и ги слагат по пътя към СЕ и любезно прикахват хората да се качат на тях за да стигнат до целта по бързо.   отровора на въпроса: ПАЧЕМУ. може да те свали от пътеката и да тръгнеш наистина напред. Слез от пътеката GTV.
Или ако на теб ти харесва там, не се опитвай да ни качиш и нас при тебе.

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #71 -: Октомври 01, 2013, 12:10:15 pm »

Сигурно точно поради тази причина не е разбрал, че "униполярния" генератор няма нужда от магнити. Жалко че толкова много хора не го разбират и гонят някакви ялови химери.
Форума бил застинал в безвремие. Ако те качат на еи това и тичаш със всичка сила дали ще стигнеш някъде. Много хора по света произвеждат такива устройства и ги слагат по пътя към СЕ и любезно прикахват хората да се качат на тях за да стигнат до целта по бързо.   отровора на въпроса: ПАЧЕМУ. може да те свали от пътеката и да тръгнеш наистина напред. Слез от пътеката GTV.
Или ако на теб ти харесва там, не се опитвай да ни качиш и нас при тебе.


 Аааах, аах,ах! ;D
 Радико, няма как да знам какво не е разбрал Фарадей, но знам че ти нищо не си разбрал. Ще ме прощаваш, но да ме убеждаваш че като си врътнеш флекса ще започнат да изтичат килограми електрони като при трансформатор на Тесла, да имаш много здраве! ;D ;D ;D
  Радико, там на моята пътечка има реално работещи устройства и ако застанеш зад нея ще можеш да понапълниш някоя и друга кофичка с енергия. А там където тичаш, ще лашкаш само луфт. ;)

 http://www-ferp.ucsd.edu/LIB/REPORT/JOURNAL/MISC/McGrawRev.pdf
« Последна редакция: Октомври 01, 2013, 12:48:44 pm от GTV »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #72 -: Октомври 01, 2013, 12:31:16 pm »
Майсторе
Не съм сигурен дали има въобще подобно намагнитване. Как трябва да е намотката или главата на електромагнита за да се намагнити по този начин?
Тук са типовете магнити, които продават: http://www.pramiz.com/frambgp.html
...
При първи поглед - поръчка!
При втори поглед: Valex, вероятно си много прав, че такова намагнитване по окръжността е невъзможно.  - но все пак може пък да има такова. Нямам информация.
Виж ако е със срез (а може и два) през окръжността - може. Трябва да се опита с два такива магнита. В много от постояннотоковите ел-моторчета са точно такива - само два или четири, но вторите два са с обърнат поляритет и ги слагат на кръст. Имам точно четири такива, за които говоря, и участват много активно в експериментите ми.
« Последна редакция: Октомври 01, 2013, 12:33:24 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #73 -: Октомври 01, 2013, 06:19:25 pm »
   miromad, трябва да се внимава с прекаления оптимизъм. И аз така доста съм проектирал, но след множество разочарования сега гледам по-предпазливо. Когато предвиждаш накъде ще се завърти дадена машинка, трябва да огледаш по възможност силите от всички страни. Защото магнитното поле е затворено - тръгва от N, обикаля и се прибира в S на магнита. И когато контурът с ток е затворен (пръстен) много трудно ще се завърти според мен. Аз така умувах част от проводника да е зад магнитен екран и да получа тяга само върху неекранираната част, но не успях. Окачвах разни модели на чувствителна нишка за да регистрирам отклонение, но не би. Може и да има начин, но аз не знам за такъв.
   Иначе посоката на силата на Лоренц лесно се определя. Прилагам моя рисунка за лесно запомняне. Тя е общовалидна - например ако електрони се движат в проводник (ток) и се отклоняват от магнитно поле перпендикулярно на скоростта си, те се засилват да излязат от проводника напречно, но електростатичните сили на ядрата (+) ги задържат като при това електроните повличат проводника. Така той се задвижва в магнитното поле.
   Най-добре е да вземеш готови магнити с форма на дъга - мисля така ще е най-евтино. Аз даже правих опити с най-обикновени, наредени почти плътно един до друг.
   Прилагам и втора рисунка с възможните посоки, но в бобината трябва да има желязо - иначе магнитното поле ще се затвори по най-късия път, ще пресече радиалния проводник като така тягата ще е обратна на аксиалната. Въобще има много въпросителни - например дали ще може цялото поле от външния пръстен да се погълне от вътрешния, който е далеч по-малък. Колкото и да умуваме, само експеримент може да покаже как стоят всъщност нещата.
« Последна редакция: Октомври 01, 2013, 08:08:57 pm от Иван Димов »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #74 -: Октомври 01, 2013, 06:23:09 pm »
Сигурно точно поради тази причина не е разбрал, че "униполярния" генератор няма нужда от магнити. Жалко че толкова много хора не го разбират и гонят някакви ялови химери.
Като няма магнити трябва електромагнити.