Автор Тема: Въпрос за електромотор  (Прочетена 69077 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #45 -: Септември 29, 2013, 03:39:21 pm »
mi68
Цитат
Центробежните сили не зависят от материала, следователно ЕДН не зависи от материала,
Че центробежните сили не зависят от материала, това и малките деца го знаят. Но ЕДН зависи от материала, то иначе нямаше да правят намотките на генераторите от мед, ами от пластмаса  ;D

   @praktik, ако сложиш пясък на въртящ се диск, той в центъра ли ще се събере или ще се разлети към периферията?
Задаваш глупави въпроси на които няма да отговарям  ;D

Цитат
Колеги, за какво отсъствие на магнитно поле говорите. Магнитно поле в случая може и да няма, ама електромагнитно такова - бол.
И къде ти е електромагнитното поле? - магнитното и електричното поле, са динамична и статична форма на електромагнитното поле, в случая с опита на Радико, отсъстват  и от двете форми на електромагнитното поле.
« Последна редакция: Септември 29, 2013, 04:41:12 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #46 -: Септември 29, 2013, 03:50:04 pm »
   @praktik, хубаво е че проявяваш голяма активност, но май повече пишеш отколкото четеш. И как така като свържеш жиците електроните ще се запътят към центъра? Каква сила ще ги задвижи натам при положение, че няма магнит? Говорим само за центробежни сили. Виж като сложим магнит - положението е друго. Виж по-горе как съм нарисувал принципа на униполярния генератор - там наистина електроните отиват към центъра.

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #47 -: Септември 29, 2013, 04:52:45 pm »
   @praktik, хубаво е че проявяваш голяма активност, но май повече пишеш отколкото четеш. И как така като свържеш жиците електроните ще се запътят към центъра? Каква сила ще ги задвижи натам при положение, че няма магнит? Говорим само за центробежни сили. Виж като сложим магнит - положението е друго. Виж по-горе как съм нарисувал принципа на униполярния генератор - там наистина електроните отиват към центъра.

Иване, след като предположим, че електроните на въртящият се проводников диск , се изтласкват от центърът към периферията на диска от центробежните сили, ще стане ясно че в центърът ще има недостиг на електрони, а в периферията излишък на електрони, което ще породи електрически потенциал между центърът и периферията на диска. От което следва че като свържем с проводник центъра с периферията, ще протекат електрони от периферията към центърът. Просто е като за деца  ;D
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:35:58 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #48 -: Септември 29, 2013, 06:26:20 pm »
Цитат
Радико, ако беше премерил напрежението сигурно щеше да получиш 10-15 Волта, че и повече. При направената така постановка, СЕ идва от електромагнитното поле на четковия ел.мотор на флекса. ;D ;D ;D Така че казуса с топлата вода остава. ;)
GTV И аз това си помислих отначало, но променливият ток създава променливо магнитно поле а мултицета отчете прав ток. Въпреки това смятам да пробвам същият експеримент и с пневматичен флекс или друга турбинка която няма магнитно поле със сигурност за да няма съмнения по въпроса "все пак и аз все още се съмнявам дали двигателя не оказва някакво влияние. Другото което писа Иван Димов да доближа магнит до диска още не съм го направил просто защото ми трябват поне три ръце за целта, две за сондите и една за магнита. Но нищо, забавленията ще продължат следващите дни, не очаквам някаква практическа полза на момента от цялата работа, но ще го направя от любов към спорта. Чисто любопитство. Нищо чудно да излезе нещо, което после неочаквано да се окаже полезно на някого в съвсем неочаквана насока.   
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:37:52 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #49 -: Септември 29, 2013, 06:36:41 pm »
GTV И аз това си помислих отначало, но променливият ток създава променливо магнитно поле а мултицета отчете прав ток. Въпреки това смятам да пробвам същият експеримент и с пневматичен флекс или друга турбинка която няма магнитно поле със сигурност за да няма съмнения по въпроса "все пак и аз все още се съмнявам дали двигателя не оказва някакво влияние. Другото което писа Иван Димов да доближа магнит до диска още не съм го направил просто защото ми трябват поне три ръце за целта две за сондите и една за магнита. Но нищо забавленията ще продължат следващите дни, не очаквам някаква практическа полза на момента от цялата работа, но ще го направя от любов към спорта. Чисто любопитство. Нищо чудно да излезе нещо което после неочаквано да се окаже полезно на някого в съвсем неочаквана насока.   
Радико, мултицета, не отчита електромагнитните вълни, какво влияние може да окаже моторът на флекса  върху показанията на мултицета ?

Цитат
Другото което писа Иван Димов да доближа магнит до диска още не съм го направил просто защото ми трябват поне три ръце за целта две за сондите и една за магнита.

Е то като го доближиш, много ясно е че ще има електромагнитна индукция .
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:38:56 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #50 -: Септември 29, 2013, 06:51:02 pm »
Не @praktik
изобщо не е ясно дали ще има индукция докато не се пробва А общото с мултицета е, че той измерва тока генериран дали от магнитно поле дали от центробежни сили, но по следствието "тока" можем да съдим за причините.
Все пак нелогично ми се вижда променлива причина да генерира право следствие. По скоро постоянните центробежни сили генерират постоянен ток.

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #51 -: Септември 29, 2013, 07:22:50 pm »
Не @praktik
изобщо не е ясно дали ще има индукция докато не се пробва А общото с мултицета е, че той измерва тока генериран дали от магнитно поле дали от центробежни сили, но по следствието "тока" можем да съдим за причините.
Все пак нелогично ми се вижда променлива причина да генерира право следствие. По скоро постоянните центробежни сили генерират постоянен ток.

Виж сега, за да разрешим един път за винаги този казус, ти предлагам, ако имаш пневматичен гайковерт, да пробваш и с него, ако нямаш, а имаш велосипед, можеш като обърнеш велосипеда да се монтира на задното колело една ос с дискче и най-добре е да е медно. След това развърташ мериш, и нямаш притеснения от влияния на електрични машинки  :) после пробваш с постоянни магнити, просто ги престегни с едно тиксо към диска, фасулска работа. Аз до сега да го бях направил, ама нямам нито подходящи магнитчета, нито дискове от мед или алуминий. Материалът от които се състои диска, е от съществено значение според мен.
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:41:42 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #52 -: Септември 29, 2013, 08:32:11 pm »
И аз съм любопитен какво влияние ще има състава на материала, защото ако електродвижещата сила е в резултат на центробежно изтласкване на свободните електрони, би трябвало при различните материали тока да е различен защото съдържат различно количество свободни електрони.
Само експеримента може да потвърди или отрече тази или онази теза. Възнамерявам да изпробвам всички варианти. Меден диск ще направя от парче платка. За алуминиев имам малко алуминиева ламарина или печатарска плака. Имам и парче месингова ламарина. За по-екзотични материали вече става сложно.   
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:43:59 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #53 -: Септември 29, 2013, 08:57:41 pm »
и аз съм любопитен какво влияние ще има състава на материала, защото ако електродвижещата сила е в резултат на центробежно изтласкване на свободните електрони, би трябвало при различните материали тока да е различен защото съдържат различно количество свободни електрони.
Само експеримента може да потвърди или отрече тази или онази теза. възнамерявам да изпробвам всички варианти. меден диск ще направя от парче платка. За алуминиев имам малко алуминиева ламарина или печатарска плака. Имам и парче месингова ламарина. За по-екзотични материали вече става сложно.   

Пробвай, с всякакви материали, а за да се разбере казусът по точката , " дали се влияе опита от близостта на електрични машини"  пробвай и с развъртащ- добре.  ;)
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:45:27 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #54 -: Септември 29, 2013, 09:09:30 pm »
Обещаният теоретичен материал. ЕДН около 3 микроволта. По-високо ЕДН е за сметка на електромагнитната индукция. Токът може да е центробежен или центростремителен при електромагнитна индукция.
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:45:53 am от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #55 -: Септември 29, 2013, 10:39:13 pm »
mi68,
четеш теорията както дявола евангелието!  ;)
Къде точно пишеше, че тока може да бъде центробежен и центростремителен! Има известна разлика между ток и центробежни сили действащи на електрона!
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:46:28 am от Maistora52 »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #56 -: Септември 30, 2013, 09:25:06 am »
Нарисувай и магнитната верига, за да се види как ще тече магнитния поток. Както е сега, няма как да се постави сърцевина в центъра и по оста на ротора, която да оформи магнитен полюс.

Нарисувах магнитния поток. Надявам се да съм се справил  ;D
Според моята концепция статора трябва да е цилиндър, който да е северен полюс, ротора да е намотка във формата на сплескана отгоре-надолу осмица /8/ и върху снопа от проводници, който е в центъра на осмицата да стои южния полюс, който да се върти заедно с ротора.

   miromad, дори да нямаме комутация, пак има обратно напрежение. Принципът е следния: Въртенето прави ток (генератор), токът прави въртене (двигател), но въртенето на двигателя прави обратно напрежение - обратно на това, което движи двигателя. Това важи и за униполярния двигател.

Иване, относно обратното ЕДН мисля, че не си прав. И ето причината, поради която е така:
- Counter EMF is caused by a changing electromagnetic field.
- Counter EMF is a voltage developed in an inductor network by a pulsating current or an alternating current.
http://en.wikipedia.org/wiki/Counter-electromotive_force
Ето и нагледен пример: http://www.magnet.fsu.edu/education/tutorials/java/backemf/
С други думи обратно ЕДН имаме при промяна на електромагнитното поле и обратно ЕДН може да се индуцира при пулсиращ или променлив ток.
При моя мотор /на теория/ няма комутация /промяна/ на магнитния поток, от което следва, че няма да се индуцира и обратно ЕДН.
Моля съфорумците да ме поправят, ако греша!

ПП: Моята идея за електромотор може да прилича на Фарадеевия мотор-генератор, но може да се държи по съвсем различен начин от него. Ако някой е виждал нещо подобно на някоя интернет страница или в YouTube, нека даде линк.
А докато нещо не се изпробва на практика, на теория може да си чешем езиците и да тракаме по клавиатурите колкото си искаме.
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 09:46:07 am от miromad »

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #57 -: Септември 30, 2013, 12:18:36 pm »
 Радико, прочети за еднофазен колекторен променливотоков двигател с последователно свързване на възбудителната намотка и ще разбереш какво е електромагнитното поле което действа върху диска.
   http://mazeto.net/index.php/topic,6463.0.html
Всъщност си получил точната постановка без магнити, като си ползвал разсеяно ел.магнитно поле от двигателя на флекса.
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 12:20:46 pm от GTV »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #58 -: Септември 30, 2013, 02:52:24 pm »
GTV
Чел съм го. и в наръчника на Клисаров "наричан още библията на електротехника" съм го чел.http://mazeto.net/index.php/topic,7211.0.html
И съм учил как работят как се изчисляват и Т.Н.
Но ако и с пневматичния флекс даде същия резултат какъв ще е извода според тебе.

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #59 -: Септември 30, 2013, 06:51:33 pm »
GTV
Чел съм го.......
Но ако и с пневматичния флекс даде същия резултат какъв ще е извода според тебе.

  Стискам ти палци да се получи и по-добър резултат. :) Но съм го правил този опит преди години с магнит от микровълнова, капачка от буркан и бормашина....... Мислил съм за конструкция подобна на планетарната предавка, с магнитни лещи вградени в планетите.
  MHD-ГЕНЕРАТОРА работи на същия принцип и няма риск да си строшиш Главата. Играчка-плачка. :'( Тоест, включваш маркуч към чешмата, слагаш два електрода диаметрално в маркуча, пускаш водата силно и мериш. С тръбата на Вентури  постигаш още по големи скорости и ще имаш възможност да вкараш нещо като плазма.
    Ако сложиш магнит перпендикулярно на електродите, вече си по Фарадей.
« Последна редакция: Септември 30, 2013, 08:42:22 pm от GTV »