Справочници, схемотехника, теория > Теория на измерванията

Измервания с осцилоскоп

<< < (3/3)

vlindos:
Бях пред същата дилема. Избрах новото, но както казва getca един стар аналогов Тек с цифрови ф-ции е много по-"мощен" (а и евтин) от китайските изделия.

Някои "пера" по които можеш да помислиш за и против.

Предимства:
- Аналогов лъч, а не дискретизация на определно време. Тоест лъча работи в реално време докато в същото време дори и Аджилент-а може максимум 20000 пъти да сканира и анализира. Което от друга страна е достатъчно (в повечето случаи). Честотата на сканирането има значание при високи (много мегахерци) честоти при които фронта е няколко наносекунди. Шанса да се дискретизира фронта по отделно е минимален дори нищожен, затова цифровите изглеждат липсващите точки, а там какъв е импулса е не се знае. Разбира се това е проблем на многото херци на и малкото сканирания.
- Никакъв шум. Бях с един ХП (Аджилент), който доста ядове създаваше (старост нерадост), но пък лъча беше гладък за разлика от китайските.
- Качество. Малко звучи парадоксално, но излиза, че за парите на китайщината може да се вземе много добър Тек или Аджилент на (много) старо. Качеството на компонентите, изработката и дизайна е несравнимо спрямо китайските.

Недостатъци:
- Ако и тектрониксите да са снабдени с цифрови възможности като набор са далече по-малко от китайските еквиваленти в за същия ценови диапазон.
- Калибровка. Китайските ако и да са китайски са нови и калибровани, а Хантека даже може да се калиброва софтуерно с външен тригер. Докато старите при всички положение мърдат значително от истинските стойности. Разбира и при тях съществуват опции за калибровка, но обикновено не са ясни и/или сложни.
- Малки дисплей. Малко абсурдно как едва тази година големите (а и малките) производители започнаха да издават модели със сравнително големи дисплеи. Старите скопове всичките са с малки (ако не миниатюрни) дисплей.
- Проби. Обикновено липсват или са в много лошо състояние. Сега има 10 Мхц проби за по 10-15 лв, но при такава дискусия говорим за по-голям обхват - да речем 100 и нагоре. Пробите за него са много скъпи (80 лв при много късмет).
- Безцветност. Друго е да видиш на една осцилограма кое е канал 1 и кое канал 2 от раз благодарение на цвета. Интерфейса на новите е приятен и лесен за работа (бележка не на всички!).

velstar:
Ето най доброто в жанра:  Американския-  http://www.tek.com/products/oscilloscopes/dpo70000_dsa70000/  и  Японския -  http://www.yokogawa.com/   Вижте сами:  http://www.youtube.com/watch?v=BxllHMxonSM

giunal:
Дааа, Oukogawa-та наистина хваща окото. но засега ще почакам още 10-20 години когато стане по200-300 евро за да си го взема!!!! :) :) :)Ако сме живи до тогава де!!!! ;)! А иначе благодаря за предоставената информация и на двамата. За мен беше полезна!!!!! Добро сравнение между най-доброто в жанра и тези китайски боклук на който се бях спрял!!!!!

g1905:
Някой ще сподели ли, какви са най-честите грешки, които се допускат при работа с осцилоскоп и са фатални за уреда?

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия