Автор Тема: Измервания с осцилоскоп  (Прочетена 50616 пъти)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Измервания с осцилоскоп
« -: Февруари 03, 2011, 09:35:04 pm »
Осцилоскопи

    Осцилоскопът е универсално устройство с електроннолъчева тръба (ЕЛТ) или екран с течни кристали (ЕТК) в съвременните цифрови уреди. Той е цяла измервателна лаборатория, с която могат да се наблюдават не само формата на сигналите, но и да се измерват техните параметри - време, период, фаза, честота, амплитуда и др. Уредите с ЕЛТ са чисто аналогови или комбинирани с цифрова обработка с възможност за мерене на напрежения, честоти, памет за сигналите и т.н. В последните години успешно ги конкурират чисто цифровите осцилоскопи с визуализация на ЕТК с предимствата на големия цветен екран, възможностите на цифровата обработка в реално време, комуникация с компютър, малкото тегло и компактни размери. Има уреди и от двата типа с два и повече канала за наблюдение на по-голям брой сигнали едновременно.

Общи сведения
Устройство на ЕЛТ


Видове
Аналогови осцилоскопи с ЕЛТ
Блокова схема

Един канал

Два и повече канала

Съвременен двуканален аналогов уред

   Управляващ панел

Аналогови осцилоскопи с цифрова обработка на сигналите

Съвременен уред с цифрова обработка на сигналите

     Екран

     Управляващ панел


Цифрови осцилоскопи
Блокова схема

Вземане на проби и построявене на кривата на входния сигнал


Съвременен уред с ЕЛТ

    Екран

    Управляващ панел


Съвременен уред с ЕТК
« Последна редакция: Февруари 11, 2011, 11:18:44 pm от altium »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #1 -: Февруари 11, 2011, 09:31:36 am »
Измервания с осцилоскоп


Сонди
  Пасивни
     Със или без високоомен делител на напрежение с честотна компенсация. Повечето са комбинирани с коефициенти х1 и х10, задавани от превключвател на самата сонда.

  Схема

  Компенсация

  Активни
     Съдържат активен усилвателен елемент с подходяща характеристика.
  Токови
     За индиректно мерене на ток, без включване във веригата.

Настройки
  Входни нива - ос Y
    Калибриране на каналите
    Стойност на деление
  Развивка - ос X
    Калибриране на развивката
    Стойност на деление
  Синхронизация
    Тип - DC/AC, автоматична/чакаща
    Източник - вътрешна/външна, канал
    Фронт - нарастващ/спадащ
    Ниво

Електричиска схема на свързване

Важно !!!
Осцилоскопите западно производство имат трипроводно захранване - Фаза, Нула, Земя. Масата на сондите има връзка с корпуса, който е заземен през пластините на Шуко контакта. Това поражда сериозни проблеми в повечето двупроводни БГ захранващи мрежи, където въпросните пластини са занулени. Протича голям ток между нулевата шина и точката, където е свързана масата на сондата поради потенциалната им разлика. Решението е просто - захранване на уреда през малък удължител с откачени пластини на Шуко-то. След тази модификация масата на сондите може да се свързва в произволна точка на тестваната схема.

Измервания
  Постояннотокови
    Ток и напрежение
    Пулсации и шум в захранването
  Периодични сигнали
    Форма на сигнала
    Период
    Амплитуда
    Средна и ефективна стойности
  Непериодични сигнали
    Форма на сигнала
    Време
    Амплитуда
« Последна редакция: Август 12, 2011, 10:55:20 am от getca »

velstar

  • Гост
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #2 -: Ноември 12, 2011, 09:38:46 pm »
Браво getca, страхотна тема! Наскоро си купих цифров осцилоскоп на канадската фирма  Rigol.  Впечатленията са ми доста добри. Управлява се от 8 битов, 200MHZ процесор. Разликата между DS1052E и DS1152E е само софтуерна и в цената. Първия е 50MHZ -ов а втория е 100MHZ. Лесно може да се  ъбгрейтва софтуера, на DS1052E  и да стане на 100MHZ. Има си автоматична софтуерна калибровка, а сондите се калибрират ръчно, с вградения сигнал генератор. Има доста богато меню, и много полезни функции, с които може да се запознаете от прикачения файл.
« Последна редакция: Ноември 12, 2011, 09:50:50 pm от velstar »

velstar

  • Гост
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #3 -: Ноември 12, 2011, 09:51:37 pm »
Много полезни са математическите функции, с помоща на които може да се измерва мощност, на сигнали в реално време. Забелязах, че при включване на една от тригер функциите, софтуера забива. Но това не е проблем, понеже едвали ще ми се наложи да ползвам някои от тези функции. Ето още снимки:
« Последна редакция: Ноември 12, 2011, 10:03:28 pm от velstar »

giunal

  • Гост
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #4 -: Ноември 13, 2011, 09:52:04 pm »
Браво getca, страхотна тема! Наскоро си купих цифров осцилоскоп на канадската фирма  Rigol.  Впечатленията са ми доста добри. Управлява се от 8 битов, 200MHZ процесор. Разликата между DS1052E и DS1152E е само софтуерна и в цената. Първия е 50MHZ -ов а втория е 100MHZ. Лесно може да се  ъбгрейтва софтуера, на DS1052E  и да стане на 100MHZ. Има си автоматична софтуерна калибровка, а сондите се калибрират ръчно, с вградения сигнал генератор. Има доста богато меню, и много полезни функции, с които може да се запознаете от прикачения файл.

От къде си го купи!?!?!? Гледах във Елетронинвест нямат в наличност!!! И къде е произведен?

Извинявам се!!!! Въобще не обърнах внимание на това че си написал закупен от - eBay!!!!
« Последна редакция: Ноември 14, 2011, 10:22:33 pm от giunal »

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Hantek DSO5102
« Отговор #5 -: Ноември 14, 2011, 04:58:13 pm »
Аз купих Hantek DSO5102. Цената е малко по-солена на Ригола - 500$ (без митническите такси, т.е ддс) с доставката от иБей. За сметка на това осцилоскопа е много по-качествен:
- "Хакваем" до 200 Мхц (и повече с активни проби) от 100 Мхц.
- Голям дисплей - 7"
- По-бързо опресняване
- Работи без вентилатор (не е шумен), но пък има изход за вентилатор(и)
- Доста удобни софтуерни ф-ции
- По-малък физически като обем
- Много "hack friendly". Linux + много отворени портове. Пример: ентуасиаст е добавял мрежов адаптер към него.
- Ф-лност като на аналогов осцилоскоп. Непостоянните импулси избледняват. Също така конфигурируем за колко време да избледнява.

Има и недостатъци, но тези недостатъци присъстват във всички "китайски" осцилоскопи.
- 8битово АДЦ . Това всъщност е Ок, но проблем е шум на сигнала - около 2-5% (вижда се на скрийншотите долу). Идва от евтините компоненти - АДЦ и тези около него. Като цяло е гадно,но не е болка за умиране.
- Дву-сондов модел само. 4 сонди са голям плюс и голямо разочарование, че липсва модел с 4.
- Не е толкова бърз колкото Аджилент/Тектрониксите.

Аджилентите достига завидните 20000 измервания през секунда, Хантек-а е 2500, а Ригола - 800. Добре е да се каже, че има доста повече ф-ции от базовията модел на най-новата серия на Аджилент, която за почва от около 2000$. Също така Ригол-а по никоя точка не е по-добър от Хантек-а.

Повече за сравненията на Хентека спрямо другите китайски играчки може да видите тук.

« Последна редакция: Февруари 15, 2015, 01:19:42 am от atos »

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #6 -: Ноември 14, 2011, 05:26:49 pm »
Наскоро си купих цифров осцилоскоп на канадската фирма  Rigol. 
Каква точно по националност фирма е Ригол не е се знае. На сайта им има контакти за Щатите. Производствения цикъл обаче е в Китай. Това разбира се не е повод да кажем, че Ригола е "боклук" заради това :). Ригол произвежда евтините осцилоскопи на Тектроникс. Можете да потърсите из мрежата за "Rigol strings" във фърмуера на Тектрониксите

И къде е произведен?
Няма значение къде е произведен. Има значение "за къде" е произведен. Разликите са малки, но ги има. Например в захранването на хантек-а за европа се използват по-сигурни кондензатори. Тук
« Последна редакция: Ноември 14, 2011, 05:30:33 pm от vlindos »

giunal

  • Гост
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #7 -: Ноември 15, 2011, 08:02:28 am »
Здравейте , прочетох всичко де ,що пише по форумите и се спрях на това:-
http://www.ebay.co.uk/itm/New-Hantek-DSO1062B-Digital-Handheld-Oscilloscope-Multimeter-200MHz-1Gsa-S-/220891997919?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item336e3066df#ht_4449wt_1110

Но за сега само притеглям нещата, че в тая криза нещо не ми се дават май толкова пари!!!! Какво бихте ме посъветвали!!!!Заслужава ли си вложението или да обмислям  друг вариант ????


« Последна редакция: Ноември 15, 2011, 08:12:06 am от giunal »

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #8 -: Ноември 15, 2011, 10:45:19 am »
Незнам подробности за портативния модел. Хората из оня форум казват, че на същия принцип направен както е и DSO5102. Това е портативен модел на същата цена - вероятно да има минуси за сметка на портативността. Със сигурност един минус е малко по-малкия екран. Другото което се сещам е, че софтуерно трудно могат да наблъскат токова ф-ции колкото има стандартния модел, най-малкото защото би се боравило по-трудно с тях. Разбира се това само предположение не съм гледал наръчника му - ти можеш да ги видиш и сравниш. Една екстра която знам обаче за този модел е че има мрежово свързване (управление от компютъра), което го няма в нормалния дискутирания горе Хантек. Струва ли си "риска" обаче с портативен модел? Имам предвид, че горе се беше засилил за Ригол-а - значи не е бил нужен портативен модел?
« Последна редакция: Ноември 15, 2011, 10:50:58 am от vlindos »

giunal

  • Гост
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #9 -: Ноември 15, 2011, 02:02:04 pm »
 Имам предвид, че горе се беше засилил за Ригол-а - значи не е бил нужен портативен модел?

Може би съм бил разбран погрешно. Все още на нищо не съм се спрял конкретно!!!! Просто питах от къде го е купил. От доста време умувам върху това дали да си взема нов или да заложа на Second Hand който има по-добри параметри и не мога да се реша конкретно какво да избера. Не ми пасва нищо на душата. :):):) А може би оказва и влияние и това че, в момента имам осицилограф(С1 - 64 - 40МНz) които ми върши що годе добра работа. И за това все отлагам та отлагам !!!!!

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #10 -: Ноември 15, 2011, 05:11:13 pm »
Бях пред същата дилема. Избрах новото, но както казва getca един стар аналогов Тек с цифрови ф-ции е много по-"мощен" (а и евтин) от китайските изделия.

Някои "пера" по които можеш да помислиш за и против.

Предимства:
- Аналогов лъч, а не дискретизация на определно време. Тоест лъча работи в реално време докато в същото време дори и Аджилент-а може максимум 20000 пъти да сканира и анализира. Което от друга страна е достатъчно (в повечето случаи). Честотата на сканирането има значание при високи (много мегахерци) честоти при които фронта е няколко наносекунди. Шанса да се дискретизира фронта по отделно е минимален дори нищожен, затова цифровите изглеждат липсващите точки, а там какъв е импулса е не се знае. Разбира се това е проблем на многото херци на и малкото сканирания.
- Никакъв шум. Бях с един ХП (Аджилент), който доста ядове създаваше (старост нерадост), но пък лъча беше гладък за разлика от китайските.
- Качество. Малко звучи парадоксално, но излиза, че за парите на китайщината може да се вземе много добър Тек или Аджилент на (много) старо. Качеството на компонентите, изработката и дизайна е несравнимо спрямо китайските.

Недостатъци:
- Ако и тектрониксите да са снабдени с цифрови възможности като набор са далече по-малко от китайските еквиваленти в за същия ценови диапазон.
- Калибровка. Китайските ако и да са китайски са нови и калибровани, а Хантека даже може да се калиброва софтуерно с външен тригер. Докато старите при всички положение мърдат значително от истинските стойности. Разбира и при тях съществуват опции за калибровка, но обикновено не са ясни и/или сложни.
- Малки дисплей. Малко абсурдно как едва тази година големите (а и малките) производители започнаха да издават модели със сравнително големи дисплеи. Старите скопове всичките са с малки (ако не миниатюрни) дисплей.
- Проби. Обикновено липсват или са в много лошо състояние. Сега има 10 Мхц проби за по 10-15 лв, но при такава дискусия говорим за по-голям обхват - да речем 100 и нагоре. Пробите за него са много скъпи (80 лв при много късмет).
- Безцветност. Друго е да видиш на една осцилограма кое е канал 1 и кое канал 2 от раз благодарение на цвета. Интерфейса на новите е приятен и лесен за работа (бележка не на всички!).
« Последна редакция: Ноември 15, 2011, 05:56:27 pm от vlindos »

velstar

  • Гост
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #11 -: Ноември 15, 2011, 05:51:31 pm »
Ето най доброто в жанра:  Американския-  http://www.tek.com/products/oscilloscopes/dpo70000_dsa70000/  и  Японския -  http://www.yokogawa.com/   Вижте сами:  http://www.youtube.com/watch?v=BxllHMxonSM

giunal

  • Гост
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #12 -: Ноември 15, 2011, 06:16:11 pm »
Дааа, Oukogawa-та наистина хваща окото. но засега ще почакам още 10-20 години когато стане по200-300 евро за да си го взема!!!! :) :) :)Ако сме живи до тогава де!!!! ;)! А иначе благодаря за предоставената информация и на двамата. За мен беше полезна!!!!! Добро сравнение между най-доброто в жанра и тези китайски боклук на който се бях спрял!!!!!

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Измервания с осцилоскоп
« Отговор #13 -: Февруари 14, 2015, 05:44:32 pm »
Някой ще сподели ли, какви са най-честите грешки, които се допускат при работа с осцилоскоп и са фатални за уреда?