Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Микровьлнов отоплител

<< < (2/5) > >>

ogilc:
Zdraveite,mnogo prikaski pak bez niashto, veche spiram da prikazvam shtoto niama smisal, za proverka na kazanoto moje da se zagre 1litar voda na obiknoven kotlon na gas i posle s mikrovalnova i da se vidi razlikata :) a samo da otbeleja che mikrovalnova po goliama ot 900 wata niama stoto prosto ne e neobhodimo :) a obignovenia kotlon e minimum 2000 wata ili 2kw :)

teofilius:
Съгласен съм че се изразявам с много приказки - просто ме вълнува нещо много повече от откриването на топлата вода.;)  Иначе не е проблем да сравниш микровълнова и обикновен нагревател за вода. Просто към нагревателя който е за 1 или 2 Квт свързваш последователно регулатор за мощност с който намаляваш мощността като следиш тока до тази на микровълновата. Тогава сгряваш един литър вода с микровълновата за определено време и замерваш температурата му . Дори не е и нужно да завира. След това същото количество вода за същото време и от същата стартова температура го сгряваш с обикновения нагревател. И правиш разликата . Елементарно и просто. Аз лично залагам на обикновения нагревател че за еднакво време и потребление с микровълновата ще загрее водата до по висока температура.
   Като направиш този опит и се увериш че е така , ще разбереш защо са многото приказки. Целя се много по високо и скоро ще го покажа с факти и експерименти.
  С пълно уважение...Теофилиус

ppankov:
Привет и от мен :)
Малко информация искам да ви представя, а именно:
-преди време се занимавах с ремонт на медицинска техника и компанията в която работех,
беше представител на австрииска фирма - производител на "системи за обеззаразяване на болничния отпадък". Това ще рече - контейнер с врата, в който се вкарват малките жълти пластмасови контейнери пълни със употребени спринцовки, марли, щипки, епруветки и какъв ли не отпадък. Та за контейнера, вътре в него са монтирани 3 /три/ магнетрона Panasonic с мощност по 1200 вата единия, също така устройството е свързано към канализацията за чиста и отпадна вода. Всички процеси се управляват от 32 - битов компютър Honywell.
В процеса на обеззаразяване, системата пълни жълтия контейнер с разтвор от вода и лимонена киселина с цел обезмирисване на съдържанието, сензор следи нивото на водата и като стигне почти до горе, тогава се включват трите магнетрона - съответно на дисплея се индикира кога са включени и кога са изключени. Темперетурата като достигне 102 градуса, магнетроните изключват, целия този процес трае около 45 минути - съдържанието на контейнера се държи подгрят 45 минути около 100 градуса.
Обема на жълтия контейнер е около 45 литра, при първото подгряване магнетроните изключват след 4 минути  :) т.е. обема от 45 литра е загрят за 4 минути :)
Според мен не проблем 80 или 100 литра да бъдат подгрети до 100 градуса без абсолютно никакъв проблем. Вече ефективност, КПД, консумация, мощност и т.н.  си остават за проектанта който ще се заеме да прави такова чудо :)
Основен недостатък е, че операторите не полагат достатъчно грижи за съоръженията и задължителните почиствания на камерата вместо веднъж дневно, се практикуват веднъж седмично  ;) и току ме извикат да сменя някой магнетрон  :)
Такива съоръжения могат да се видят във : София - Пирогов, точно до портала в малка къщурка, Хасково - в задното крило на болницата, Димитровград в най левия край на двора на болницата.
Теофиле, прав си до тук и съм напълно съгласен с теб, ти някак си "прозря" идеята за подгряване на вода в бойлер с магнетрон :)
Поздрави на всички.

johnny_fx:
Ако ще ползвате микровълни за затопляне на вода за консумиране, не е зле да отчетете вредността на въпросните вълни.

Ето един линк с малко инфо.
Един прост експеримент от линк в горната тема, показва как за 9 дена, вода минала през микровълнова печка убива растение.

Петър:
За вредноста е ясно, но въпросът е дали може да се използва методът за бързо загряване на вода за парно отопление!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия