Автор Тема: Електролизер на ilia_92  (Прочетена 23379 пъти)

ilia_92

  • Гост
Електролизер на ilia_92
« -: Септември 27, 2010, 09:16:47 pm »
По молба на другите потребители от форума пускам и моя скромен електролизер :)
Спецификации:
Добив:           1л/мин
Брой клетки: 7 пластини - 6 клетки 200х100мм поцинкована ламарина (САМО такава НЕ използвайте при бъдещи проекти)
Електролит:  <50% NaOH
"Горелка" :   Ръчна изработка от медна тръбичка от хладилник
Арестор:       Памук  и бъблър естествено :)
Всичко е с подръчни средства и материали като се старах да нямам пропуски в добива (добро уплътняване)
Консумиран ток:            огромен (греца 35А се вижда на една от снимките /136/ - само двата диода са вързани успоредно на енополупериоден токоизправител за да мога да постигам по-голям ток (70А при идеалния случай) )

Консумирана мощност: огромна (захранвано от малък електрожен - за напрежение не мога да кажа нищо със сигурност, но по памет беше около 40 волта )

Не съм гонил ефективност както другите съфорумници, а целта ми беше да видя с очите си свойствата на оксиводорода - за играчка за пораснали е перфектна :). Стигнах до извода че тая смес не прави никакви чудеса :).
Ето и снимки, коментарите ги оставям на ВАС.

« Последна редакция: Септември 27, 2010, 09:20:48 pm от ilia_92 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #1 -: Септември 27, 2010, 11:24:06 pm »
Нямаш катализатор волфрам. Днес питах волфрам на прах - струва 100 лв за 100 грама - германски. Трябват две пръчки. Като прост вариант трябва да ползваш от изгорели електрически лампи. Най-вероятно да го стопиш и да получиш пръчки. Разгледай патента на  Юл Браун.  Пламъкът е син с катализатор.
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 09:34:07 am от mzk »

FreeEnergy

  • Гост
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #2 -: Септември 28, 2010, 09:12:41 am »
И аз това щях да кажа. Пламъкът е син. Виждал съм в действие машината по патента на самият Юл. Там обаче той прави нещо друго - променя слабо съотношението между водорода и кислорода. Дали с магнити или нещо друго - незнам. Само около 4% разлика допринася за вълшебните свойства на този газ.

Поздрави

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #3 -: Септември 28, 2010, 09:33:23 am »
И за да не са празнословни горните два коментара ще подчертая, че ilia_92 прави нормален електролизер, не съм видял да пише, че търси браунов газ.

А сега за брауновия газ - според FreeEnergy e точно отношение, според мен не е. Баруновият газ би трябвало да е едноатомно състояние на газовете. Електролизерът е способен да произвежда параводород и ортоводород в различни отношения, но не и едноатомен. Не е ясно какви точно са свойствата на този газ, но предполагам, че едноатомните кислород и водород имат най-силни действия (неутрализиране на радиоактивни отпадъци заради силното окисление от едноатомен кислород и т.н.).

mi68 написа, но не поясни - в горелката на Илия Вълков се използва искрище. Илия Вълков използва магнити за разделяне и прецизиране на количеството газ, но както в патента е написано, това е с цел промяна работата на горелката (за рязане или запояване). За свойствата на искрището ще оставя да тълкувате разсъжденията на mi68.

ilia_92

  • Гост
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #4 -: Септември 28, 2010, 11:46:40 am »
Пламъка е жълт, защото хабя много енергия и електролита се затопля -> изпарява и горя натриевата основа, която мисля че гори с такъв пламък. Опитах да сложа алуминиево фолио по пътя на газа, за да премахна основата и да получа още водород и така да стигна тея 4% повече съотношение, ефекта беше нулев. Алуминия трябва да е повече (не ми се прахосва филтър) не става само с хартийка. Пък и се съмнявам в резултата.

До колкото съм чел водорода гори със син/ултравиолетов пламък.
За искрище като за начало може да се ползва графит според мен пък и за пробата не е ли по-лесно да се направи 2 см искра (примерно) и през нея да се прекара пламъка и да се запишат резултатите (ако ме разбрахте какво имам впредвид)? Отделянето на двата газа според мен не е лесна задача а прекарването им през искрище дори и разделени не ми се вижда разумно. Аз тея опити нямам възможност да ги проведа :).
@mi68, как ще стопиш волфрама, не се ли сублимира/изпарява ?


Браунов газ по памет беше силнозапалимата смес която се получава само и единствено при разлагане на водата (тогава съотношението е максимално точно) 4-те процента повече водород не ги смятам за важни защото те може да са "избягали" по течове в системата и за това да е нужно да се добавят.
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 11:48:39 am от ilia_92 »

vitan

  • Гост
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #5 -: Септември 28, 2010, 12:32:47 pm »
Хора, оставете тия магнити и искрища, това е било едно време като експерименти. Браунов газ се получава при изключителна плътност на тока!…. и още ключови неща, които ги пише в книгата (която преведох).

Съотношение на газовете – оригинално както си излизат. Ако искате взрив, променете съотношението!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #6 -: Септември 28, 2010, 03:44:01 pm »
Хора, оставете тия магнити и искрища, това е било едно време като експерименти. Браунов газ се получава при изключителна плътност на тока!…. и още ключови неща, които ги пише в книгата (която преведох).

Съотношение на газовете – оригинално както си излизат. Ако искате взрив, променете съотношението!

Витане, много добре знаем как се получават взривове при "Съотношение на газовете – оригинално както си излизат". Ако не си го пробвал, пробвай го. Ще останеш изумен.

vitan

  • Гост
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #7 -: Септември 28, 2010, 04:03:28 pm »
Това не са мои думи, а на професора. Няма причина да не му вярвам.
При малък дебит може да не е важно, но по-нагоре....?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #8 -: Септември 28, 2010, 04:12:38 pm »
Това не са мои думи, а на професора. Няма причина да не му вярвам.
При малък дебит може да не е важно, но по-нагоре....?

Подвеждаш хората от форума. Направи проста клетка. Отношението на газовете е стехиометрично и гърми СИЛНО!

vitan

  • Гост
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #9 -: Септември 28, 2010, 05:54:13 pm »
:) В зависимост от това колко е % оксиводород и колко е % брауновия газ, звукът е различен... може и да не силен изобщо.

Пише в книгата каквото трябва. Спирам да коментирам неща, които са много да ги помня на изуст. В книгата си пише всичко.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #10 -: Септември 28, 2010, 06:41:06 pm »
:) В зависимост от това колко е % оксиводород и колко е % брауновия газ, звукът е различен... може и да не силен изобщо.

Пише в книгата каквото трябва. Спирам да коментирам неща, които са много да ги помня на изуст. В книгата си пише всичко.

Изглежда трябва да се направи ревизия на тази книга!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #11 -: Септември 28, 2010, 08:40:30 pm »
В книгата си Браун добре е обяснил каква е разликата между неговия газ и оксиводорода и най-важното, как се получава, т.е. как трябва да е изграден електролизера за да има Браун-газ. Има тънки моменти, описани в книгата, които не съм чул някой да коментира у форума.

Работил съм с фабричен руски електролизер-горелка. Газът е синкав до безцветен. Ако има друг цвят значи и нещо друго гори.

МИ68, не съм чул досега някой да е разтопил, лял волфрам, а ако има ще е първия в света. Аз съм нагрявал, рязал, заварял, полирал. Изпарява се но не се топи. Волфрам е възможно да разтопи единствено Браун-газа, не и оксиводорода. В изчезналите завинаги от БГ технологии за обработка на волфрама, са го обработвали чрез нагряване с водородни горелки до размекване и после е формован на преси с високо налягане.
Браун-газ съм виждал само при Браун-електролизера.

Браун е открил "топлата вода" и ако някой иска да постигне най-доброто, просто трябва да го повтори.
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 09:04:06 pm от EDM electronics »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #12 -: Октомври 03, 2010, 02:03:13 am »
Извинявам се за подвеждането за това цитирам дословно патента на И. Вълков.
" На фиг.5 схематично е показан модел, при който като се използва газова смес, получена чрез електролиза в описаната по-горе апаратура, може да се получи изключително горещ пламък. В този модел смес от кислород и водород, за предпочитане в стехиометрична пропорция, се подава чрез линия 50 между два волфрамови електрода 51, за да се осъществи молекулярното разпадане на водорода и кислорода и много горещ пламък 52. Докато при атомно-водороден пламък се получава значително повишаване на температурата чрез образуване на дъга във водорода, по-голямо повишаване на температурата може да се получи чрез образуването на дъга и през кислорода, тъй като енергията на разпадане на молекулярния кислород е е от същия порядък по величина като тази на молекулярния водород."
 "Важно приложение на изобретението е атомно заваряване, като се ползват свойствата на атомния водород и атомния кислород за заваряване или само на атомния кислород - за рязане. Това приложение се основава на факта, че при разпадането на молекулярния кислород и водород на атомен се поглъща голямо количество топлина:
Н2  Н+Н  поглъщане 101 000 кал/граммол
О2  О+О поглъщане 117 000 кал/граммол
                общо         218 000 кал/граммол
    При рекомбиниране на атомите тази топлина се освобождава чрез химически реакции и в резултат се получава висока температура на пламъка."
Двата волфрамови електрода са свързани ТО ARC GENERATOR ТЪЛКУВАМ ГО КАТО ИСКРОВ ГЕНЕРАТОР. Фигурата в момента не мога да я покажа.
« Последна редакция: Октомври 03, 2010, 02:17:54 am от mi68 »

ilia_92

  • Гост
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #13 -: Октомври 03, 2010, 09:58:38 am »


За това ли става въпрос? Имам тема за повишаване на ефективността на пламъка, в която никой не е писал значи и пробвал.
Ето я!

Seeker

  • Гост
Re: Електролизер на ilia_92
« Отговор #14 -: Октомври 03, 2010, 11:54:50 am »
Това на картинката не се различава от водната плазмена резачка "Плазар", но при нея към дъгата се подава прегрята пара. При наличие на  дъга ще се получи плазма и после нещата са ясни. Волфрама не се изпарява при загряване , а се окислява и издухва от струята! И създава илюзията, че се изпарява. За да се стопи трябва безкислородна среда и температура от 3500 градуса.