Справочници, схемотехника, теория > Измерителна и генераторна техника - практически схеми и софтуер

Детектор на инфразвук

<< < (2/11) > >>

Vetap:
Здравейте,
Като говорим за инфразвук, си спомням една охранителна система, която беше доста разпространена през 1996 - 97 години. Произведена беше в Израел, ако не се лъжа и работеше на улавяне на трептене на въздуха при отваряне на врата или прозорец. Много малко изменение на налягането в стаята се улаваше. Имам някъде една такава система....Датчикът беше обикновен пиезо микрофон. Беше реализирана на обикновенни операционни услватели и не беше сложна за реализация.

vitan:
Здравей Vetap, ако си направиш труда да се поровиш из Нета на тема инфразвук, ще видиш, че истинските датчици са с ГОЛЯМ габарит, а цените на устройствата хич не са народни… Това, което съм спретнал като проект мисля е минимума като цена и сложност.

На това твое нещо му дай схемата, па после да видим дали е по темата. От сега не мога да кажа, но трябва да се види. 1 импулс още не е инфразвук. Може и да не е така - трябва да се види.

Vetap:
Здравей Vitan,
Ще се опитам да намеря схема. Дай ми само време, защото в момента се местя и всичко е с главата надолу. Още нещо, което случайно научих от някои мои руски състуденти.... В секретния институт, в който работят е забранено използването на лампи с нажежаема жичка. Казват, че по изменението на съпротивлението на волфрамовата спирала, предизвикано от деформацията на стъкления балон от звукови вълни може да се възстанови звуковата картина. Абе с други думи - микрофон. Това ми дойде на ума като четох, че искаш да използваш сфера или нещо подобно. Колкото до тензо-датчиците! Работил съм с такива и съм проектирал някои електронни системи за обработка на информацията от тях. В световен мащаб проблема с тензо - датчиците и елекрониката към тях е решен. В Южна Африка има доста фирми, които предлагат готови модули - главно за измерване на тегло на руда и въглища в процес на транспортиране. Много добра термостабилност и точност. "Аnalog Device" има готови пред-усилватели и т.н. Така, че това не трябва да те плаши.
Аз лично се интересувам повече от излъчвател на инфразвук с цел самозащита и охранителни системи. Предполагам, че ще доста скъпо удоволствие, защото на времето имахме един стенд на Bruel & Kear, който прдставляваше нещо като гигантски високоговорител и покриваше диапазон от 20Hz до 15kHz
... и беше ужасно скъп. Пиши, ако имаш някаква " по - ефтина" идея.

vitan:
Здравей,
Карай си нещата спокойно, никой няма спешна работа. Сещам се за няколко начина за „производство” на инфразвук, но това само на лични. И не са много евтини. На тая тема евтино става, само ако вече имаш необходимите неща – само да ги „сглобиш”.
Ако прочетеш „Изгубените открития” на Джери Василатос (към края) има глава за инфразвука. Той е коварно нещо, но не става ни за атака, ни за самозащита.
1.   Дока на крадците им се „сбози” настроението, ще са те обрали. Ако вдигнеш мощност, като нищо може да утрепеш някой с хилаво здраве.
2.   Защитата от твоя си инфразвук е много скъпа и сложна. В книгата всичко си пише :)
Просто прочети това, което по-горе ти препоръчах, ако не си го чел.

vitan:
Заради втория филм реших да си остана на детектор с говорител за датчик, а не с елемент за налягане. Най-доброто за HAARP досега:
http://www.youtube.com/watch?v=zBXq_2B7uVY&feature=player_embedded << 1
http://www.youtube.com/watch?v=tQQiZHhJBKk << 2

След доста компютърни симулации (the best!!! за нисковолтово проектиране) се оказа, че домашния детектор на инфразвук е възможен. Първата схема иска много преработка, за да чини нещо. Материята е тънка и борбата е да се смъкне АЧХ-то под 3-4 Hz. Има още много работа, но за да се смъкне до 1 Hz (по-надолу е трудно) трябва обработка на сигнала с MCU.

Тия пущини ги програмирам на асемблер, но сега трябва „С”. Заедно с експериментите, по настройка на скоростта на смятане, отидоха 2-3 месеца. Засега съм на ОУ-та (трябва усилване 1000000 пъти). Ако някой иска да помага за MCU, да свирка – може и на лични. Няма смисъл да публикувам схеми, които са още проект.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия