Справочници, схемотехника, теория > Измерителна и генераторна техника - практически схеми и софтуер
Детектор на инфразвук
vitan:
Работи… пушка помпа :)
Подложена на всякакви симулации за устойчивост. Обаче виртуалната и нормалната реалност са различни неща. Ще трябва да се сглоби проекта с SMD-та за по-голяма стабилност (при параметрите на опроводяването). Кога ще стане – не знам. Много неща са ми на главата.
eclipse:
Ако идеята е устройството да се ползва вкъщи или иначе казано в сграда, а не да е мобилно и да се ползва навън, аз бих се пробвал да използвам стъклата на прозорците за снемане на сигнал по оптоелектронен път. Това е първото което ми дойде на ум като попаднах на статията, но досега никой не го спомена. Мисля, че ще имаме много голяма мембрана и достатъчно голямо отклонение в средата на стъклото за да свалим от него полезен сигнал чрез отражение. Дори сега си мисля дали за приемник вместо фотодиод или фототранзистор не може да се използва ПИР детектор към което ме наведе emilvtc, а от другата страна инфрачервен светодиод. Би могло да се сложат такива датчици и на повече от един прозорец и на други стаи, а сигнала да се сумира. Разбира се фонограмата по принцип ще е различна от всеки прозорец, но ако има свръхниски честоти то те би трябвало да присъстват почти в еднаква степен на всеки от тях и да бъдат максимално близки за разлика от по-високочестотните от тях които вече влизат в звуковия диапазон. Другото което ми хрумна в момента е подобно - изпънато на голяма рамка метализирано фолио, ще се получи много фина мембрана с голяма площ и малка маса, но мисля, че ще е добре от едната страна да е със затворен въздушен обем.
Тази ми идея е до някъде провокирана и от един много неприятен ефект който понякога, сравнително рядко се получава от работещи на паркинга под нас снабдителски автомобили и понякога се получава отвратителен нискочестотен резонанс при който въздухът в цялата стая (на трети етаж) сякаш трепери и боботи отвратително, а понякога и прозорците започват да резонират.
vitan:
eclipse, нали се сещаш от филмите, че с такъв лъч към прозореца могат да се подслушват разговори от доста разстояние. Значи пак опираме до филтрация на сигнала в много тясна лента без самовъзбуждане в безкраен интервал от време…. Без филтрация – за никъде.
Дали ще е стъкло? Може много неща, включително и стъкло. За себе си съм открил най-практичния вариант. Дървена маса. Дървото (маса, праг, плоскост) е отличен резонатор за инфразвука. Mасата има голяма площ, а и краката „хващат” малко в друга посока. Макар че, при инфразвука хващането на посока е безсмислено занимание. Слагам говорителя на масата с мембраната надолу и съм щастлив. :) Дали може така и със стъклото? Сигурно може. Но да усложнявам нещата с лъчи…. Всеки прецизен измервателен уред не е прост, защо да усложняваме? :)
А ако си спомняш, с високоговорителя целя да хвана и електромагнитни вълни с ултраниска честота – колкото мога. Затова и съм с него.
vitan:
Проекта се придвижи качествено много напред и на практика е готов. Усилена е стръмността на филтрация. Без нея общото усилване е около 6 000 000 пъти. Още усилване е рисково. Работи стабилно!
Опирам до качествен източник на инфразвук и най-вече до голям говорител или подобна голяма мембрана: за по-високо ниво на входния сигнал, че вече не сработва от по-високи честоти от инфразвуковите.
Нещо не ми се влагат пари за перфектно доказване и изпълнение на проекта. Чудя се дали да го публикувам така или когато някога си набавя каквото ми трябва…
vitan:
Прикачам целия проект по-долу: схемата и HEX файла за програмиране на PIC-a (MCU-то). Използва се „развоен” микроконтролер и всеки уважаващ себе си програматор трябва да може да го програмира. По-добра схема, която да е FREE и да има информация да си я направите от-до, в Нета не съм срещал. Ако има такава, свиркайте :)
Можете и пари да правите с нея, само не и да подменяте автора…
Много неща могат да се напишат, но малко хора ги интересува темата. Ако има пазар, може да се махне единия диод и в микроконтрелера да се вкара „филтрираща математика”. Това още малко би подобрило тази схема, но за без пари толкоз: другото е доста играчка. Само аналоговата част не е добре. Общото усилване от милиони пъти (с филтрацията пада де) прави схемата НУРС ( НеУправляем Ракетен Снаряд, „Катюша” по народному). Нещата заспиват след добавянето на MCU, т.е. един импулс още не е инфразвук – трябват 2 за сработване… Алармата е достатъчна. Ако човек иска малко преди земетресение да бъде събуден (и спи по-тежко), да си увеличи мощността с НЧУ.
Основно трябва много голям говорител за датчик (или голяма мембрана някаква с бобинка+магнит). Използвам говорител, който няма и 1 педя размер, „подкован” отдолу с 4 магнита от HDD. Но това не е решение: трябва ГОЛЯМ габарит. Ако не вярвате, потърсете в Нета и вижте за какви габарити си говорим (на тема инфразвук). Диаметър, измерван в метри…
2-ра глава от „Изгубените открития” на Джери Василатос – „отметната” :)
П.п. Ако купувате готов траф със средна точка, премерете 1-во изводите: само интуиция не стига! Използват се 10 uF керамични SMD кондензатори – има такива и се намират на пазара. Всичко, което може е SMD. Разработил съм и платка, но не я прикачам, че има промени в нещата. Ако някой ще прави схемата, може да ми дойде музата да я коригирам и публикувам.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия