Автор Тема: HV Power Generator 40Hz - ~7MHz / ~1kW  (Прочетена 8156 пъти)

giunal

  • Гост
HV Power Generator 40Hz - ~7MHz / ~1kW
« -: Юни 21, 2010, 01:50:38 pm »
Това е схема на сравнително лесен и точен честотен генератор на правоьглни импулси с високо изходно напрежение и  мощност. Необходим за изследванията в областа на свободната енергия. При мен работи безотказно. За сега е направен на макетна платка. Ако някой желае ще публикувам и снимки.
« Последна редакция: Юни 21, 2010, 03:24:09 pm от altium »

vitan

  • Гост
Re: HV Power Generator 40Hz - ~7MHz / ~1kW
« Отговор #1 -: Юни 21, 2010, 05:35:00 pm »
7 MHz - няма начин. Драйверните чипове ще сдадат бахажа още при стотиците килохерци. Производителя го казва, ако четеш внимателно (и смяташ).

А ако не се отстранят няколко грешки и 100 kHz са доста.
« Последна редакция: Юни 22, 2010, 04:18:46 pm от vlindos »

Strashimir

  • Гост
Re: HV Power Generator 40Hz - ~7MHz / ~1kW
« Отговор #2 -: Юни 22, 2010, 09:34:04 am »
На мене ми изглежда много добре - като честотна характеристика. Но понеже не мога да преценя (не са ми чак толкова големи по знанията) ще питам направо:

1. Може ли да се регулира запълването, и ако може в какви граници?
2. Използването на 2 буфера означава ли, че генератора има 2 дефазирани изхода?
3. Не мога да разбера от схемата дали генератора работи само с ПОЛОЖИТЕЛНИ правоъгълни импулси. Може ли да работи и с отрицателни такива? Изобщо може ли да пуска променливо напрежение с правъгълна форма? Понякога е необходимо да се редуват положителни с отрицателни правоъгълни импулси.
4. Има ли възможност да се показват показанията на честота на екран? Т.е. може ли да се интегрира и честотомер?
5. Два въпроса в един (най-важните) - може ли да се иразботва от тебе такъв генератор като готов уред и колко би струвало това? Ясно е защо питам това - мисля, че всеки би предпочел да си купи такъв генератор, от колкото сам да си търси частите, да прави платките и корпуса и да го сглобява и настройва...


giunal

  • Гост
Re: HV Power Generator 40Hz - ~7MHz / ~1kW
« Отговор #3 -: Юни 24, 2010, 08:05:41 am »
Здравейте, преди да отговоря на въпросите , искам да направя едно уточнение - целта ми при разработката на устройството беше не да се създаде професионален уред(който никой няма да може да събере и направи или това начинание ще му излезе прекалено скъпо)с линейни характеристики в целият честотен диапазон, а възможно най - опростен, евтин и същевременно вършещ работа прибор с който да си провеждам експериментите, защото ако разполагах с необходимите уреди и лабораторни условия нямаше да си блъскам главата за да създавам това устройство. Решението ми да публикувам схемата е направено с цел да се правят подобрения и кой с каквото може да помогне така както го правят в другите форуми.
А сега на въпросите -
1. Може ли да се регулира запълването, и ако може в какви граници?
 - така както е направена схемата не може. Защото ИС 4046 не разполага с такава функция.
2. Използването на 2 буфера означава ли, че генератора има 2 дефазирани изхода?
- Не изхода е един но при необходимост може да се преустрой.
3. Не мога да разбера от схемата дали генератора работи само с ПОЛОЖИТЕЛНИ правоъгълни импулси. Може ли да работи и с отрицателни такива? Изобщо може ли да пуска променливо напрежение с правъгълна форма? Понякога е необходимо да се редуват положителни с отрицателни правоъгълни импулси.
- Да генератора произвежда само положителни правоъгълни импулси. Но схемата може да се преустрой така че на изхода да изкарва и отрицателни импулси.Просто на мен това в момента не ми е необходимо.
4. Има ли възможност да се показват показанията на честота на екран? Т.е. може ли да се интегрира и честотомер?
- Да показанията се извеждат на екран от точката за включване на външен генератор (BNC буксата).Поне при мене е така.
5. Два въпроса в един (най-важните) - може ли да се иразботва от тебе такъв генератор като готов уред и колко би струвало това? Ясно е защо питам това - мисля, че всеки би предпочел да си купи такъв генератор, от колкото сам да си търси частите, да прави платките и корпуса и да го сглобява и настройва...
- Да мога да го изработвам като готов уред. Стига да има достатъчно желаещи за закупуването на готовият уред. Не съм мислил още за цената. Първо трябва да се проектира и окомплектова като готов уред и тогава да се види каква ще е реалната себестойност.
А относно тези който се съмняват в работоспособноста на схемата може да погледат това филмче.
Съжалявам че е кратичко но възможностите на фотоапарата ми са такива.Честотата на която работи при демонстрацията е  6,399,103Hz(6,399MHz) а , на осицилоскопа се вижда изходният сигнал. Устройството го ползвам вече втори месец.

MarioBros

  • Гост
Re: HV Power Generator 40Hz - ~7MHz / ~1kW
« Отговор #4 -: Юни 24, 2010, 08:48:22 am »
И аз имам няколко въпроса:
Как ще се държи входа на МОС транзистора при 6Мхз. който има капацитет 1,2нФ?
Какъв е тока с който го отпущваш на тази честота?
Как стабилизатор на 12В с изходен ток 1,5 Ампера осигурява ток на отпушване 2 А за 4 МОС транзистора при честота над 1Мхз?

giunal

  • Гост
Re: HV Power Generator 40Hz - ~7MHz / ~1kW
« Отговор #5 -: Юни 24, 2010, 09:15:58 am »
Здравей MarioBros, въпросите ти са добри. Минавам към отговорите.
1. Как ще се държи входа на МОС транзистора при 6Мхц, който има капацитет 1,2нФ?
2. Какъв е тока, с който го отпущваш на тази честота?
Да ти кажа честно не съм ги мерил. Като направя измервания ще ги публикувам.
3. Как стабилизатор на 12В с изходен ток 1,5 Ампера осигурява ток на отпушване 2А за 4 МОС транзистора при честота над 1Мхц?
Номера се получава когато се вдигне изходното захранващо  напрежение. Затова съм поставил автотрансформатор, с който донастройвам напрежението, докато на изхода получа необходимата форма на сигнала за съответната честота.
« Последна редакция: Юни 24, 2010, 10:56:23 am от altium »