Автор Тема: Моите резултати (електролиза) - I етап  (Прочетена 50840 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #30 -: Август 05, 2008, 12:50:11 am »
@gotiniq7 - системата изглежда много яко. Доста труд си положил. Сега вече схващам всичко.

Лично аз мисля в горната страна на плочите да прасна по още една летвичка, после да пуска по средата на всяка самостоятелна клетка малък маркуч (за излизане на газа), а от двата края да има други маркучи, по които да циркулира електролита.

Друг вариант е да се хванат всичките плочи и да се изрежат гумени пръстени. Поставят се по краищата между плочите и се получава страхотен електролизер. По този начин може да се избегне продупчването на плочите.

Трябва само да се види как електричеството ще се влияе от един общ съд с електролит, но идеята ми харесва и ако не пречи на тока (т.е. той не пробива през цялата система), тогава е за предпочитане.

Ще спести огромната работа по кутията, залепването на плочите и проверката за пробиви после.

---------------------------

Ето за това иде реч: http://forum.mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=400.0;attach=395

Пластините са долепени една до друга. между тях има гумени пръстени. Разликата е, че в посоченият вариант се пробива дупка между отделните пластини. Аз по- скоро бих пробил пръстена на 3 места от едната страна. Двете крайни места бих използвал за циркулация на електролита (от едното се налива, от другото- изпомпва), а по средата бих използвал по- голяма дупка за изход на газовете.

По този начин директно се решава проблемът с пробивите.

Отделно може да се пусне маркучът по- долу и да се направят няколко малки дупчици по него. Въобще има много място за експерименти, но усещам че това е по- правилният начин. Дори за сметка на написаното от Боб Бойс и другите хора от които черпя информация.

Пак повтарям- единствено трябва да се прецени дали по тези тръбички и общият преливник може да стане пробив и от там да има загуби.
« Последна редакция: Август 05, 2008, 12:59:53 am от mzk »

sheki

  • Гост
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #31 -: Август 05, 2008, 01:35:19 am »

Пак повтарям- единствено трябва да се прецени дали по тези тръбички и общият преливник може да стане пробив и от там да има загуби.

Това с тръбичките не ми стана много ясно , но на чертежа в тоя пдф кръглата дупчица(която ще е в горния край) е за отвеждане на газовете а квадратната е за изравняване на нивото на електролита , няма начин това малко да не вдигне тока но явно не е толкова критично за общата консумация.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #32 -: Август 05, 2008, 09:34:00 am »
Получава се т.нар. end-to-end (от край до край) пробив. Т.е. електричеството минава от първата директно на последната плоча. Характерно е, че първата и последната плоча започват да кипят като луди. Дори не самите плочи, а само най- горните им краища :)

Вчера го наблюдавах като препълних клетката. Не погледнах колко точно е консумацията на ток, защото в момента пускам електролизера постоянно (или за много дълги периоди) с много малък ток- 0.5А на студен електролит.

При загрял електролит се е качил до 0.8А :)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #33 -: Август 05, 2008, 10:48:32 pm »
Значи това не е мое дело на снимката,а го намерих в нета,направено е в Бг. Автора потвърди производство около 1литър за минута и 45 секунди,при 4 ампера на 13,5 волта.Без помпа и магнити,при 1мм луфт между тръбите. Идеята ми е много близка до неговата,и много се зарадвах като видях реализацията. Това което искам да направя аз е следното,7 двойки тръби,1мм разстояние между тях,по-дълги самостоятелни изходни тръби за изходящия и входящия електролит,при което съпротивлението на която и да е двойка тръби ще е много по-малко,отколкото 2 съседни през електролита. Всички изходящи преди разширителя-резервоар,се събират в една по-голяма,и там са магнитите. Всички входящи по същия начин в една,и пак магнити. По-важно в случая е че от двойка до двойка клетки ще има поне 40 см електролит,което фактически ограничава пробивите почти до нула. Важно е също резервоара да е по-пълен и да е 4-5 литра,и изходящия електролит да излиза малко под горното ниво,а входящия от дъното. Така ННО който ще се отделя напълно. Чудя се каква помпа да използвам... Някакви идеи?
« Последна редакция: Август 05, 2008, 11:28:50 pm от gotiniq7 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #34 -: Август 05, 2008, 11:40:39 pm »
Помпичка за аквариум от по- скъпите. Не знам как ще влияе основата върху нея.

98% е ефективността на това, което си показал, ако приемем 0.57 литра за минута. Смятам го така- 1/105 (секунди). Резултатът х 60 (секунди). От там нататък е ясно.

Ще ми се да си разбия клетката и да я направя с гумени пръстени. За всяла клетка ще има отделен маркуч за циркулация на електролит и отделен извод за изход на газовете.

GMG

  • Гост
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #35 -: Август 06, 2008, 01:05:07 am »
    mzk, не рискувай с гумени или подобни гарнитури. Ще повториш моята грешка.
Аз така направих преди няколко месеца, когато започнах и установих, че гумените
 или силиконови уплатнения немогат да се притиснат точно с еднакво растояние
между съседните клетки. Значи, ако първата и последната отстояват на 3мм, след
като са пристегнати, то средните ще са на 3,5 или на 4мм. Тоест няма да има
еднакво растояние между всички плочи или клетки. Затова те съветвам да
използваш за гарнитури стъклотекстолит или гетинакс намазани със термоустойчив
силикон (при мен е червен), но цвета е за "албиниз". Кво" да се прави, тук на
 Балканите имаме доста екзотични думи. Шегата настрана, но така ще има еднакво
пристягане на всички плочи, колкото и да са те, разбира се с подходящи болтове и
гайки, във зависимост от квадратурата им. Наистина има много да се пише и
обяснява по тази иначе на пръв поглед проста конструкция, но нали знаеш, гениалните
неща са прости и елементарни.
  Успехи и безаварийна работа !!!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #36 -: Август 06, 2008, 01:40:57 am »
Мерси за пояснението!

Като ги намажеш със силикон след това разглабяш ли ги?

Подозирам, че ако почна отначало ще препиля пак плочите и ще е хубаво да ги разглобя 1-2 пъти за да съм сигурен, че няма отлагания по пръстените и за изплакване с дестилирана вода.

Т.е. при почистващата фаза отлаганията на железните окиси :)

А за стъклотекстолит или гетинакс- честно казано ме закопа, но ще се поинтересувам утре и да видим какво ще излезне.

Мерси за съветите!

GMG

  • Гост
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #37 -: Август 06, 2008, 02:40:37 am »
   Не ми става ясно за това разглобяване? Защо и какво разглобяваш?
Просто редиш ... ламел , гарнитура, ламел, гарнитура, между тях
силикон, за да няма изпускане на газ и по този начин избягваш
трудоемката работа по кутията. Във завършен вид имаш нещо като на
Боб Бойс, но можеш да импровизираш като мен, например да сложиш
два вентилатора от комп., да обдухват, тоест да издърпват топлината
от електролизера. Начини много, във зависимост от приложението.
 Надявам се, че ме разбираш !
« Последна редакция: Август 06, 2008, 10:25:22 am от mzk »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #38 -: Август 06, 2008, 10:25:32 am »
Да, всичко е ясно.

Идеята ми беше дали си разглабял твоята кутия, защото в първият етап (почистването) във водата се отделят всякакви боклуци, които ако се налепят по пръстена могат да окъсят ;) При мен има при една от клетките като ръжда по плексигласа и ако стане повече ще си стане електрическа връзка.

GMG

  • Гост
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #39 -: Август 06, 2008, 11:39:33 am »
   Ами в момента е разглобен, защото мисля да увелича клетките. А почистването е малко мудна работа, понеже силикона много здраво се захваща, но все пак се чисти с малко търпение. И аз се учудих, когато разцепих клетките се оказа, че са сравнително чисти
(само лека бяла патина), а електролита безцветен само с няколко прашинки вътре, което го отдавам на хигиената при сглобяването. За тази цел си купих от тези стоманените четки за дрелка, като изчетквам хоризонтално и вертикално всяка пластина. Знам за какви мръсотийки говориш, виждал съм ги при предишни тествания, но с друг тип ламарина. Тази не и знам името, защото я намерих случайно, но не я лови неодимовия магнит. Чистотата на водата е от голямо значение. И преди съм слагал дестилирана от бензиностанции и магазини, но си променяше цвета, а сега един познат ми донесе от пречиствателната станция и резултата е на лице. Даже си мисля ако се озонира предварително електролита, какъв ще е ефекта? Практиката ще покаже.

v_silianov

  • Гост
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #40 -: Август 28, 2008, 01:07:41 pm »
Аз правих опити с ламели един след друг в един електролит и ми направи впечатление същото , че много по активни са крайните двойки клетки. След това направих опит с три съда със същия ток и напрежение и произведох повече газ. Съдовете ми бяха аматьорски и за това сега правя нова системка. Чудя се обаче варианта с помпата наистина ли произвежда повече газ, защото имам една идейка за вариант с помпа. Купил съм си воден филтър вече но не ми остава много време за другите неща но предстои сглобяване. Пречертал съм водния филтър , и може да видите какво ще правя. Може ли някой да даде обяснение защо сериино свързаните клетки не са активни средните ламели а само крайните.
« Последна редакция: Октомври 10, 2008, 04:55:16 pm от v_silianov »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #41 -: Август 28, 2008, 02:00:47 pm »
Защото се получава пробив през електролита или т.нар. "end-to-end leakage".

v_silianov

  • Гост
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #42 -: Август 28, 2008, 03:08:33 pm »
MZK , какво лепило си ползвал?

bvg

  • Гост
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #43 -: Септември 04, 2008, 11:28:00 am »
е да,ти така си го вързал,но И.Вълков по другия начин

Опа, стана интересно. Това в патента ли го прочете?

Кондензатора може би е сложен преди греца последователно, така се правят много от зарядните за телефони например и разни дребни адаптерчета. По този начин много лесно с едно малко елементче се понижава тока във веригата. Xc=1/(w.C) = 1/(2.Pi.F.C) sledovatelno I=220*(314.C)   от тук всеки сам може да си сметне коллко С му трябва за да постигне определен ток. Сметките са при 50Хз незабравяите да сметнете мощността на кондензатора която е P=I.I.Xc

disela

  • Гост
Re: Моите резултати (електролиза) - I етап
« Отговор #44 -: Септември 19, 2008, 12:59:37 pm »
искам да те попитам MZK какъв траф използваш ? от електрожен ли ?