Алтернативни енергоизточници > Трансформатор на Tesla

Качер-а на Радослав /Тесла Wireless/

<< < (2/6) > >>

Радeв:
Днес реших да усъвършенствам качер-а си.
До сега беше със един PNP транзистор по класическата схема.
Днес реших да го направя с мосфет. За да загенерира понякога е нужно да се допре гейта.
/с резистор десетина килома може да се повдигне леко гейта към + през незадържащ бутон за пуск/
С промяна на височината на антената се регулира дълбочината на ПОВ /положителна обратна връзка/.

Схемата е доста по-ефективна от тази с биполярен теанзистор. Този ценеров диод е предостатъчен да пази мосфет-а. Харесами колко просто се получи! ;)
С лампа можеби ще е върха на сладоледа, но за сега не мисля да се занимавам тях. За искрището мненито ми е че прави чудесен фронт, но трудно се управлява.

Радeв:
Бърз диод във веригата на първичната повишава ефективността с около 10-15%.
При мене рботи най-добре с ценер 5V и транзистор IRF530!.

Радeв:
При максимално вдигната антена /т.е. максимална мощност/ не се усеща разлика дали има или няма диод последователно на първичната.
Поради паянтово изпълнение, антената за ОВ /по напрежение/ се клати доста интензивно когато попадне в резонанс с разряда. Дори се е случвало да се разклати със 3-4см амплитуда.... най-добре се вижда към средата на първото видео.

http://www.youtube.com/watch?v=mJWQlgA0qxo
http://www.youtube.com/watch?v=E8dewjussqk

Това кулонови сили ли трябва да са?

Радeв:
От два дена се мъча да навия конична вторична... е не става и не става... Двойнозалепящо тиксо ли не слгах .... мъка...
Навих една бифилярна плоска бобина 1:1 стази от снимката на патента. Ще експериментирам със механични комутатори.
Набързо бях спретнал едно реле, и ефекта е доста силен.

mi68:
Навиването на конусна бобина става лесно ако имаш конусна макара. За единични бройки едноредови става на ръка. Аз ползвам лепило "Капчица"-канаколит. В момента ползвам китайско купено от магазин за един лев четири бройки в пакет за 1,50лв. Правят се няколко навивки и се фиксира с лепило. Умазвам се с лепило но след някой ден се изчиства. Имам конусни и спирални бобини навити по този начин, с навиването се постига опит и нещата вървят бързо.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия