Алтернативни енергоизточници > Трансформатор на Tesla

Качер-а на Радослав /Тесла Wireless/

(1/6) > >>

Радeв:
Тесла трансформатора който ползвах ползвах да пулсиран с 1 честота в последствие пуснах и с качер - варианта с 1 потенциометър (ползвам някакъв голям руски 250kOhm)  и транзистор TIP3055, . Като съм ограничил минимума със 100 ома резистор.
Най слаби резултати постигам с цилиндрична първична. Същата я навих на плоска /палачинкова/ и резултатите бяха малко по-добре, но с конична безпорно дава най-добри резултати!

Kачил съм снимки:
1. макета
2. напреженито на първичната без товар /приемния Тесла т-р или разряд/
3. напрежението на първичната с товар - приемния Тесла т-р
4. тока през първичната /ползвам мултицета на А-метър като шунтово съпротивление/
5. тока през първичната (същата форма запазва ползвал съм шунтов резистор 27 ома)
6. снимка на йонната перка

ютуб:
http://www.youtube.com/v/4otGuYsFNS8
http://www.youtube.com/v/FSzp0V9xhdY
http://www.youtube.com/v/hwcWLov_XZI
http://www.youtube.com/v/WIYADpFAc-E
http://www.youtube.com/v/NClWZkIQQ4E
http://www.youtube.com/v/8u3NloffO60

Тесла Уайърлеса е доста неефективен за пренос на енергия /освен ако нямаме неограничен източник/, явно Тесла е имал нещо на предвид за бъдеще. ;)

mi68:
Радко някой параметри трябва да се подобрят. Първичната намотка е лошо направена. Като гледам снимките трабата  за високоволтната намотка е ф40. Тази стойност се умножава по 3 и получаваме ф120 е малкия радиус на бобината,а големият е примерно ф240. Височината на конуса е максимално 120.0,8=100мм. Формулите са приблизителни и трябва и опитно да се изяснят. Целта е да имаме голяма индуктивност на първичната и малка взаимна индуктивност между двете намотки.  Искам да изясниш опитно метала за топчето(ринг) на приемника и на предавателя и най-добрата комбинация. Използвай ринг от мед; стомана ;алуминий

Радeв:
Диаметъра на вторичната е Ф20. Телта е с диамтър 0.2мм малко е мръсна понже я развивам от стар трансформатор /отстрани изглежда като неплътно навита, но не е така/.
Първичната първоначално я бях навил 10 навивки Ф60 от мостов кабел 4мм^2, но резултаота беше най-добър с 5 навивки. След това навих същата тел на плоска палачинкова, ефекта беше още по-добър, но най-добър се оказа с конуса. С увеличаване на разстоянието взаимната индуктивност ще спадне но ще трябва по-мощен импулс за пулсирането. Ще пробвам все пак Ф60 вътрешно пък да видим какво ще стане.

Снощи исках да измеря тока на напрежението на дебелата намотка /вторична в случая/ на приемната антена, и мултицетите показват 0 на ток а на напрежение 4-5mV. Близвайки крокодилчетата също нищо. Тогава не се сетих но, същото описва и Боб Бойс - че неутринния ток и странен и трусно може да се впрегне. Може да пробвам през кондензатор да видя какво ще излезе.

Редакция: Вземах си аналогов мултицет, той отчита тока и напрежени - 60мА при 7V на вторичната на приемния трансформатор при товар крушка /габаритната жичка/ H6 12V 15W.

Радeв:
Направих едно тесла трансформаторче, като спазих пропорциите, стана с 1/3 по-мощен (т.е. като консумация от първичната), ефективността е пропорционална на мощността.

Диаметър на вторичната Ф33мм, височина 20см, диаметър на телта 0.02мм.
Ф 100 на първичната 5.5 навивки.

Ще експериментирам в бифилярни първични /идея на Тони/ и ще докладвам какво става. ;)

Радeв:
Пробвах различни комбинации с бифилярни първични. При всички имаше редуширане на ефективността на трансформатора и на "wireless-a".
Спирам опитите с тесла трансформатори!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия