Справочници, схемотехника, теория > Справочник

Питане за фундаменталната физика на тока

<< < (2/6) > >>

mat:
В техникума ме учеха, че електроните се движат от - към + като прескачат от едно място на друго. Образно казано, излизайки от мястото си, то остава празно и това се нарича "дупка". Тази дупка веднага се заема от съседния електрон, който по подобен начин е излязъл от своето си място (дупка). Всичко това говори за движение на електроните, а не клатене.
Ако се гледат празните дупки, то изглежда като че те (дупките) се движат от + към - както първоначално (погрешно) е прието за посока на тока.

Пак казвам - всичко това ни учеха и то в специализиран техникум по електроника и полупроводникова техника.

Та за мен е изненада това, че електроните не се движели, а само предават енергия един на друг като вълните. Защо тогава се казва, че тока е "насочено движение на електрони"?
Примера с вълната несъмнено ми изглежда по-разумен отколкото "движението" на електроните, защото винаги съм се чудел следното: ако електроните се движат, тогава идва един момент в който всички електрони са се натъпкали в плюса, а минуса е останал празен. Това би трябвало да доведе до обратен процес при който електроните да се втурнат да се връщат обратно в празния минус.

Абе големи глупости са ни учели едно време и после иди се чуди що не ставаме за нищо. Аз мисля че темата е хубава. Не я изтривайте, защото има много заблудени хора.

Reformator:
mat, ти говориш за полупроводниците, аз питам за проводниците.


--- Цитат ---ако електроните се движат, тогава идва един момент в който всички електрони са се натъпкали в плюса, а минуса е останал празен. Това би трябвало да доведе до обратен процес при който електроните да се втурнат да се връщат обратно в празния минус.

--- Край на цитат ---
Да, добър въпрос.

П.П. Ето снимка от учебника ми за 9-ти клас, а следващите 2 са от ръководството по ТЕ 1 част...

mat:

--- Цитат ---ти говориш за полупроводниците, аз питам за проводниците
--- Край на цитат ---

А каква е разликата между проводниците и полупроводниците от гледна точна на движението/трептенето на електроните в тях?
Имаме жица запоена за диод (полупроводник). Нима в диода електроните се движат по един начин, а в жицата по друг?

От друга страна, ако направим сравнението с водните вълни, то проводниците не се ли явяват като реки в които си има движение на водите?
Не знам, аз се обърках. В крайна сметка движат ли се електроните, бутат ли се или трептят?

П.П. Сега се сещам и за друг въпрос. Коронният ефект около проводниците под високо напрежение. Това са тонове електрони които под въздействието на високия потенциал се откъсват от проводника и се понасят в небитието. Щом се откъсват, значи на тяхно място идват нови и нови. Следователно имаме движение на електрони в проводник, а не бутане (трептене).

smsi-h:
@mat,

Наистина, достатъчно интересни въпроси, които до момента физиката не ги е изяснила окончателно. А тези въпроси са основополагащи за разбирането ни на електричеството.

Доколкото ми е ясно науката няма обяснения и за природата на електрическия заряд. Този въпрос също е важен. И от отговора му, т.е. от отговора на въпроса, коя елементарна частица е носителят на електрическия заряд, и какви явления я съпътстват, за да се появи електрическия заряд и насоченото електричество, зависят истинските отговори за всички кардинални въпроси за явленията на електричеството, които до момента за нас са тера инкогнита. Личното ми мнение е, че в книгата на Андреев доста обширно се разглежда въпроса за природата на електричеството, а именно: електрочеството в материалните обекти е насочено движение на електрино /неутрино/ с различни скорости /винаги надсветлинни/, докато зарядът е натрупване на същите частици с определен поляритет /+ или-/ в материален носител без наличието на движение.

Във връзка с последния, цитиран по-горе, въпрос за коронния ефект на mat и аз имам питане. Имаме движение в една посока и пренасяне в пространството на електрическите частици. Но след като отлитат в пространството, откъде се вземат и появяват в генераторите, за да стигнат до източника на разряд? Нали в един момент в генератора трябва да се появи липса на такива частици? Не се ли внасят в генераторите също от пространството, пак там, където в крайна сметка отиват при явлението коронарен ефект? И в крайна сметка, след като ги има в околното пространство /навсякъде/, защо трябва да имаме монополни средства за произвеждане и разпространяване на електродвижещи сили, а?... Робството ни има много измерения, даже и такива, за които трудно бихме се досетили!

vitan:
Да, електрони и дупки са в полупроводниците, в проводниците тече основно "предаване на потенциал". Все пак не можете да си обясните някои неща, защото мисля не се сещате, че в трафопостовете и електростанциите имате ЗАЕМЯВАНЕ. Земята е един огромен кондензатор на отрицателно електричество и тока просто "завърта" в затворена верига. Не се губят електрони дори и от реалния бавен електронен поток през земята и атмосферата.

За корониия ефект пише в бумагите. И за тоя над 511 kV :) ма в други бумаги :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия