Справочници, схемотехника, теория > Справочник

Питане за фундаменталната физика на тока

<< < (6/6)

Velektra:
Здравейте!

--- Цитат ---Ще добавя за пореден път (интересно защо никой не ми обърна внимание)- проблем с теорията по отношение на електроните и проводниците НЯМА.

--- Край на цитат ---
Извинявай mzk, но според мен проблем с ПРАКТИКАТА по отношение на електроните и проводниците НЯМА. По отношение на ТЕОРИЯТА - ИМА.

Интересно е какво бихте отговорили на следния въпрос: имаме батерия 4,5V,+ на батерията е към меден проводник, след него резистор (примерно 2к), след това светодиод за 3V, след това златен проводник който се свързва към - на батерията. Та въпроса е: Електрони от медния проводник ще влязат ли в златния (или от златния в медния) или не?

Просто дори и с да или не - кажете.

Само пак да не достигнете до киловолти, кинескопи, плътности на ел. поле и др.
Само да или не.

Благодаря!

sbk1:
Много опити са правени да се обясни "физиката  на тока" и ако беше направено,нямаше да се задава и въпроса.Няколко опита  от миналия век...
Отговор от 1945г.
http://www.youtube.com/watch?v=nZjMARe6APs&feature=player_embedded#
http://www.youtube.com/watch?v=IpaEGhjpZgc&feature=player_embedded#
По съвременна версия.
http://www.youtube.com/watch?v=5laTkjINHrg&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=EJeAuQ7pkpc&feature=player_embedded
Може да попитате и как се е появил нефта  в земните недра........пак няма кой да  го потвърди на 100%.

mzk:

--- Цитат на: Velektra в Март 23, 2010, 09:04:52 pm ---Здравейте!Извинявай mzk, но според мен проблем с ПРАКТИКАТА по отношение на електроните и проводниците НЯМА. По отношение на ТЕОРИЯТА - ИМА.

Интересно е какво бихте отговорили на следния въпрос: имаме батерия 4,5V,+ на батерията е към меден проводник, след него резистор (примерно 2к), след това светодиод за 3V, след това златен проводник който се свързва към - на батерията. Та въпроса е: Електрони от медния проводник ще влязат ли в златния (или от златния в медния) или не?

Просто дори и с да или не - кажете.

Само пак да не достигнете до киловолти, кинескопи, плътности на ел. поле и др.
Само да или не.

Благодаря!

--- Край на цитат ---

Да, ще влязат. Също така ще има взаимно проникване на частици на много малко разстояние. Ефектът се нарича "дифузия" и е обяснен в книгите, които съм посочил. Това беше последният въпрос, на който бях "изпитан".

vlindos:

--- Цитат на: teofilius в Март 23, 2010, 01:36:05 am ---Има още един интересен факт. При разрядник с прав ток , многократно повече се загрява катода в сравнение с анода.  Това навежда на идеята че ако електронния поток се движи от - към + , то в обратна посока имаме движение на нещо друго или трябва да приемем че катода губи енергия като излъчва и топлина а анода понеже е с по-малко енергия(или количество свободни електрони) и за това е по студен. ..
  И ако големината на тока не е свързана със скоростта на електроните тогава с какво е свързана? Със плътността и силата  на електрическото ли поле, защото това също е възможност?

--- Край на цитат ---
Още един пример във подкрепа на горното твърдение.
По книгите пише количеството на тока се мери с количеството електрони отнети от дадена среда . Следва, че говорим за движение на електрони все пак. От друга страна, дрейфувота скорост се свързва с напрежението. Знаем Закона на Кирхов, че тока е един същ за цялата верига, а напрежението е различно. Ако напрежението е различно следва и дрейфувата скорост е различна, следва и скоростта на електроните следва, оттам и тока.

Иван Димов:
Електрическият ток е движение на ел. заряди. Самата дума ток показва, че "нещо" тече. В твърдите вещества могат да текат само електроните, а в течните и газообразните могат да текат както електрони така и положителни и отрицателни йони. Но за да се задвижи какъвто и да било ел. заряд (+ или -) в определена посока, то на него трябва да му действа сила. Това се постига по поне два начина -
    1. Електромагнитно и 2. Електростатично. При електромагнитния начин в близост до бобините на генератора се движат постоянни магнити или електромагнити. При това движение се променя магнитното поле в генераторните бобини и между двата им извода, които са свързани към най-обикновените ни контакти вкъщи, се появява напрежение. И като включим в контакта щепсел на някакъв електроуред се получава затворена електрическа верига, нещо като окръжност от жица, по която електроните обикалят в кръг. Просто едната страна на тази окръжност е в променливо магнитно поле, което ускорява електроните ту в едната, ту в другата посока, а другата страна на тази окръжност е консуматора (примерно жица с високо съпротивление, която се нагрява). Така електроните просто обикалят в кръг напред-назад в зависимост от честотата на електромагнитното поле. А за икономия на жица се използва и земята като проводник. 
    2. Електроните могат да се ускоряват и електростатично, например в генератора на Уимшърст (Вимшурст) или в електронно лъчевите тръби (ЕЛТ), каквито са ТВ екраните и осцилоскопите. Там движещата сила се поражда от електростатичното действие на неподвижен ел. заряд. Самата дума "статично" показва неподвижността на зарядите. При ЕЛТ имаме цилиндричен метал, обеднен на електрони (т. е. зареден + ), който се нарича анод. Напрежението му е примерно 2000 V или 15 kV. В началото на тръбата има подгрят метал (катод). Тук интересното е, че анодът всъщност има електрическа връзка с катода посредством високонапрежителната бобина, в която променливото напрежение е изправено с диоди. Попадналите върху положителния анод електрони се връщат отново на катода, минавайки през бобината - в нея те се ускоряват по "стандартния" електромагнитен начин чрез първична бобина с ниско променливо напрежение, като двете бобини образуват трансформатор и са свързани с ферит. Удрящите се в стъклото на кинескопа електрони също попадат на анода и през бобината за високо напрежение се връщат отново на катода. Така че и тук всичко се върти в кръг.
    За мен по интересно е как точно става взаимодействието от разстояние. Електроните са примерно на 1 см. от анода (+ заряд) и в дълбок вакуум. Как се разпростира положителната електростатична сила така, че електроните да я "усетят" на такова и даже далеч по-големи разстояния ?  А какво да кажем за електромагнитното взаимодействие на две бобини, намиращи се например на разстояние 5 см. една от друга ?  Да речем в едната бобина сме пуснали променлив ток - как електроните от другата бобина го "усещат" за да се ускорят в една или друга посока ?  Явно има някакъв посредник дори във вакуум чрез който движението на електроните в първата бобина се предава на тези във втората. Това е своеобразен флуид (етер, ефир), който създава електромагнитно налягане.   

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия