Справочници, схемотехника, теория > Справочник
Питане за фундаменталната физика на тока
mzk:
teofilius, ами нали напрежението е разликата в потенциалите на две точки... :o
По принцип електроните се движат хаотично в проводника със скорости, описани по книгите (преди малко дискутирахме с някои участници скорости от порядъка на 108 m/s), дори проводника да не е свързан. Когато има протичане на електрически ток, тогава има дрейфова скорост на електроните, която е няколко см в минута.
mi68:
Тук като цяло се дискотира постоянния ток. Тази тема е разработена от Тесла и ще изложа неговото схващане. Скоростта на електроните(постоянен ток) в проводниците е ниска 1-2мм/сек но се ускорява в съпротиввения-нишка на нажежаема жичка на лампа около 10мм/сек. Задава се важният въпрос нишката или ефира свети отговора е свети ефира итака се появява луминисцентни лампи. Второ доказателства ако се направи двойна спирала и се увеличи обема при константен ток светлината се усилва. Задача да се постигне максимална скорост. Токът мигновенно тръгва заради високата скорост на полето 3.10^8 м/сек за симетрични проводници е около 2,7.10^8м/сек в електронни схеми още по-ниска . При променлив ток електроните трептят(Тесла нарича това трептене електронни вълни). При прептене имаме амплитуда;честота и скорост на нарастване(стръмност) тези величини са честотно зависими и взаимо свързани както личи нелинейно.Предимството на променливия ток е лесното трансформиране и задачите са свързани с него да се премине критичната граница и ефира да свети и прехвърля енергия.
teofilius:
МZK ! Може би ще се съглася с теб но възникват още два въпроса в този ред на мисли. Кой и как е установил че скороста на електроните е няколко сантиметра в минута? Просто не си спомням кога и къде съм чел че това е така и доказателствата за това. Другия въпрос е, каква е скороста на електроните в свърхпроводник. Знаем че в свърхпроводим пръстен електроните се движат без съпротивление, без хаотични движения, и без да спират движението си. Тъй като в свърхпроводник електроните не срещат съпротивление ако приемем че скороста им е по голяма от скоростта им в обикновен проводник то ще е много интересно, какво се случва на прехода между свърхпроводник и проводник между които, протича ток? Ако - се подава на единия край на свърхпроводника а + е на края на проводника , то какво се случва на прехода между тях? Дали се натрупват много свободни електрони на края на свърхпроводника при прехода с проводник? Възниква и въпроса , ами ако имаме подобие на термодвойката или елемента на Пелтие(със полупроводници) но в този случай е проводник-свърхпроводник а между тях товар , какво се случва в този случай?
Ще отида на следващото положение: "Напрежението е разликата в потенциалите на две точки". Разлика в какво ? Количеството свободни електрони - Да ! Но не само това. Електрическото поле е следствие от разликата в потенциалите но то само по себе си е нещо различно. Аз смятам че електрическото поле е електрогравитационно поле. Защо? Ами защото един високоволтов кондензатор намиращ се свободно в пространството се движи в посока от - към + (Таусенд Браун , също и лично установено). Свободни електрони в електрическото поле между електродите на високоволтов кондензатор също се ускоряват и привличат в посока към +. Все пак характерното е че цялата конструкция се движи в тази посока включително и поставена във вакуум. При лични експерименти и с напрегнатост на полето ~32 киловолта , при обвита в парафин конструкция която отвън е обвита във алуминиево фолио и посредством допълнителен проводник заземена, тя се движи в същата тази посока, което елиминира наличието и създаването на йонен вятър. При друг експеримент при пускане на дим около конструкцията , димът се отклонява и тръгва в посока на електрогравитационното движение на самата конструкция. Тоест - имаме реална изкуствена гравитация, без реактивни сили. В голяма степен съм убеден че електрическото поле само по себе си е електрогравитационно поле в което се движи електронния поток и така имаме ток в проводниците. Не само това - всеки електрон има собствено електрическо(електрогравитационно) поле посредством което се движи в пространството и по тази причина няма електрон в покой освен ако е изкуствено забавен. Може би ще прозвучи като ерес или глупост, но смятам че електронът е много повече от електрически заряд. Електронът е поляризирана пространствена структура. В посока на движението си, пространството пред него е с положителен потенциал а от към противоположната страна е с отрицателен потенциал в следствие на което, електронът представлява елементарен електрогравитационен дипол. Бих го формулирал и по друг начин. В посока на движението си , пространството пред електрона се свива и поглъща от самия електрон а зад него се разширява . Пред електрона пространството(ефирната среда) е с по ниска плътност... От позиция на физиката на естествените процеси на Андреев, електроните не са това, което традиционната физична парадигма твърди а , са потоци от ефирни частици и субстанция около положително заредените протони на материята. Андреев представя и солидни практични доказателства за теорията си, като много логично и практично оборва съществуващата физика. Той доказва и твърди че материята е съставена от положително заредени атомни ядра и отрицателно заредени ефирни потоци около тях, които ние наричаме електрони. От тази позиция излиза че електронния поток в проводниците е поток от ефирна субстанция а магнитното поле също. Никола Тесла пък нарича Етера - електрически частици и газ. Всички тези пределения малко или повече са верни и взаимно се допълват и обогатяват. ..
Има и още нещо което е интересно. Ако електронният поток в проводник е с нищожна скорост , то каква е скоростта на електроните при електрически разряд? Между електродите на едно искрище електроните се движат и ускоряват в електрическото поле между тях и в действителност търпят много по малко съпротивление отколкото в проводниците и така скоростта им е много по-голяма.Съответно придобиват и по-голяма енергия. Едно от обясненията за свободната енергия при използването на разрядници е именно в това , че електрическото поле между електродите ускорява електроните до по-голяма скорост отколкото в проводниците а също и увлича допълнително заряди от околното пространство. ..
teofilius:
Има още един интересен факт. При разрядник с прав ток , многократно повече се загрява катода в сравнение с анода. Това навежда на идеята че ако електронния поток се движи от - към + , то в обратна посока имаме движение на нещо друго или трябва да приемем че катода губи енергия като излъчва и топлина а анода понеже е с по-малко енергия(или количество свободни електрони) и за това е по студен. ..
И ако големината на тока не е свързана със скоростта на електроните тогава с какво е свързана? Със плътността и силата на електрическото ли поле, защото това също е възможност?
mzk:
teofilius, темата е "какво е електрически ток", а не "какво е електрона". Не смесвай нещата, защото и без това стана голяма лудница в темата. Иначе по твоите разсъждения добър отговор е дал проф. К. Мейл.
Вижте тази книга на стр. 10 и стр. 11: http://kn34pc.com/books/book-shishkov-ppt-3-1.djvu
Също и тази книга- стр. 12 (файл img_4012 и нататък). http://lib.mazeto.net:8080/Knigi/radioelektronika-shishkov/
Въпросът за мен е приллючен.
Ще добавя за пореден път (интересно защо никой не ми обърна внимание)- проблем с теорията по отношение на електроните и проводниците НЯМА.
Проблем има с теорията на електромагнетизма. Тя не се сгрешена, но е непълна.
Ще добавя и виждането на mi68 - множество от законите важат за линейни системи. Когато направим нелинейна електрическа система, тогава ще има и изменение в някои от формулите. Това вече са пренебрегвани неща. Пренебрегвано е центростремителното движение на електрона по плоска палачинкова намотка тип Тесла (потвърждава и проф. К. Мейл). Ето тези неща би трябвало да обсъждаме, колеги.
Не си правете труда да отговаряте на неща, на които далеч по- мъдри хора от нас вече са дали конкретен и вярен отговор.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия