Справочници, схемотехника, теория > Справочник

Питане за фундаменталната физика на тока

<< < (4/6) > >>

Velektra:
Здравейте!

Кой си е представял, че тая тема ще е основната за днес.
Какво е електричеството?
Ние сме тръгнали да правим висши технологии за извличане на енергии от етера, а не знаем какво е електрически ток!
Оставете киловолтите и бета- и гама- лъчението и кинескопите и коронарните светения.
Дайте да видим какво става като "пуснем" 1,5 V от една обикновена батерия по проводник.
Ако ел. ток е насочено движение на електрони, то ако съединим два проводника - единия меден примерно, а другия златен и ако + е на медния и - на златния то електроните от медния ще влязат в златния (или обратно) и ще стане пълна каша.
Ако пък нямаме движение на електрони, а само предаване на тяхното трептене (както морските вълни  ;)), тогава има ли трептене има и честота. Ама нали тока е постоянен в случая с батерита от 1,5 V.
Говори се за токоносители. Това били електроните в проводниците, електроните и дупките в полупроводниците, йони в електролитите.
Тогава питам: ако това са само "токоносители" значи носят тока, кое тогава всъщност е тока? И като го пренесат се връщат да вземат още ток та и него да пренесат. Значи тока е нещо друго, което се пренася от електроните, дупките, йоните.
Представяте ли си - "дупките фактически не съществуват, но това понятие било въведено за да се онагледи липсата на електрони!"
Значи се въвежда нещо нереално, недействително(дупка), за да се обясни нещо реално! Ужас!!!
Явно има нещо тотално объркано в понятията или човечеството не си признава, че не знае какво е електричеството и само го използва, защото случайно го е открило, но не може да си го обясни. Просто човек е открил, че като въртиш магнит около намотка или обратно, възникава ел. ток. Използва го за телевизия, перални, компютри, крушки и др., ама какво е ел. ток не може да си отговори.
А може би в учебниците нарочно се пишат небивалици за ел. ток, за да объркват и държат в неведение простолюдието, а няколко посветени знаят всичко за ел. ток (а и за други неща) и сега като четат това доволно потриват ръце и се усмихват ехидно ;D

Приятна вечер на всички и не се затормозявайте много около електричеството. Има много по-приятни неща от него.

caduceus:
Здравейте,
хвърлете едно око на обяснението на Едуалд Лийдскалнин, човек доста по-напред от нас  материала - и то на практика. Цитат:
  In a car battery the North Pole magnets run out of positive terminal and South Pole magnets run out of negative terminal. Both kinds of magnets are running,
one kind of magnets against the other kind, and are running in the same right-hand screw fashion.  By using the same whirling motion and running one kind of
magnets against the other kind, they throw their own magnets from the wire in opposite directions. That is why if you put a magnet metal across the copper
wire the one end is North Pole and the other end South Pole.
Цялото писание е доста интересно и се покрива с други ъндърграунд виждания по темата. Източник:
http://keelynet.com/unclass/magcurnt.txt
Поздрави

vitan:
Щом сме на вълна чужди езици, да приключим фрии енерджи трактовката така:

В дополнение к этому, приведём  следующее  удивительное  заявление Теслы, взятое из  статьи
"Проблемы увеличения энергии человека",  опубликованной в июньском выпуске журнала "Century
Magazine" 1900-го года (с. А145): "Чем бы ни было электричество, на самом деле оно ведёт себя подобно
несжимаемой жидкости, и на Землю можно смотреть, как на огромный резервуар электричества...".

Учитывая,  что Никола Тесла был изобретателем многофазной системы распределения
электрической энергии, которая сейчас используется во всём мире, удивительно, что он говорит, будто не
знает,  что такое электричество,  но  что  оно  определённо  ведёт  себя  как  жидкость  под  давлением!  Это
понимание сути электричества, разумеется, полностью расходится с общепринятой точкой зрения.

Щом самия Тесла говори така, като да не знае какво е електричество, какво да чепкаме въпроса? Освен Тесла - Андреев може би и проф. Константин Мейл добре разясняват. Пълно официално обяснение няма да дойде скоро. Така де, тока не е само електрони :)

teofilius:
  Темата е чудесна и може би още повече защото, тя е и АБВ-то на свободната енергия или ключа към нея. Все едно как звучи но в последно време си задавам и опитвам да си обясня именно въпроси свързани с тока и напрежението.  Например: Какво е напрежението в действителност и на какво съответства?   Ако тока е поток от електрони и големината му характеризира количетвото електрони движещи се в един токов (електропроводим) кръг, то тогава каква е разликата  и какво  характеризира голям ток(например 10А) при ниско напрежение и при високо напрежение със същия ток? Тоест с какво тока при ниско напрежение е по-различен от тока при високо напрежение?  Приемам че тока е количество (плътност) на електроните(токоносителите, зарядите) в единица обем или сечение от проводник. При един и същи ток но при различно напрежение. Размишлението ми е че при високо напрежение имаме по-голяма скорост на електрическите заряди(електроните) а при ниско напрежение е по-малка скороста на електронния поток.  Абстрахирам се от идеята че тока се движи от + към -  и приемам  че имаме електронен поток, движение от - към +. Електрическото поле или  по точно , напрегнатостта(напрежението) на електрическото поле е което движи електроните, ускорява ги и им придава скорост. По високо напрежение  = по висока скорост на електроните.  Единия от методите прилаган в ускорителите на елементарни частици е съчетание от електрически полета в които се движат и ускоряват зарядите -(елементарните частици): електрони, протони или техните античастици.  Голямата скорост на един електрон харектеризира голяма енергия.  Голямата енергия или мощност на електроенергията в един проводник  отговаря на голяма скорост и голям ток.    Какво е общото на всичко това със свободната енергия? Амиии.....

Reformator:
Я вижте това от учебника ми по Електротехнически материали:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия