Справочници, схемотехника, теория > Справочник
Питане за фундаменталната физика на тока
Reformator:
В крайна сметка ще отида на консултации в сряда и ще питам доцента...
Seeker:
--- Цитат на: EDM electronics в Март 22, 2010, 08:47:02 am ---Интересно тогава, как електроните преминават от катода към анода в електронните вакуумни лампи щом само се бутат? Например в електронната пушка да не би електроните да отиват до маската и да се връщат обратно на мястото си? В тлеещия разяд и плазмата има елктрони които нормално не са си били там, а са дошли от проводника.
Пред всеки кинескоп има Бета облъчване!
--- Край на цитат ---
В кинескопите няма бета-лъчение - електроните немогат да преминат през стъклото.Но при кинескопите има меко ренгеново лъчение, особенно при цветните кинескопи с напрежение над 20кВ. Електроните от катода се "засмукват" от положителия потенциал на първи анод с напрежение 1-3кВ, и после се фокусират магнитно или електростатично , и след преминаване в зоната на действие на втория анод се ускоряват до около 25 000км/с и бомбандират луминифора на екрана за да се получи светещо петно. При цветните кинескопи има метална мрежа за формиране на цветните пиксели ,а когато електрон удари метал се излъчват ренгенови лъчи. След предаване на енергията , електроните преминават към втория анод.
Има един пример за това как се предава импулса : представете си плътно подредени кубчета в редица, ако добавим едно към редицата - последното изпада. Така скороста на индивидуалния електрон е малка -според измерванията 2-3см/с при постоянен ток, а скороста на предаване на импулса е 300 000км/с. В плазмата нещата все още не са ясни.
Естествено всичко това е научено от учебниците, но друго на ум не ми идва.
Reformator:
Добре де, ами този кинескоп след като бъде бомбардиран от електрони, то част от тях дето са били в проводника вече ги няма. Тогава след като се спре консуматора, как се възстановява бройката им? Нали уж са 2.5*10^25 броя електрони на 1 см^3. Но това число не е безкрайно. Откъде се запълват празнотите след консумация? Ей това е фундаменталният проблем.
Seeker:
Ами това обяснявам. За да излязат електрони от катода , се прилага отрицателен потенциал, тоест от проводника навлизат електрони под въздействието на приложеното напрежение , което пък се получава от захранващия блок. Електроните не се губят, само се пренареждат според потенциала.
mzk:
--- Цитат на: Reformator в Март 22, 2010, 08:20:53 pm ---Добре де, ами този кинескоп след като бъде бомбардиран от електрони, то част от тях дето са били в проводника вече ги няма. Тогава след като се спре консуматора, как се възстановява бройката им? Нали уж са 2.5*10^25 броя електрони на 1 см^3. Но това число не е безкрайно. Откъде се запълват празнотите след консумация? Ей това е фундаменталният проблем.
--- Край на цитат ---
Внимавай с подобни въпроси при Доцента. Надали има еднакъв брой електрони в 1 куб. см. вакуум, 1 см3 мед и 1 см3 каквото и да е било друго вещество, сплав, каквото и да е ;)
Кинескопа е цялото творение. Както казах, не ги чаткам и не съм се занимавал въобще. Ребел може би може да отговори пълно и точно на този въпрос, както ми68 и занимаващите се.
Имаш електронна пушка- тя стреля с електрони по луминифора, който отдава квант светлина при промяната на електронните орбити от по- високо към по- ниско ниво.
Няма нищо "фундаментално" тук.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия