Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели
Магнитни ключове
Bat_Vanko:
След дълго присане, брисане, рисуване и псуване (извинявам се за цветущия език) ;) достигнах до извода, че реакция на Ленц в управляващата бобина съществува, но тя е частен случай при неправилна комутация. Преди да мина по същество приемам следните начални условия:
1. Потока на управляващата намотка не се затваря през товара ( липсва трансформаторен ефект);
2. Ленц ефект се появява при промяна на потока през товарната намотка, а не при отклонение на потока между полюсите на ПМ.
3. Реакцията на Ленц се затваря по пътя на най-малкото съпротивление според закона на Кирхов и правилото за разклонени магнитни вериги.
При схемата с четири ключа комутацията на магнитните потоци се осъществява от ПМ. При нея превключването става при достигане на максимума на магнитния поток в товарната сърцевина. Реакцията на Ленц в товара се противопоставя на действието на ПМ, защото той е причината за нейната поява. До достигане на минимума на магнитния поток под действието на ПМ (а не на затихване или разсейване на потока) отново реакцията на Ленц се поражда от действието на ПМ. Изключение от това правят само самите моменти на превключване, тогава магнитния поток се затваря по всички възможни пътища включително и въздушния слой около магнитопроводите. В този момент реакцията на Ленц би могла да окаже по-голямо влияние на управляващия магнитен поток. Ако това превключване става много бързо, то и реакцията ще бъде минимална. Мисля, че това е причината американците да акцентуват толкова много на продължителността на фронталните и тиловите импулси.
При тази схема на комутация, насищането на сърцевината става много лесно (има малка индуктивност), следва отпушване на алтернативния път при което ПМ поема цялата реакция на Ленц. При използване на подходяща сърцевина за магнитните ключове, нейното запушено състояние се поддържа много лесно и при малък брой намотки.
Успех!
emilvtc:
Bat_Vanko, гледам картинките и си мисля - дали ако завъртиш магнитопроводите на ключовете на 90градуса (спрямо това както си ги нарисувал на картинките) няма да избегнеш напълно преминаването на потока на ПМ през сечението на бобините на ключовете (и през по-голямата част от магнитопроводите им)?
Така като че ли се изпълнява изискването ти:
--- Цитат ---1. Потока на управляващата намотка не се затваря през товара ( липсва трансформаторен ефект);
--- Край на цитат ---
Незнам дали стана ясно какво се опитвам да обясня ...
(Вероятно си се сетил за това, а схематично само на чертежа е нарисувано така)
varvarin:
Независимо от факта, че управляващия поток не се затваря през товарната намотка влияние ще има винаги изразяващо се в Ленцова реакция. Промяната на потока не се извършва от ПМ, а вследствие промяната на магнитното съпротивление на ключовете, така че реакцията е насочена към тази промяна. Ако вземем предвид аналогията, не е логично да се каже че в един резистивен мост промяната на тока се определя от източника на напрежение при положение че той е постоянен нали? Вярното е че токовете се определят от стойността на резисторите. Относно малката индуктивност искам да кажа че тя не е толкова малка колкото изглежда на теория. Всяка подмагнитена сърцевина има нелинейна индуктивност зависеща от посоката на приложеното поле т.е. в едната посока много малка а в другата доста по съществена. Когато конструкцията е такава че потоците на магнита и комутиращите намотки са взаимоперпендикулярни в общата част, независимо от приложеното напрежение винаги имаме по голяма индуктивност отколкото в наситено състояние без поток на магнита. Като ми остане малко време ще смъкна осцилограми от някои от постановките за да бъде по нагледно това което казвам.
Поздрави!
Bat_Vanko:
Varvarin караш по инерция от ИНКОМП. Да при него наистина потока се измества по време на запушване на ключа, и е възможно да се получи реакция върху управляващата намотка. Но при американската конструкция от 2009 г е точно обратното. Тук имаме процес на отпушване. И именно потока през отпушената магнитна верига предизвиква индукцията в товарната намотка, а не този през затворените ключове. И именно тази индукция предизвиква реакция на Ленц отново на магнитния поток преминаващ през отворения ключ и идващ от ПМ. Потока през затворения ключ е паразитен и предизвиква само шунтиране на полезния поток от ПМ. Реакция на Ленц върху управляващата бобина има само в моментите, когато са затворени всички ключове, и тя може да бъде минимизирана чрез правилно комутиране. Естествено това е в случай, че няма трансформаторен ефект. Плавното нарастване на магнитния поток е в следствие на реакцията на Ленц в товарната намотка (насочена срещу нарастването на потока идващ от ПМ), инерционността на домейните и съпротивлението на цялата верига ПМ + магнитопровод. Целия процес може да се онагледи с зареждането на кондензатор през съпротивление: колкото е по-голям кондензатора (реакцията на Ленц) и по-голямо съпротивлението на веригата толкова по-бавно се достига определеното напрежение (магнитен поток).
А за индуктивността си прав. Макар, че индуктивността на разкъсан магнитопровод е малка тя все пак е 5 - 10 пъти по-голяма от тази на наситен. Съчетано с факта, че ще бъде необходима голяма напрегнатост на полето в общата част (което означава повече навивки) - цялата конструкция ми се струва съмнителна. Но при правилна комутация има вероятност да излезе нещо, но това задължително изключва синосуидално управляващо напрежение както е на патента.
А за хибрида нахвърлях малко картинки:
Успех!
varvarin:
Не мога да схвана каква е разликата с ИНКОМП. При инкомп има индуктиране на ЕДС на изхода при отместване и при връщане на потока. Същото е и тука ми се струва. Може би искаш да кажеш че всички управляващи намотки са включени и се изключват 2 по 2? Но нали след това ги включваш за да изместиш потока по другия диагонал?
Хибрида ми харесва, но не мислиш ли че пак прекъсваме малка част от външната верига? Със същите пропорции мога да го направя със ферит за 1 ден.
Иване, това с кондензатора е правено малко по по друг начин. Усложнява се малко комутиращата схема и това което се връща обратно като енергия се праща във филтровия кондензатор. Така остатъка от енергия не отива на вятъра. Факт е обаче че това което се връща обратно изчезва от изхода. Тока през управляващата намотка забавя връщането на потока а оттам намалява и напрежението в изхода при връщане на потока.
Поздрави!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия