Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 324406 пъти)

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #165 -: Март 16, 2011, 06:20:01 pm »
Значи, като тази оранжерия имам още 5бр. Общо 1дк площ. С какви други радиатори по-евтино ще ги отопляваш? Това са едни големички ЛИРИ, но вършат работа. За прототипи не ми се дават излишни пари. Правя пробите възможно най-евтино пък ако са успешни ще мислим за качество и дизайн. V.Donchev, браво, че потвърждаваш работата на системата, а в радиатора трябва да има съвсем малко вода. Парата го загрява. Dan Milan го обяснява вече няколко пъти.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #166 -: Март 16, 2011, 07:36:24 pm »
Кажи каква температура искаш до поддържаш, има няколко варианта за такава площ. На квадратен метър се падат от 120 W до 210 W отоплителна мощност.
Санирано жилище:
Жилище, което е санирано отлично. Нова дограма - стъклопакет, външно саниране - стериопор с висока плътност, фибран на тавана,  фибран на пода, Вътрешно саниране, което се изразява в поставянето на изолационни панели на външните стени, а може и изцяло.
При такава изолация, квадратният метър ще се умножава по 120 W.
Частично саниране:
Сменена дограма и само външна санировка на стените. Тук ще умножаваме по 160 W квадратен метър.
Без никакво саниране:
Това включва стара дограма, без никаква изолация на под, стени и таван. Тук ще умножаваме по 210 W за квадрат.
В твоя случай сигурно трябва да умножаваме х 250 W за квадрат. Като гледам квадратурата сигурно е към 170кв.м х 250 = 42.5 Квт. отоплителна мощност. Тука ще ти трябва голяма  Отоплително котелна система подгрявана с горелка тип Пантон, на мазут и вода. Външно можеш да направиш стена на Тромб с вградена допълнителна и тръбна система за допълнително нагряване и на водата. Така наречената "стена на Тромб" се базира на парниковия ефект. Поставя се остъкление пред боядисаната в черно стена – под наклон 45/60°. Изискването е стената да е дебела и да е от сравнително топлопроводими материали (бетон, камък и пр.). По този начин нагрявайки се през деня стената отдава акумулираната енергия през нощта. Когато стената е с добри изолационни качества и не може да акумулира и добре да провежда енергията се прилага друга конструкция: В стената се правят отвори ниско долу и високо горе. По този начин по-тежкия и студен въздух прониква отдолу загрява се от нагрятата повърхност на стената и се издига нагоре. Новопостъпващия въздух също се нагрява и издига и изтласква по-този начин предходния, който принудено навлиза през горните отвори в оранжерията. По този кръговрат въздуха в оранжерията се завърта и затопля преминавайки през стената на Тромб. Що не изплю камъчето още отначало, а ни мъчиш тука. По нашия край се носи една мълва. Един майстор направил обществена баня. Водата за банята се подгрявала само с една свещ. Хората дълго време се чудели как е възможно това и съборили отоплителната инсталация да видят какъв е чалъма, но нищо не видели. Извикали пак майстора. Той като видял какво са направили, им казал: ако бяхте ме попитали щях да ви кажа, но сега заради глупостта Ви нито ще Ви кажа, нито ще Ви възстановя банята. Е аз не знам чалъма със свеща, но мълвата все пак се носи още и не е приказка от 1001 нощ. Има останали още живи хора от това време, някъде преди 9-ти. Май тази година ще ям домати без пари  :).
« Последна редакция: Март 16, 2011, 10:13:28 pm от Dan Milan »

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #167 -: Март 17, 2011, 07:19:45 am »
В оранжериите всичко си е изградено отдавна. Преди години имах мерак и си ги направих, но като повечето неща в България след време ти е... мамата. Отоплявах ги с въглища, но те вече са над 300лв. за тон, а изгарях по 500кг. на денонощие. Вече не ги отоплявам, а само ги спасявам когато има опасност от измръзване. Ще цъкна и една снимка на двата ми котела и те са мое творение, но не са с аноден нагревател. Да не се отклоняваме повече от темата. Просто идеята ми беше, че и тръбните радиатори могат да свършат работа. Още до никъде не съм я докарал с парата, но скоро ще дам резултати. Да накича малко радиатора с манометри, термометри и релета и правим пробата.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #168 -: Март 17, 2011, 03:25:58 pm »
Котелната система може да я захранваш с печката на emm, на отработено масло или мазут и вода. също и с реактор на Пантон. Гледах някъде из нета, че вече има направени 500Квт. котли - Български с реактор на Пантон. Също може да направиш допълнително и парни нагреватели - но конструкцията на отполителната ти система не става за пара. Външно си направи от вторични суровини стени на "Тромб". Качвам подробности.

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #169 -: Март 17, 2011, 04:48:11 pm »
Относно Тромба, горещия въздух го прекарай през автомобилен радиатор, а радиатора включи към бойлер. Пробвано е и работи перфектно.
« Последна редакция: Април 27, 2011, 11:01:04 am от TINI »

krasipet

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #170 -: Април 02, 2011, 09:35:49 am »
И ако се получи спойно може да се подгрява коквото си искаш, бойлер, парно.
Няма да стане :( Т.е. ще бъде неефективно. Каквото и да правим, за подгряването от 20 до 60 оС на 80л. вода  примерно,  са необходими 3,7 kWh електроенергия.
Икономически ефект ще има само ако се подгрява вещество с по-малък специфичен топлинен капацитет, или загрявайки минимално количество вода да загреем максимален обем въздух.
Парогенератора на колегата emm го виждам залепен към метален лист, както лепим тразисторите към алуминиеви радиатори, за да се вдигне площта за топлоотдаване само.
После, за дилемата заземяване или зануляване... има още начини за предпазване от токов удар. Например защитно разделяне, т.е. поставяме отоплителя в изолационна кутия с вентилационни отвори и воала- защитени сме.
« Последна редакция: Април 03, 2011, 04:45:45 pm от krasipet »

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #171 -: Юни 16, 2011, 07:01:18 pm »
Имам вече експериментален модел на Диференциално анодно отоплително устройство работещо с КПД-1,16%, в температурния интервал на водата  12-20 градуса С.

CPU

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #172 -: Юни 16, 2011, 11:03:53 pm »
здравейте,
доколкото видях в предишните постове, диференциален нагревател наричате този, на който
в долната част температурата е ниска, напр. 12°, а в горната висока, 20°.
Ти как измери средната температура на водата, това е важно за изчисленията.

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #173 -: Юни 18, 2011, 04:41:20 pm »
Когато ДАО е включен към радиатор циркулацията на флуида става по гравитачен път.
 В моя случай, потопих ДАОУ в трилитров съд, отчетох температурния интервал засяках времето и обърнах работата в Джаули. Отчетох консумираната мощност на ДАОУ,разделих едното на другото и получих 1,16. С сигурност КПД-то е по голямо ,защото, съдът е керамичен  не топло изолиран, и с маса 1,25кг., а аз го отнасям към 3 литра флуид.
      ВАЖНО!!!  ДАО се характеризира като реактивен товар от капацитивен тип.

Неактивен kaisersoze

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
Re: Анодно отопление
« Отговор #174 -: Юни 18, 2011, 10:08:54 pm »
TINI да разбирам ли, че ДАО го вкарваш в LC трептящ кръг и ако е така на каква честота го пускаш? Използваш ли някакви конкретни размери на самият отоплител в някаква зависимост с честотата на тока?
И още нещо - при тази ниска долна граница отчиташ ли възможността да става обратен топлообмен от керамичният съд към водата - някои керамики имат доста висок специфичен топлинен капацитет?
« Последна редакция: Юни 18, 2011, 10:24:47 pm от kaisersoze »

v.donchev

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #175 -: Юни 22, 2011, 06:43:33 pm »
Колеги върти ми се идея и ще я споделя.
Възможно ли е на бойлер със серпентина, да включим системата изстествана от emm за пара? Идеята е да се подава пара под не много голямо налягане, на изхода предпазен клапан да изспусне на определено налягане, кондензационен съд,  и парен магнет вентил със дозираща система.
Начин на действие при пускане на тока, определено количество вода кипва ( предварително настроено), парата минава през серпентината ( топлоотдава ) на изхода се кондензира и при нужда вентила отваря и дозиращата помпа пуска отново вода във АО за дозагряване на водата в бойлера. А ако бойлера е голям и на домашното парно.

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #176 -: Юни 25, 2011, 07:31:58 pm »
Много неща са възможни, но какъв ще е икономическия ефект-Ще трябва да пробваш. Аз за сега съм преустановил опитите, защото ми е много топло, но като дойде зимата пак започвам.

v.donchev

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #177 -: Октомври 02, 2011, 06:13:58 pm »
Здравейте колеги, зимата идва :)
Имам въпрос как при тея устройства Галан не те удря тока. Като със такива електролитни котли загряват директно басейни. И не е ли възможно да си направим на този принцип проточен бойлер.

zkm

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #178 -: Октомври 02, 2011, 08:41:42 pm »
През изминалия отоплителен сезон колежката ми се отопляваше с Галан. http://www.akvagalan.free.bg/5.html
На въпроса"как не удря ток" ...... трябва надеждно земно. В противен случай рискуваш да усетиш тока.
Средно пресметнатите сметки за сезона показват, че излиза малко по-скъпо от колкото с твърдо гориво(въглища). За сметка на това пък нямаш грижи с зареждане на котел, чистене на пепел, премъкване на въглища и т.н.
За проточен бойлер мисля че няма да е удачно, защото за да постигнеш необходимия ампераж е необходимо да добавиш във вода определено количество сол(електролит).

v.donchev

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #179 -: Октомври 03, 2011, 06:28:00 pm »
Мерси за отговора.