Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 325201 пъти)

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #150 -: Март 14, 2011, 09:58:20 am »
Dan Milan, благодаря за изчисленията на тръбата, но няма ли да е по-добре да се изпълни този модел от няколко по-тесни тръби свързани в радиатор тип ЛИРА, като обема пак ще им се сметне, но ще увеличим отдаващата повърхност. Нагревателя как мислиш да направиш? Ще има доста неща за настройване, а и цените си ги бива. За сега не мога да продължа с опитите, защото ми идват скъпо, а съм в неплатена от Коледа и все още си стоя у нас. Все пак ще пробвам някои неща, но още се чудя как да направя нагревателя.

Неактивен pathfinder

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: Анодно отопление
« Отговор #151 -: Март 14, 2011, 09:49:57 pm »
Dan Milan, благодаря за изчисленията на тръбата, но няма ли да е по-добре да се изпълни този модел от няколко по-тесни тръби свързани в радиатор тип ЛИРА, като обема пак ще им се сметне, но ще увеличим отдаващата повърхност. Нагревателя как мислиш да направиш?
Ще се оскъпи допълнително от високата цена на колената, които трябва да използваш. Можеш и с рязане, но трябва много добро напасване. Заварките задължително от професионален заварчик. Не е шега работа! Работи се с висока температура и налягане.
  Ето малко информация за хонинговани хидравлични тръби:
    http://www.hid-tek.com.tr/bg/iletisim.php
Обърнете внимание на техническите характеристики на тръбите. За изчислената от Dan Milan тръба с вътрешен диам.100мм и дебелина на стената 10мм, работното налягане при 120гр. е 319бара. Разрушителното налягане е около три пъти по-голямо от работното/ това не е дадено в тези таблици/. Давам тази информация защото по пунктовете за вторични суровини могат да се намерят стоманени хидравлични цилиндри. Демонтира се буталото. Отвора в капачката се заварява. Отворите в двата края имат стандартна резба, където в долния край може да се навие чашката с електрода, а в горния да се монтира шибърен спирателен кран и манометър.
   След като изгледах клипа на  emm, ми хрумна следната идея за по-евтина настройка. Налива се по-голямо количество вода от това което сме изчислили за дадения случай. Включва се захранването и чакаме стрелката на манометъра да премине стойност 6 бара. Отваряме внимателно спирателния кран, като се стремим да потдържаме налягане около 6.5 - 7 бара.  Когато усетиме, че дебита на пара намалява, започваме периодично да затваряме и отваряме крана докато манометъра не покаже стойности около 6 - 6.2 бара. Оставяме системата да работи и при повишение на налягането пак извършваме корекция. Тези действия извършваме докато системата не остане да работи при налятане 6 - 6.2 бара, без да извършваме корекции. Това количество вода, което е останало вътре е необходимото количество, за да работи системата при това налягане. След изключване и изстиване на системата, може да се пристъпи към демонтиране на крана и манометъра и поставяне на предпазен клапан.  Пропуснах да напиша, че е желателно да се монтира при пробите и предпазния клапан  и да се настрои, да изпуска при 7 бара.
  А сега нещо от практиката. Имам монтирана неръждаема тръба 1/2 "/дебелина на стената 3мм/, на която е монтиран електроконтактен манометър. Работното налягане е 80бара, а в авариен режим на изключване налягането достига до 150бара. Така работи машината.
   Еmm,
  Виждам, че работиш много сериозно. Ако правилно съм схванал, то можеш спокойно да получиш прегрята пара при доста по-високо налягане. Така връзките ще бъдат значително по-слаби.

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #152 -: Март 14, 2011, 11:07:49 pm »
Що за глупости? Каква висока цена на колената? Такива радиатори тип ЛИРА се продават навсякъде. Отделно всички радиатори са пригодени да работят с работно налягане 6 бара било то алуминиеви, чугунени или тръбни и т.н и т.н., но всичките(има и изключения) работят с течност(най-вече вода), а ние искаме да работим с пара. При пробив в системата има разлика между течната ваза на водата и газообразната и при еднакво налягане. ВНИМАВАЙТЕ ЗА ТОВА!!!

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #153 -: Март 14, 2011, 11:36:55 pm »
Когато говорим за отопление – най ефикасното е подовото. Има и в България на пазара много икономично такова отопление/не е водно/, просто засега по добро няма измислено, но да не споменавам фирмата от рекламни съображения, който иска на лични ще му кажа за какво иде реч. С това отопление сметките са около 60лв. на стая на месец и то в най студените месеци, но излиза 800-1000лв. поставянето му на стая. Чисто, комфортно, ефикасно и икономично. Има и друг тип, то е водно, консумация 200-300 Вата/час но излиза м/у 3300/4000лв. за една стая. И третия направи си сам. Можеш да разделиш тръбата на 2 и да бъдат 2 отделни нагревателя, или с ъглово коляно под ъгъл един нагревател, но мястото им да е най близко до земята. Към стената зад него като прикрепиш ПДЧ покрито с алуминиево фолио от вътрешната страна към тръбата, две страници, а челната по тясна, така че към пода да има отвор 5-6 см, в горния край малко по голям и капак най отгоре. Става перфектен конвектор, смуче студен въздух от най близка точка до пода и топлината се разпределя равномерно в стаята- почти кажи речи като подово, но само почти. Така, че най малкото с което може да се почне е 2 метра тръба и дебелина 3-4 мм. са достатъчни. Манометър налягане и по евтин маже да се намери стига да работи до 180-200°. Изпускателен клапан както казах може и да се направи-на принципа на чашките за зареждане на газови бутилки. Шпилка с два отвора различни от всеки край, в по широкия сачма, зад нея пружина и гайка за натягане и регулиране. Малко зад сачмата 1-2 отворчета за изпускане на парата. Както каза и колегата може да се почне с малко повече вода. Изпускателя да се нагласи на 6.3 атм. докато спре да изпуска и да се бележи това положение, после да се свали на 6 атм. пак докато спре да изпуска и  да се върне в белязаното положение, когато е бил на 6,3. Манометъра може да се остави за всеки случай, тъй и тъй го има да се следи налягането. Но с по малко от 50% изпълнение няма смисъл да си играе човек. За тръба може да се огледат вторични, те заделят каквото може да се използва, и в най лошия случай ако няма, може да се вземе някой кардан-там имаме качествено черно желязо. При нас декемврийските ги дадоха за коледа, излязоха хора, ама оттогава ни карат на пост и молитва. А когато говорим за охлаждане най добре е на тавана. Няма такова нещо колега при температура 158.84° налягането на изпарение е точно 6Ат. Който не вярва да вкара термометър в тръбата. При 100 бара налягане, температурата на кипене става 310.96°. Да допуснал съм малка грешка. Става въпрос за Абсолютно налягане = манометър + Атмосферно налягане (при атмосферно налягане на 1,01325 бар, т.е. нормално атмосферно налягане на морското равнище при 0 ° C). За тия 6 бара които говорим това е абсолютно налягане, така че манометъра трябва да показва с 1 бар по малко при настройките, т.е. 5.3 и 5 бара, забравих за този 1 бар атмосферно. Газовите бутилки са 3мм. ламарина и се пълнят на 8-10 Атм., а пък защитата по принцип им е за двойно по големи атмосфери.  Неръждавейката е страшно скъпа, и заварките също. Радиаторите на парно работят на 0.7-0.8 бара. Паростанцията я подава на такова налягане. Има редукс вентил, парния котел поддържа 6 бара, но понякога стават грешки и се изпуска по високо налягане, но никога не може да се изпусне по голямо от 6, затово и на радиаторите горните им показатели са 6-т.е. защитните. Аз съм се топлил на парно, имаше скари да не го пипаш, стават плюски. По принцип аз пазарувам от тук, има почти всичко.
http://www.micromaxtrade.com/

« Последна редакция: Март 14, 2011, 11:51:08 pm от Dan Milan »

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #154 -: Март 15, 2011, 07:48:55 am »
Както казва Emm, трябва да има термореле за регулиране на температурата. Като ти стане топло с тези 150гр. какво правим? Това дори като максимум ми се вижда много и при 3бара и 130гр. пак ще си топли добре. Когато започнем с експериментите ще видим кой е най-икономичния вариант. Нали това търсим? Някой знае ли на кафеварките (кубинки) предпазния клапан на колко отваря или да го пробвам. Първоначално може да свърши работа, като евтин вариант. Очаквам съвет за конструкцията на нагревателя.

achobubo

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #155 -: Март 15, 2011, 09:32:38 am »
Нека първо да се стоплим, пък после стайния терморегулатор ще му бере дерта за комфорта, както го е описал Dan в един от предните си постове. Това за което си мисля е, че един панелен радиатор тип22 H900/L1000 по таблица има нагревна повърхност около 12 метра квадратни. Мощност при тази площ и делта Т 60 градуса - 90/70/20 около 2900(W). Нашата тръба фи 100/L 4000 mm по мои сметки има площ 1,26 м. квадратни /математиката не ми е стихията/. Макар и при 150 градуса може би ще трябва да се помисли за някакви ламели които да увеличат площа на отдаване.
« Последна редакция: Март 15, 2011, 10:43:18 am от achobubo »

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #156 -: Март 15, 2011, 12:53:33 pm »
Като си направим сами Електрически нагревател,  без значение дали ще е за водно или парно е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да сложим  термостат- терморегулатор . При този вариант се получава най-икономичната отоплителна система, защото винаги се постига желаната  температура в стаята , и нагревателя просто се изключва , и спира да работи, когато няма нужда от него. Много важно нещо - термостата за контрол на отоплението освен на нагревателната батерия или радиатора , ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се поставя и за контрол на температурата в помещението. Всички отоплители които продават в магазините маслени радиатори, духалки, конвектори – иначе леки и евтини от 80 – 200 лв. при тях термостата контролира температурата на уреда. И той не се интересува , стоплил ли е вече стаята или не е. Можете, разбира се, ръчно да контролирате температурата в помещението и да настроите термостата на по-висока или по-ниска степен в зависимост от времето навън . Питам аз, това автоматично ли е ? На мене ми трябва постоянна температурата в стаята , и да е винаги около 20°, независимо от студа навън , дали е минус 10-20° или  през деня външната температура е стигнала до + 2, +5, +10  градуса. Терморелето за стайна температура – се интересува само от този показател и никакви други. Възможно ли домашния радиатор да го направим да работи на пара – да. Но тука трябва да поддържаме 0.7 - 1 Атм. налягане. Абсолютно налягане = манометър + Атмосферно налягане (при атмосферно налягане на 1,01325 бар, т.е. нормално атмосферно налягане на морското равнище при 0 ° C). За тия 1 бара, които показва манометъра, абсолютното налягане дефакто на системата е 2 бара, точката на кипене на водата е 120.23° С. Какъв ни е нужния обем вода във вид на водна пара при 120° Целзиус и 2 атмосфери налягане?

Най-добър приблизителен отговор.
PV = NRT
P = налягане , V = обем (L), N = брой молове, R = газова константа (0,082), T = температура (К)

Като се има в предвид:
P = налягане в системата (2 атмосфери)
R = газова константа (0.0820574587 L Атм / K мол) ; (0,082)
V = обема на системата според радиатора на plaschoka – 6 литра.
Неизвестни:
Т, N, Масата на H2O = ? грама

1. Т - Преизчислява се в температура по Келвин   T = 120 + 273 = 393 K

2. Второ трябва да намерим N(броя)  мол. H2O:
PV = NRT;   2 х 6 = N х 0.082 х 393;    N = 2 х 6 / 0.082 х 393; N = 12 / 32.226 ; N = 0.3724

3. Намираме обемът на вода във вид на водна пара при 120° Целзиус и 2 атмосфери?
Моларна маса MW  = 18,016 грама / мол - на водата я знаем.
Масата на H2O = ?
Масата = N молове /mol/  х  молекулно тегло /MW/
Масата = 0.3724 х 18.016 = 6.71 грама /милилитра/

Не забравяйте 3-те стъпки на изчисления в този случай.
При 2 Атм. налягане и обем на радиатора V = 6 L, необходимото количество вода което трябва да изпарим за да достигнем максималното количество пара, и  парата да е наситена / състояние 4/  е 6.71 мл. вода. Когато го привешим съвсем малко то парата ще започне да Kондензира и преминава в течно състояние. Как ще оперираме с такова малко количество вода. Тука задължително трябва да имаме електроконтактен манометър, работещ в диапазон 0.7-1 атм. Аз не бих си играл за достигане на такива оптимални резултати – манометъра е скъпичък, ако някой има мераци и намери по евтин да действа. Но парния нагревател трябва да е външен като при анодния нагревател и задължително хромникел с d – 45-50 мм., за който са връзва масата, а шпилката да е 0.5 -1 см, на която се закача фазата, и заготована в полипролиленова, текстолитова или тефлонова основа която да се завие към тапата на дъното на тръбата. Тука водата която влиза в нагревателя няма как да е 6.71 мл. , а малко повечко около 50-70мл. За да се защитим от излишната вода, задължително електроконтактен манометър в диапазон 0.7-1 атм. и клапан налягане на 2 Атм. Клапана налягане може да е от евтините като за бойлера, но да е на 2, а не на 6 Атм. Неговото място е в срещуположния на нагревателя долен край на радиатора където кондензираната вода няма да превишава 110°. Тука обратната вода ще се извежда откъм страната на нагревателя. Наливаме малко вода в радиатора докато протече леко, и спре да капе, навързваме системата, доливаме още 50-70 мл. регулираме и стягаме всичко. Пускаме и почваме да мерим показатели- най вече консумирани ватове и постигната икономичност. Чувствам, че ви сърбят ръцете и малко преди да свърши зимата, ще има готови резултати и показатели.

« Последна редакция: Март 15, 2011, 01:20:58 pm от Dan Milan »

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #157 -: Март 15, 2011, 05:22:09 pm »
Скоро ще започна с експериментите, но се чудя този процес (кипенето) нямали да шуми и да създава неприятно чувство? Ще е добре да се информираме кой какво е постигнал. Успех на всички ентусиасти!

Неактивен pathfinder

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: Анодно отопление
« Отговор #158 -: Март 15, 2011, 06:38:04 pm »
Що за глупости? Каква висока цена на колената?
Plaschok,
Става въпрос за неръждаеми тръби и колена. Тръба ф100 дебелина на стената 2мм - около 50лв за линеен метър. Същата тръба с дебелина на стената 4мм е два пъти по-скъпа. Колена ф100 са по заявка и цената зависи от заявените количества. За информация само, коляно ф60мм дебелина на стената 2мм е с цена около 9лв, а това с дебелина 4мм - около 20лв. Прави сметка колко ще струва коляно от ф100. Коментара ми беше в посока, че изпълнението с неръждаема стомана ще излезе доста солено. За най-елементарното изпълнение на лира ще са ти необходими 4 колена.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #159 -: Март 16, 2011, 12:55:26 am »
О то да харчи малко и да ходиш по къс ръкав, аз ще си сложа възглавницата до него да ми шуми. Шум като нагревател от бойлер, ама на мен шума на бойлера не ми е по сърце нещо.
« Последна редакция: Март 16, 2011, 09:47:38 am от Dan Milan »

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #160 -: Март 16, 2011, 08:24:49 am »
Разбира се, че неръждавейката е скъпа, но радиатор тип-ЛИРА се прави само на заварки. Така се избягват колената и най-вече тетките. Ако купиш колена и тетки - заварките стават 3 пъти повече, а ако идеята ти е колената и тетките да са резбови е още по-голяма глупост. Тръбите няма нужда да са по-дебелостенни от 3мм. Само за информация това гофре с което съм си направил нагревателя от снимките издържа доста повече от 6 бара, а е дебело 0,5мм.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #161 -: Март 16, 2011, 03:20:18 pm »
Сега малко да Ви понабия пак спирачките, че отново започнахме да излитаме. Качвам един doc файл  за да можем да започнем да мислим позитивно, без да забравяме, че чудеса в областта на  енергията няма. В доброто старо време имаше ПАРНО. Как работеше то. До абонатната станция идва топла вода от ТЕЦа. В абонатната станция имаше парен котел на мазут, който допълнително подгрява и изпарява водата. Този котел служи и за прегряване на парата, т.е. до повишаване температурата и, и до увеличаване на специфичния и обем- получаване на така наречената суха наситена пара. През редукс вентил на 0.7 бара се подава пара към абонатите. Тогава в кучи студове ходехме по къси ръкави и стояхме на отворени прозорци. Сметките бяха 5-10лв. на месец. Парата вследствие на налягането достига навсякъде, няма помпи няма дявол, пренася се и по малко количество вода във вид на пара. Радиатора не можеш го пипна. Тогава се говореше, че е икономически по ефективно и по изгодно парното, отколкото водното. Тогава мислеха за икономичност. Сега в пазарната икономика мазута го забраниха. Държавата няма интерес да живееш евтино. Колкото повече парички изсучат от джоба ти, толкова повече парички за крадене от държавната баница. Цялата икономика на САЩ е основана на потреблението (75%). Цялото им население се е превърнато в зависими потребители с тотално обезличаване на Хомо Сапиенс. Същото се случва и с нашата Държава в момента. Едно време при Прабългарите е имало свещен Саракт – самоподдържащи се и независими Общения на хора, т.е. богове( Хор-бог от египетската митология). Сега сме Държава (държат ни отвсякъде и ни разиграват като маймуни) и с пълна пара вървим към пагубната Американска „демокрация” и „пазарна” – бандитска икономика, където Правителството нищо не можело да направи, защото според търсенето и предлагането цените се саморегулирали от самосебе си и пазара. По голяма дивотия от това не съм чувал. Но явно Българинът не е генетично програмиран за такъв тип „модерно” Общество (т.е. чисто животинска общност на безлични биологични единици). Българина в най новата 133г. история винаги е бил беден, защото никога не е спирало неговото ограбване, и това ще бъде така докато не се върнем при старите си корени и вяра. Ако погледнем сайтовете из Нета навсякъде говорят за парно. Термопомпи, пиролизни и пилетни котли, камини и най различни други щуротии. Какво парно бе, като всичко е водно. А пък цените за такива инсталации – мале ле. Те предварително си слагат твоята икономичност в джобовете си. И къде е Киро на кирия. А всички са такива големи компетенции и спецове, че няма накъде – осенени от Божествена промисъл.

Към plaschoka. Както ще видиш от прикачения файл стоманените тръбни радиатори са един от най-скъпите варианти за отопление, а пък от неръждавейка още повече. Конструктивно представляват тръбни отоплителни тела, тип лира. Подходящи са за използване във високотемпературни парни и водни системи. В приложения, в които топлоносителят е вода tmax = 130 °C и pmax = 1,6 MPa. Съответно, за пара - tmax = 160°C и pmax = 0,5 MPa.Сериозен недостатък на този тип отоплителни тела е чувствителността им към качеството на топлоносителя. При работа с пара налягането пада pmax = 0,5 MPa. Налягането пада заради слабостта на конструкцията - чупки и заварки. Затова няма бягане от правата тръба, която съм описал за да постигнем по малкия обем на инсталацията за парата-което го постигаме със 6Атм. налягане. В предни постове пак съм описал как в студентските години чаша вода/200мл./ с две лъжички как завираше за 30-на секунди.   Ако имаш финансова възможност направи външен парен нагревател, като анодния, но без тия чешмеджийски изпълнения, а от неръждавейка. По същия начин го вържи към радиатора. Алуминия абсолютно не е подходящ, но ще се видят резултатите и ползата дали има смисъл да се харчат други пари за качествено изпълнение. Външния парен нагревател няма да е по скъп от 30-на лева. Пък после може да се пригоди или преправи за друго изпълнение. Ще кача и снимка как горе долу би изглеждал.
« Последна редакция: Март 16, 2011, 05:00:16 pm от Dan Milan »

v.donchev

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #162 -: Март 16, 2011, 05:33:09 pm »
Колега Dan,  как парата във неръждаемата тръба ще загрее водата в радиатора съдейки по чертежчето? Не съм наясно затова питам.
Днес зделахме нагревателче Ф16х200мм (304) тръба  със Ф4х120мм шпилка. Сипах му 60мл. вода вътре в тръбата ( не е дупчена) и кипна за 4 секунди. Демек реботи системата.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #163 -: Март 16, 2011, 05:53:24 pm »
Колкото по малко вода загряваме става по ефективно отоплението. В радиатора има съвсем малко вода, колкото да обере неравностите на дъното, а в нагревателя да може да прелива само малко вода 50-70мл. Системата работи на пара, включително и радиатора. В по горните обяснени съм написал, че за радиатор от 6 литра, необходимата вода за работа на системата във вид на пара е само 6.71 мл., с навързани защитни системи разбира се. Тия 6.71 мл. сигурно ще се изпарят за няколко секунди.
« Последна редакция: Март 16, 2011, 09:17:56 pm от Dan Milan »

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #164 -: Март 16, 2011, 06:06:11 pm »
Ще се опитам да кача една стара снимка на парното ми(водното) в оранжериите ми.