Автор Тема: Еlectric bicycle - 1КW, 48V  (Прочетена 170210 пъти)

CPU

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #90 -: Юли 07, 2011, 10:43:29 pm »
Ако намотките на двигателя са свързани в звезда, тогава могат да се включат в триъгълник, това ще е най лесното. Увеличават се мощността и оборотите. Ако е триъгълник, греда.
Все пак, ако искаме да увеличим оборотите ( съответно мощността) при същото напрежение, трябва да пренавием  мотора с по-малко навивки/по голямо сечение.
Ако контролера ограничава тока, това е добре при тръгване.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #91 -: Юли 07, 2011, 10:51:09 pm »
Има си начини. Единият е с по-мощен контролер. Ето малко снимки от моя хъб, преди малко го разглобих да го разгледам. Проводник 0.6мм доста негодно навит :) На старт и по наклон дърпа 22 ампера, но при 30 км/ч само 8-9 ампера, значи има запас за повече
« Последна редакция: Юли 07, 2011, 10:53:10 pm от gotiniq7 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #92 -: Юли 08, 2011, 10:23:12 am »
Това нещо забрави да има момент над 400об/мин .....

П.С. По-големите напрежения => и тоци ще увеличат топлинните загуби и понижат ефективността. Във руските форуми са го писали.
« Последна редакция: Юли 09, 2011, 01:37:51 am от Radoslav »

batefori

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #93 -: Юли 12, 2011, 06:31:53 pm »
Здравейте момчета! Чистак новичък съм тук и тепърва трябва да свикна с порядките.. Ако все пак стъпя накриво някъде, моля, бъдете снизходителни! Темата ме интересува много живо. От два месеца поне се ровча из нета и събирам инфо. И до какъв извод достигнах! Никви контролери не ми трябват. Центробежен съединител, як електрически мотор и някаква скоростна кутия от мотоциклет. Мотора може и да е безчетков с постоянни магнити, както и четков. Важното е да се вземе въртеливо движение с достатъчна мощност. Съвсем отделен е въпроса, че може са се тръгва плавно на полусъединител, при положение, че се монтира двигатела така, че оста да заема мястото на коляно мотовилковия миханизъм. Посредством преходен фланец лесно ще стане. Е, ще трябват и малко парички за стругар, което обаче не е задължително. За щастие хората са измислили самозакаляващи електроди, с които заварката се самозакалява на 65-67 роквела ако се нелъжа. Привсе че това едва ли е необходимо. Или пък може да се спретне нещо от две пърчета бандажна гума, от транспортна лента... Възможности много. Последното е добро защото ще поема вибрациите. Ще играе ролята на каре и на преходен фланец едновременно. Проблемно в случая ще е само подаването на ток към електромотора. Ще трябват здрави контакти, щото ще си нагарят постоянно. Или някакви маслени такива. Спомням си че по ТГЦ-тата имаше някакви такива. А може да се измисли и нещо от някой съсипан бендикс. Във всеки случай, всяка бобинка в повече ще тегли ток. Което си е кофти за пробега. Да се намира на някой скоростна кутия от балканче с ръчни скорости? Ще е добре да пробвам преди да се набута някой! Яле що писане ударих ;D Пък и толкоз реално звучи, та чак аз си вярвам че ще стане. Ей тука една резачка с кит ,,Циклон". Аз мисля че както го мисля, ще е по икономично и по бързо. http://www.youtube.com/watch?v=Y6o-g7YeC4Q А ето тука и сайтчето за този кит http://www.cyclone-tw.com/order-E.htm

rook

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #94 -: Юли 12, 2011, 10:11:31 pm »
Без контролер как ще управляваш оборотите или искаш винаги на максимални обороти/мощност да работи? Докосни се първо до нещо готово и тогава мисли за нещо такова. Ще имаш вече напредстава за какво става дума, като бързина, тегло, удобство и други важни неща. Това, както си го замислил, ще гълта доста, а за храна си трябва нещо сериозно. Съвсем друг въпрос е, че няма да можеш да го отлепиш от земята това чудовище. :) Да не говорим, ако трябва да го качваш в асансьор или по стъпала. Идея си нямам, как ще се кара такова "нещо" само на максимална мощност. Само с контактор ще е трудна работа, най-проблемно ще е тръгването от място.

П.П. Много се съмнявам да вдига 120 км/ч както пише в заглавието. На сайта има кит за макс. скорост 105 км/ч.

batefori

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #95 -: Юли 12, 2011, 10:45:45 pm »
Това ще е проблем тръгването. На полусъединител някак ще го мъча..  За по тежкото, да, ще е по тежко. Но не повече от 5 до 7 кг.! Сигурен съм в това. А центробежния съединител не сработва веднага. Ако ползвам контролер ще е по добре определено де. Варианта с контролера го има. Има контролери по 45$. До тука 100 да ми стъпи. Не е фатално. Но ще ви помоля някой да ми обясни най-напред за управлението на динамо от стар москвич примерно. Някаде някой беше писъл, че е елементарно. Ама на мен трябва по подробно ;D. Баничар съм все пак..

varvarin

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #96 -: Юли 12, 2011, 11:19:23 pm »
batefori,
От колко стар Москвич имаш динамо? Има едни които са с колектор (то си е точно динамо, по новите са алтернатори)? Това с четките става лесно на електромотор. Ако се преработи статорната намотка може оборотите да се управляват много лесно с елементарен контролер със малко електроника или без такава. Освен това може лесно се реализира регенеративната спирачка и то така че да работи съвсем плавно. Въпроса е каква ефективност ще се получи с това животно? Моите наблюдения са че не е много ефективен самия електромотор като цяло. Не съм се интересувал дали правят четкови мотори за велосипеди мисля че няма такива, въпреки че откъм управление имат някои предимства...

Поздрави!

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #97 -: Юли 13, 2011, 02:29:49 pm »
Аз вчера изрязах ушите на един 100А алтернатор, доста прилично се получи. Остана да му измисля добро безсензорно управление, импулсен генератор на ток за бобината. А ако излезе сполучливо може да се преработи ротора с неодимови магнити.
http://www.youtube.com/watch?v=_QYVjZZI79k

П.С. Най-лесно ще стане да измеря диаметъра на бобината и да поръчам неодимов магнит със същите размери.
« Последна редакция: Юли 13, 2011, 04:15:13 pm от Radoslav »

kovandjiev

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #98 -: Юли 15, 2011, 08:35:39 am »
Да споделя информация за цени и какво ми предложиха колегите от http://elektrovelosipedi.com/ и http://evparts.alle.bg за моя най добър комплект за велосипед:
1. Елекртодвигател 1000 W заден (висококачествен), капла и контролер (без регенерация) и ръчки - 600 лв. С него може да се вдига до 50 км/ч.
2. Контролер с регенерация 125 лв. Контолер от висок клас с регулиране на настройките през USB на компютър, който включва настройка на силата на регенерация, задаване на граничен режим на изходящия ток от батерията и др. е с цена 285 лв. с включен USB кабел и софтуер. Аз бих си избрал втория.
3. Акумулатор LiFePo4 48V/ 12Ah - 750 лв. За да може велосипеда да подържа висока скорост и голям пробег около 40 км.
4. Рамката за велосипеда да е с преден и заден амортисьор и с дискови спирачки (заради високата скорост).

И като сметнах накрая какво искам и каква е цената... Реших да изчакам. В България това за сега е прохождаш бизнес и съответно конкурнцията е ниска а цените са не балансирани. И затова ще изчакам и след време пак ще проверя.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #99 -: Юли 15, 2011, 03:11:08 pm »
1kW 48W = 230$
20Ah LiFePo4 /+ charger + BMS/ = 385$
10Ah LiFePo4 /+ charger + BMS/ = 256$

И +200$ шипинг ..... пак е доста по-евтино от това което предлагат в България.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #100 -: Юли 16, 2011, 04:46:02 pm »
Тук открих литиева батерия на прилична цена, ако някой е купувал да сподели за качеството
http://vikiwat.com/akumulatorna-bateriya-3.7v-3.8ah-lir18650.html
42 елемента правят 51,8 волта 11,4 А/Ч на цена 336 лв с ддс.

batefori

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #101 -: Юли 16, 2011, 05:11:20 pm »
varvarin ,  аз всъщност нямам такъв, но ако се разтърся ще намеря безпроблемно. Мисля че имам един от Шкода 1000МБ. Ако не е фанал на някъде. Аз съм от хората,  дето като видят някой ентосиаст, помагат с каквото могат. Ако не съм дарувал някой такъв, трябва да събира прах все още някъде по село. Мисълта ми беше принципно как трябва да се направят нещата. За алтернатор знам че има от Селика един. Стартери от Рено 5 и от Селика имам гаранте. Е хубаво, ама кво!!!??? Дори и да може нещо да се направи, аз като си нямам идея как точно. Има един попреправен стартер, монтиран на БМХ в Надежда. Момчето, което го е правило, каза че са махнати две от четките и втулките заминени със съчмени лагери. За лагерите ясно що и как... Ама четките защо??!!! Мъти ми се из пърлицата, че имаше някакъв потенциометър за управление на стартера. Имаше и видео в Ютуб, ама не го откривам... Това за мен е евтин вариант.
« Последна редакция: Юли 16, 2011, 06:32:15 pm от batefori »

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #102 -: Юли 16, 2011, 07:10:13 pm »
Като се увеличи изображението се вижда 2200 мАч, а на описанието пише 3,8 Ач ...Ако има от Пловдив някой ентусиаст да отскочи до магазина за справка

rook

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #103 -: Юли 17, 2011, 10:08:57 am »
gotiniq7 Има разлика м/у литиева и литиева батерия. Батерията, която си посочил ти е литиево-йонна(Li-Ion), има литиево-полимерни(Li-Pol) и литиево-фосфатни(LiFePo4). Последните са засега върха на сладоледа :) . Цената естествено им е най-висока, но и имат най-добрите характеристики. Ако ще даваш 336 лв за Li-Ion батерии и като ще трябва да правиш ~100 връзки м/у тях (48 елемента), по-добре дай 500 лв за LiFePo4  за същите характеристики и ще имаш само 14 елемента.
Мен засега ме спира високата цена за доставка. Продължавам да издирвам някой, който внася големи количества китайска стока, че да ми внесе и моята стока с неговата, на разумна цена. Уловката е, че като цяло транспорта с кораб е бавен, но за не бързам. :)

varvarin

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #104 -: Юли 18, 2011, 11:26:02 pm »
Честно казано като става въпрос за направа на електрически велосипед с подръчни средства най удачно ми се вижда това да стане с ъглошлайф на който му е повреден статора и му е здрав ротора. На мястото на диска се монтира малък венец а на каплата голям. Тялото на шлайфа се хваща някъде по рамката... Не съм убеден обаче че предавката ще издържи дълго на натоварването. Освен това предавателното число е сравнително малко. Имам един повреден 1800 вата но нямам време да пробвам...

Поздрави!