Автор Тема: Еlectric bicycle - 1КW, 48V  (Прочетена 170126 пъти)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #75 -: Юни 27, 2011, 06:46:19 pm »
Да помислим за регенеративно спиране, реле с 3 двойки нормално отворени контакти, трите фази с по един диод в акумулаторите. Релето се задейства от контакторите на спирачките. Мисля че ще проработи :)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #76 -: Юни 27, 2011, 07:18:45 pm »
Регенерацията лесно може да се реализира допълнитено.
1. Изправител - има 2 варианта:
  1.1. Отварящ контролера и ползваш паразитните диоди в мосфетите.
  1.2. Правиш трифазен изправител от 6 шотки диода.
2. Повишаващ, безтрансформаторен  преобразувател.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V. Регенеративно спиране
« Отговор #77 -: Юни 28, 2011, 06:50:25 pm »
От тестовете които направих стана ясно, че само с диоди няма да стане. Напрежението на мотора е около волт на км/ч , което е недостатъчно. Крушка 12в/50 вата свети силно при 10 км/ч, при това без да пада осезателно напрежението. Вариантите останаха 2, умножител (как ще стане с 3те фази, и колко ще е ефективен при 300-400 вата не ми е ясно) и преобразувател на поне 40 волта (това със сигурност ще работи). Въпроса е дали си заслужава като цена, нямам представа колко ще струва...
И не на последно място, при заредени батерии вдига 40 км/ч с 28 цола капла (видях зор докато намеря подходящи спици - от мотопед Балкан с педали, малко скъсени)
« Последна редакция: Юни 28, 2011, 07:01:48 pm от gotiniq7 »

rook

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #78 -: Юни 29, 2011, 08:15:10 am »
Да се включа и аз отново. На 4-та страница съм дал информация за това което съм направил. След изминати има-няма 200км(50-60% с ел. двигателя) и време по-малко от 2 месеца се появи проблем. При максимална скорост започна да се чува леко стържене на ламарина от електродвигателя, струва ми се, че и регенерация работеше по-слабо, но не мога да кажа със сигурност, защото го карах много малко време така. Иначе си ускоряваше и вървеше добре, въпреки проблема. Върнах го в Конрад миналата седмица във вторник, но още не са се обадили че е отремонтиран. Те си казаха, че до един месец ще е готов. :) Мисля, че е ясно, че става въпрос за по-стария модел, който е с регенерация.

ivelin69

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #79 -: Юни 29, 2011, 10:11:00 am »
Как точно монтирате каплата към велосипеда? Има една гайка и две шайби, едната от които с чоп. Кое къде трябва да бъде, помагайте, двете шайби към гайката или едната шайба към мотора, а другата с чопа към гайката?

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #80 -: Юни 29, 2011, 04:31:24 pm »
Шайбата с чопа я сложих откъм мотора, понеже без нея ротора опираше във вилката.
« Последна редакция: Юни 29, 2011, 04:33:33 pm от gotiniq7 »

ivelin69

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #81 -: Юни 30, 2011, 01:41:07 pm »
Напредвам бавно, то се оказа голяма играчка, ама ще стане. :) Много дълги тия кабели, какво ги правите, режете ли ги или ги навивате?

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #82 -: Юли 01, 2011, 12:28:37 am »
В началото ги навих, понеже мерака беше голям(както са на снимката), след това ги скъсих. Рязане запояване и изолирбанд :)

ilia_92

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #83 -: Юли 02, 2011, 01:51:26 pm »
Имам схема и платка на инвертор 12V - ??V С ОВ т.е можете да си спестите от контролер, но е за НЧУ т.е за малък ток. Не смятам че ще е проблем да се преправи за по-голям ток, но е трудно намирането на ферити и хубави диоди, иначе транзистори БОЛ. Другата идея е няколко такива и свързани успоредно.

ПП Ето схемата, но не е тествана как работи на голям ток.
« Последна редакция: Юли 02, 2011, 01:57:21 pm от ilia_92 »

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #84 -: Юли 02, 2011, 10:59:33 pm »
Въпроси и отговори по темата на руски, как да повишим мощността и скоростта...
 
http://velomastera.ru/shop/osnov.php?idstat=113&idcatstat=40#MK10

http://www.dyr4ik.ru/forum/viewtopic.php?t=3860&postdays=0&postorder=asc&start=0

Сега преправям контролера от 36 на 48 волта, преправянето се състои в подменяне на 6 мосфета 2SK4145 с IRF3710(1.70лв за брой) и смяна на 200ома/1 ват резистор с 250ома/1ват за аналоговия стабилизатор. Има и малка странност по китайски, всяко рамо оригинално е изпълнено не с 2 еднотипни транзистора, а с 3 - от едната страна 1 HFP75N75,
а от другата 2 2SK4145 в паралел. Чудихме се няколко човека каква е целта на това изпълнение, но уви :)
« Последна редакция: Юли 02, 2011, 11:02:00 pm от gotiniq7 »

CPU

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #85 -: Юли 02, 2011, 11:58:49 pm »
Има решения за регулиране на скоростта чрез шим, като този шим се прилага само на долните транзистори от трифазния мост. Горните транзистори от рамената превключват само когато трябва да се пусне ток през съответната фаза.
Друго за което се сещам е, ако контролера има регенеративно спиране, една от възможностите за такова се прави с отпушване на единия транзистор, а другия, заедно с намотката образуват повишаващ dc-dc конвертор (boost converter) с което са изпомпва повече ток от спиращия мотор.
И в двата случая може да е оправдана несиметрията на полумостовете.
Ти имаш ли схема на твоя контролер?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #86 -: Юли 03, 2011, 10:13:05 am »
Точно това че неговия контролер е без регенерация. Единствен си обяснявам че заради ШИМ в едното рамо може да я има тази несиметрия. И аз съм надъхан да пусна моторетката на по-високо напрежение! + още едно задно хъб-че + 1kWh LiFePo4. И да взимам акъла на катажиите /не че и сега не се затичват да ми изкачат ..../ ;)

kovandjiev

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #87 -: Юли 07, 2011, 11:08:42 am »
В последно вереме прегледах много информация за електричсеката мобилност в частта на две колела и окончателно реших да си взема нещо за предвижване до работа. Прегледах и нормативната база. Оказа се че: електрически скутер или електрически мотопед се смята за превозно средство и подлежи на регистрация, данък, гражданска отговорност, книжка и каска съответно (Описани са тук: http://www.kat.mvr.bg/zdp.txt Чл. 149, ал. 1). И се води категория L1e. Оказва се че всички фирми които рекламират електрически скутер или електрически мотопед като не подлежащи на регистарация  въвеждав в заблуждение клиентите. Оказа се че има и загубени дела за същия казус.
И за мен единствено остана алтернативата - електрическо колело то единствено не подлежи на регистрация и т.н. по наредба I-4 http://www.kat.mvr.bg/Nar_I-45.txt чл. 1 ал. 3 гласи:
Цитат
(3)Не подлежат на регистрация по реда на тази
наредба:
...
4. велосипедите с допълнително монтиран двигател;

И за сега се чудя дали да си взема готов ел велосипед или да си сглобя като колегата Радослав.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #88 -: Юли 07, 2011, 11:16:54 am »
След смяната на мосфетите контролера изгърмя :) сега търся нов по-мощен. Интересно ще е да се направи един на по-високо напрежение, направих замерване докато беше здрав моя и при средна скорост и голям товар (ускорение или голям наклон) консумира 22 ампера, но при максимална скорост на равен път консумира само 8 ампера - няма и 300 вата. Та мисълта ми е да се повиши максималната скорост и мощност съответно

rook

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #89 -: Юли 07, 2011, 09:58:35 pm »
Цитат
Според действаща директива на Европейския съюз електрическите велосипеди са ограничени по маса до 40 кг, по мощност - до 250 вата, и по максимална скорост - до 25 км/ч
В кои страни важи, не знам, но в нашия закон няма такова нещо.
kovandjiev ако имаш колело, прави си го сам. В зависимост къде и как ще го караш има различни изисквания за колелото. За равен път (по-точно гладък) взимаш леко, опростено и  не много здраво. В случай, че ще го караш по разбити пътища (каквито са например във Варна), трябва да си с пълно окачване, т.е. да имаш както преден, така и заден амортисьор и определено да е доста здравичко, че едни 20 кг, а може и повече е ел. оборудването. :) Моето няма никакъв амортисьор и доста често подскачам от седалката, като засиля.
gotiniq7 той контролера ограничава на 22А максимален ток, иначе ел.двигатя си иска още по баирите нагоре. :) Ако някой знае, как могат да му се увеличат оборотите на тези конрадски китове, ще е идеално. Като закарах електродвигателя за ремонт (още не са ми го върнали а става вече 3 седмица е при тях), казах да не се превишавала максималната скорост предвидена за двигателя, т.е. да не карам със скорост по-голяма от 32-35км/ч, независимо дали използвам ел.двигателя. Няма как да се съобразявам с тези техни изисквания, когато се спускам по надолнище - ще ми прегреят спирачките :) .
Ако има някой, който се занимава с внос на големи количества китайски стоки, да се обади да задели малко място в един контейнер. :) Транспорта на единични бройки било китове или батерии е половината от цената на стоката.