Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата
Образователен документ за електролиза
aviv:
Не е забравена тя. Не се забравя лесно нещо което има потенциал в себе си. Мога да кажа за себе си, че ми се изчерпаха идеите за сега.
caduceus:
За усвояването на топлината от Брауновия газ вероятно може да се ползват т.нар. топлинни тръби, имат огромна топлопроводност. Не е сложна изработка, доколкото си спомням - метална вакуумирана тръба с фитил и малко спирт в нея :) Топлината се пренася от процеса вътре - не помня дали беше на изпарение и кондензация , но не по стените защото е бавно. При пламък в единия край за отрицателно време се нагрявал и другият... Има дори в библиотеката книга в раздел Физика, Топлотехника - "Топлинни тръби", май американска беше. Да каже някой специалист повече
Поздрави
Браунчо:
Поне за мен за момента най-добрия, най-прост, лек и евтин преобразувател на топлинната енергия на браунгаза в електрическа е FPSE - free piston stirling engine - свободно бутален Стърлингов двигател, куплиран с линеарен алтернатор. Изобретен е от основателя и собственик на Sunpower inc. през 1971 г. - www.sunpower.com . В раздел library на сайта им е поместена почти цялата информация за развитието на този тип двигател от откриването му до използването му в космическите совалки днес.
Разбира се, водородната горивна клетка е доста по-елегантно решение, но е адски скъпа и има кратък живот - 4000 цикъла - засега.
FPSE не изисква никаква поддръжка, освен може би подмяна на сегменти веднъж на 5 години. Няма триещи се части, лагери и др. Прост е като бял боб. Няма нужда от смазване, защото работния му газ вътре в камерата е хелий, който има смазващи свойства. Работи при 700 градуса и 50 атм.
Създадените до момента двигатели обаче използват за нагряване на главата природен газ (в космическия вариант - радиоактивен изотоп). За да се пригоди за браунгаз, главата трябва да е направена от волфрам или поне плейтвана с такъв или подобен материал, иначе заминава. Също така пламъка трябва силно да се разконцентрира и да излиза от многоточков дифузер, иначе и волфрама ще замине. Този вариант на дифузер вече се прилага. При такова равномерно разпределение на пламъка ще се използва в пъти по-малко браунгаз в сравнение с метановия вариант за постигане на необходимата температура за нагряване на главата - 700 градуса. Enatec cogen Холандия вече правят серийно битови когенерационни системи на метан за едновременен добив на ток и топла вода.
Освен това при реверсивен режим Стърлинга става криокулър и се използва и като климатик.
Така че в един шкаф над мивката имаш събрани в едно - електрогенератор, парно котле, бойлер, климатик.
Само дето още няма телевизор с Биг Брадър и Мара Отварачката.
Остава само да слезем чувствително под Фарадеевата ефективност, за да резнем кабела към Енергото и тръбите към Топлото.
Тръбите към ВиК ще си останат - няма как, по тях идва горивото.
Ако разбира се, си нямаш сонда в мазето.
Вече има и разработки на автомобилни ел.двигатели на този принцип. 100 кВт и нагоре.[/img]
Браунчо:
В предишното четиво на третата картинка е показан стърлингов двигател с ел.генератор. На капака му пише дизел, защото за нагряване използва нафта.
На първата каартинка е един от стърлингите, който използва НАСА. Производство на INFINIA CORP. На втората е схемата му.
А ето сега тук различни варианти на стърлинги - 55 кВт за захранване с ток и топло на 10 къщи, когенераторите на Енатек и автомобилни разработки.
FreeEnergy:
Браунчо, много полезна информация. Знаеш ли ги кои са тези, произвеждащи такива стирлинг мотори, но само моторите за продаване?
Инфиния и аз ги открих и им писах, но те не продават само стирлинг мотора си. Продават го като едно цяло с концентриращата слънчева чиния. Засега имат 3КВ и 10КВ, като цената беше от рода на $25000. Хубаво би било да можем да си купим само мотора, че да го захраним с Браун Газ и тогава глей кво става... Мога да публикувам писмото им ако има желаещи да прочетат.
Както казваш ти трябва да се смени нагревателния материал на стирлинг-а за да удържи на енергията на горящата вода, но и волфрама няма да помогне, тъй като се изпарява, а ако разсеем пламъка, не губим ли енергия така и съответно КПД? То не че и трябва толкова висока температура на машинката, ама все пак трябва да използваме колкото може по-малко енергия да произведем газа, за по-добро КПД.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия