Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Лабораторен регулируем импулсен стабилизатор, автом. зарядно 0,7-30V/10mA-5A

<< < (3/8) > >>

EDM electronics:
В процес на работа със стабилизатора се наложиха някои дребни промени в схемата, които подобряват работата и когато се зареждат акумулатори относно изключването след приключването на заряда.

  Измененията представям в три файла по-долу /на схемата е защриховано в червено/, като промяната се състои в това, че е сменен ОУ с друг /компаратор LM393/, добавен е резистор R18 в изхода на компаратора към +5V и диод D10 за обратната връзка, а на входа кондензатор С15.

  Елементите съм добавил отдолу на платката в SMD корпус, но могат да се пробият дупки и да се монтират отгоре.

  С така направените изменения схемата работи перфектно. Ако някой вече е проектирал платката и не желае да добави тези елементи като /хвърчащ монтаж/, то може само да подмени ОУ TL082 с MCP602 /от КОМЕТ-електроникс/, който има изходни TTL нива.

EDM electronics:
   Основният недостатък на този вид стабилизатори е наличието на хармоници в изхода предвид формата на импулсите. Въпреки, че има филтриращи кондензатори /електролитни/, те не могат да ги премахнат, електролитите се явяват с високо съпротивление за високите честоти и не могат да ги шунтират. Макар, че не съм поставил неелектролитен кондензатор в изхода, и той не би оправил положението.

   Този недостатък може да се отстрани единствено ако схемата се преработи в резонансен тип!

   Така или иначе този проблем с хармониците влияе на показанията на цифровите индикатори /волтметър и амперметър/. Големите мощности направо ги "побъркват", още повече, че са в непосредствена близост до електромагнитни излъчватели.

   Много главоблъскане ми създаде този проблем с работата на цифровите системи, но в крайна сметка го реших.

   Използвал съм индикатори от типа PM-438 и PM-428. На входа си имат два ОУ които нямат в обратната си връзка кондензатор който да шунтира високата честота. Този кондензатор са добавя външно, като:

- За модела PM-438 е 100nF свързан на плюса на захранването и минуса на входа /долу на снимката/.
- За модела PM-428 се свързват 4 бр. кондензатори по 100nF, от плюс захранване по един към двата входа и от минус захранване по един към двата входа.

След тази корекция всичко е ОК.

EDM electronics:
В процес на работа се оказа, че схемата има някои дребни недостатъци, който трябва да се отстранят.

Температурният дрейф оказва влияние на силно термозависими елементи каквито са полупроводниците, и по-конкретно в тази схема на тези елементи, които определят праговите напрежения на компараторите в ШИМ-контролера. Това са диодите D1, D2, и D3. С промяна на температурата се променя и пада на напрежение върху тези диоди, следствие на което се променя /плава/ изходното напрежение в накакви граници, от порядъка на 0,2-0,3 V, т.е. недобър коефициент на стабилизация.
   
Подмених въпросните диоди с резистори, които много по-малко се влияят от температурата. Така стабилизатора стана много точен, което е особено необходимо при заряда на акумулатори от типа Li-io и NiMH, най-вече за ниските напрежения като 1,44 V и 4,32 V.

При зареждане на автомобилен акумулатор примерно с 6 А ток, няма никакво греене по електрониката и загубата на енергия е от порядъка на не повече от 5-7 W, като тя най вече се отлага върху токовия резистор R 13 / 5W.

Зареждането на акумулаторите става, като се знае тяхното номинално напрежение и се умножи по 1,2 след което се наглася и зарядния ток, които е 10 % от капацитета. Това става, като се даде накъсо стабилизатора. Благодарение на компараторите зарядния ток/защитата е с много голяма стръмност, т.е. до края зарежда със зададения ток, след което стабилизатора автоматично се изключва.

Прикачвам в първия пост коректираните файлове във формат Splan 7 и GIF, като замяната на диодите с резистори е оцветена в лилаво, а имената на елементите не са променени за по-добра ориентация и за да не се променя платката.

Kruger:
Здравейте, захванах се със задачата да си сглобя лабораторно устройство по въпросната схема и имам едно запитване. Направих си платка, наситих я и дойде време да навия дросела. На схемата пише, че последния трябва да съдържа 50-60 навивки от проводник с диаметър 0,8мм. Проблема е, че снимка IMGP9.JPG виждам, че дросела има 15-16 навивки от няколко проводника, намотани заедно. Как да го направя на практика?

EDM electronics:
     Навивай 50-60 нав. от един проводник, по възможност по-дебел. По спомен ползвах 0,5 - 0,75 кв.мм. с изолация. Това което виждаш на снимката е преди да се напасне на 100% схемата. Даже може да навиеш 2-3 др. с различни навивки и да ги сменяш докато постигнеш най-плавно регулиране на токовата защита.
     Тази импулсна схема с тия дълбоки регулировки и на ток и на напрежение, не се поддава на изчисления и нещата стават опитно с малко играчка. При минимален ток, около 20-30 mA на токовата защита, трябва да чуваш дросела леко да "пее".
     Пистите на платката и разположението на елементите също са установени опитно. Дори на един да промениш мястото, трудно ще настроиш схемата, ако се придържаш към оригинала, проблем няма да имаш.

Успех!!!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия