Автор Тема: Кола на вода - обща теория, изчисления на дебитите на газовете  (Прочетена 320913 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #180 -: Март 17, 2011, 11:26:41 am »
Здрасти отново dokmar,

след предния ти пост, в който беше объркал грубо мерните единици за стехиметричното отношение на бензин/въздух, отново се изказваш леко странно. За енергийния еквивалент на горивото, ще ти кажа:

1 литър бензин = 3107 литра водород (без кислород) при атмосферни условия -> справка: http://www.rodchainam.com/images/main_1245953673/H2%20Fact%20Sheets.pdf

Това изречение не се разбира:
Цитат
Ако е само водород,то тогава се смята количеството Н2 в бензина и необходимото му количество въздух, респ. О2, като количеството въздух грябва да се намали с това необходимо за изгарянето но въглерода. Но, знаейки, че във въздуха О2 е 21% и Н2 лесно се смята.

И така, за да го покажа по твоя пример, ако колата ти харчи 6/100 (примерно за 1 час каране извънградско, 100 км), ще са ти необходими 6*3107=18642 литра водород.

Това е сравнение на енергии, съдържащи се в даден обем гориво.

Сега... Не можеш просто да вземеш даден елемент от периодичната таблица и да правиш бакалски сметки. За съжаление водородът под формата на молекула, може да съществува като пара или ортоводород. Всеки от тях има различна енергия (отношението е около 2 пъти според Боб Бойс). Освен това скоростта на горене на водорода е съвсем различна от тази на бензина и целия термодинамичен процес в двигателя се променя.
Освен това водородът може да гори в бедни смеси, т.е. от 4, до 94% (по памет за горната граница), а не като бензина - 14,7:1.

Това, за което си прав, обаче, е че за оксиводорода не е необходим въздух. можеш да отведеш газа във вакуумна камера и да го запалиш там, защото от водата произвеждаш и горивото и окислителя (водород и кислород). От там нататък може да се направят различни опити, като се промени газоразпределението на ДВГ (да работи на вакуум), без да използва въздух от средата, но според мен няма смисъл от такава гимнастика.

Ще те помоля подробно да разгледаш изписаните неща от форума, защото това са данни, трупани 5 години (към датата на този пост).

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #181 -: Март 17, 2011, 02:21:11 pm »
emm,
най-накрая ще можем да мислим за качество на полученият водород. Колкото и тъпо да звучи. Залагам на 9,5мм. отстояние според бай Илия. Казва че се познава от това как гърми при гасене на горелката. Малко ми остава и ще ви дам данни!
Снимките са пресни, парат не се барат!

koce93

  • Гост
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #182 -: Март 17, 2011, 02:26:17 pm »
И така излиза, че за 1 минута ни е нужен 18642: 60= 310 л. водород. Ако се произвежда от електролизер това са 465 л. HHO. Електролизер с продукция 2 л. в мин. ще произведе 0.5 % от това количество.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #183 -: Март 17, 2011, 04:16:46 pm »
А тъй, таз информация ми дойде точно, като ще си правя клетката. Точно за такава конфигурация на клетка си мислех.
Паралелна клетка ли е това? Мисля си че най-добре е да се управлява с понижаващ DC-DC преобразувател.
Имам 8 плочи 19,5х16,3мм,благодарение на MarioBros.
И аз се чудех за оптималното разстояние м/у плочите и гъстота на електролита. А и от какво да си изработя кутията за клетката. А си мисля и за заливане със смола. Искам да е разглобяема и лесна за почистване.

П.С. Браун газа е атомарен HHO а не молекулярен, в един патент от 84-та за HHO клетка го постика със волтова дъга пред дюзите. Освен това той гори със имплозия, доколкото знам автомобила който е карал на вода е бил със пипан разпределителен вал.
H и О молекулите със йонизатор мися че ще могат да се разделят на атоми.
Докато за стандартно двг според мен трябва не Браун газ а свръхефективна електролиза, поне 400-500% за да обезпечи загубите. /т.е. подхода на Маер, Джо и др./
« Последна редакция: Март 17, 2011, 04:26:01 pm от Radoslav »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #184 -: Март 17, 2011, 06:02:25 pm »
@Smileface,

Защо човече, защо правиш клетките с такова свързване? Пусни ги последователно, на по-високо напрежение! Доста добре изглежда кутията, която си направил. Провери за пробиви, даже пиши тук като я наливаш, да кажеш дали протича електролит от една клетка в друга. Ефективността ще дойде от броя клетки. Канарев така пише. Факт без обяснение.

@Radko,
Боб Бойс твърди, че получава едноатомен водород и кислород благодарение на енергията, която "влиза" в електролизера от околната среда (надлъжни електрически вълни). Проф. Канарев твърди, че атомен водород не може да има при температури под... 5000 градуса (ако не се лъжа), и че единствено можеш да го добиеш чрез плазмена електролиза.

@всички,
В книгите на бай Илия са дадени малко странни резултати за ефективността на електролизата. Проверете ги спрямо публикуваните клетки във форума, както и с калкулатора, и ще останете учудени.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #185 -: Март 17, 2011, 09:00:50 pm »
Пак ще трябва да се чете Канарев! Това за броя клетки съм го пропуснал.
Тази ще е така за да видя разликата на полученият газ с този от сухата клетка.
Това си е 12в. клетка. Бай Илия казва за броя на ламарините да се съобрази в зависимост от наличното напрежение. Така мисля да са свързани за да се игнорират до някаква степен възможните пробиви. Размерът е като на акумулатор, а и в колата си имам 12в.
Пък ще пробвам и други връзки.
Нощес ще я сглобявам.
« Последна редакция: Март 17, 2011, 09:11:00 pm от Smileface »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #186 -: Март 17, 2011, 09:44:40 pm »
@Smileface,

В действителност грешката е моя. Помислих, че пластините са свързани по различен начин. Когато наливаш електролита, налей го през клетка, за да видиш дали протича от едната в другата! :)

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #187 -: Март 17, 2011, 10:33:29 pm »
Еххххх този ННО.... Много енергия нищо газ...
Ако искате икономия направете си бъблър  с бензин.  Когато горивото е изпарено тогава има пълно изгаряне и няма вредни емисии. Колкото повече изпарявате толкова повече икономия.
Хайде сега се хванете и го направете.
Успех ;D

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #188 -: Март 18, 2011, 10:53:20 am »
А бензина скъп.... с пропан бутан как става бълбучник?

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #189 -: Март 18, 2011, 06:18:33 pm »
Част от бензина или нафтата изгаря бавно върху стените на цилиндъра и буталото. Особено когато ДВГ-то на МПС-то още не е загряло. Това хич не е добре.
Пропан-бутана и метана не изгарят по стените. Те се впръскват в газова фаза.


Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #190 -: Април 02, 2011, 05:59:05 pm »
Искам да си инсталирам генератор на ННО газ. Машината ми е Passat B3, 1992год. 2,0 Е, инжекцион, с ламбда сонда при катализатора. Значи - водородния генератор го направих (клетка с 9 пластини - по схема трябва да черпи 13,4 V и 60 А, с електролит NaOH и бълбър - за отнемане на водните пари). Набавил съм и допълнителен алтернатор на 80 А, да видим как ще го монтираме. Сега чакам специалистите тук да се изкажат:
1.Първо - как да изключа ламбда сондата, така, че компютъра да не задейства усилено подаване на гориво. Знае се, че ако ламбда сондата отчете увеличено съдържание на кислород в отработените газове, значи горивната смес е бедна на гориво и компютъра пуска повече, и така вместо икономия на бензин отивам на преразход.
2.Оригиналният ми алтернатор е на 60 А, и не искам да го товаря него с тая "глезотийка", НО, питането е следното: Може ли да се черпят необходите ток (А) и напрежение (V) директно от алтернатор? - и в какви случаи, според оборотите и т.н.? Ако не може, значи ли, че трябва да вържа втори акумулатор - според втория допълнителен алтернатор - на 80 Аh? Трябва ли му и реле регулатор в случая, и какво още?
3.Номера с инжекциона не ми е много ясен - друго беше едно време с карбураторите. Освен това не знам - с моно-инжекцион ли съм, или с пълен инжекцион!!! Става въпрос - как точно се образува горивната смес и къде? Ако е, както предполагам, в някаква камера преди клапаните, мога ли да повлияя с някаква настройка на този инжекцион? - или това го прави само компютъра?
4.Да речем, че всичко дотук е направено и нагласено - ОСТАВА НАСТРОЙКАТА на подаването на искра - Има ли някой идея или опит - на колко градуса преди или след Горна Мъртва Точка да бъде подавана искрата? И това май се прави със аксиално завъртане на Делкото - така ли е?
5.Остава открит въпроса, каква електроника е най-удачна за увеличаване производството на ННО. Схемата на Боб Бойс не мога да я направя, по-скоро виждам реализация с тази на Стен Майер. Има ли други – по-простички? Нещо на принципа на мултивибраторите? Не съм срещал публикувани.
Моля ви, който знае да СЪВЕТВА!
ЖИВИ И ЗДРАВИ ДА СТЕ ЗА ВСЯКАКЪВ АКЪЛ!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Кола на вода - дискусия
« Отговор #191 -: Април 03, 2011, 07:24:39 pm »
5.Остава открит въпроса, каква електроника е най-удачна за увеличаване производството на ННО. Схемата на Боб Бойс не мога да я направя, по-скоро виждам реализация с тази на Стен Майер. Има ли други – по-простички? Нещо на принципа на мултивибраторите? Не съм срещал публикувани.

Странно. Тук има цяла тема за електроника за управление на електролизата...

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Аз съм нов в този форум, но от три и половина години чета за тоза Brown Gas.
Струва ми се, че не се обръща внимание на факта, че Бай Илия е карал Голфчето си само с газта генерирана от две негови клетки. Разполагам с патентите му на бългатски и английски.
Горенето на неговия газ в цилиндрите на ДВГ няма нищо общо с горенето на бензин. Горенето на бензинова смес в ДВГ е ясно много отдавна. Трябва да помислим яко за процеса на горенето на HHO в ДВГ. От тук и въпросите:

1. Защо казва, че налягането на газа трябва да бъде 0.9А ?
2. Защо спира притока на въздух към ДВГ умишлено - тоест, запушва филтъра?
3. Какво става веднага след имплозията на газа в цилиндъра?

Имам някои виждания по третия въпрос.
Ако някой прояви интерес, да пише в форума, или на ksurnev@aol.com

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Аз съм нов в този форум, но от три и половина години чета за тоза Brown Gas.
Струва ми се, че не се обръща внимание на факта, че Бай Илия е карал Голфчето си само с газта генерирана от две негови клетки. Разполагам с патентите му на бългатски и английски.
Горенето на неговия газ в цилиндрите на ДВГ няма нищо общо с горенето на бензин. Горенето на бензинова смес в ДВГ е ясно много отдавна. Трябва да помислим яко за процеса на горенето на HHO в ДВГ. От тук и въпросите:

1. Защо казва, че налягането на газа трябва да бъде 0.9А ?
2. Защо спира притока на въздух към ДВГ умишлено - тоест, запушва филтъра?
3. Какво става веднага след имплозията на газа в цилиндъра?

Имам някои виждания по третия въпрос.
Ако някой прояви интерес, да пише в форума, или на ksurnev@aol.com

Вакуумният принцип на работа на мотора е коментиран задълбочено в доста от коментарите във форума.

vitan

  • Гост
По т.2-ра, запушва се въздуха, за да има чиста имплозия и да не променя съотношението в брауновия газ, т.е. 2:1. Така мисля.

По т.3-та, ако е настроена центровката около 180 градуса, спрямо нормалното заради имплозията, процесите са аналогични – буталото се върти, клапаните за изпускане се отварят… и т.н. по философията на ДВГ.

По т.1, щом е казал професора, значи има защо. Чудя се, защо ентусиасти с възможности до сега не са се опитали да направят копие на колата. Какви ли не глупости се правят, а переспективните неща се пренебрегват. Може би защото смислените неща искат пари, акъл и работа, а не ала-бала… Един екип да успее, после ще има хляб за 1000 :)  Моя принос за БГ съм го дал. ДВГ не се наемам да преправям.