Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Най-евтината схема за получаване на свободна енергия?

<< < (5/5)

ppankov:
Следва да се тества,
интересното е, че производителите на LT1073 предписват D1 да е ценер, за втория диод
съм напълно съгласен - примерно някъкъв от серията BYxxx.
Също предстои да тествам с колко ще се качи капацитета на батерията при заряд, заедно със товара и това генерално ще покаже, има ли смисъл от D2.

GMG:

--- Цитат ---интересното е, че производителите на LT1073 предписват D1 да е ценер
--- Край на цитат ---

   Сигурно е така, за да не ти се скапе порта ;)
Но, по принцип, D1 трябва да е такъв, даже и
високоволтов, а след него едно R, и после ценер,
/по-добре интегр. стаб. тип-7805/

   П.П. Да не си се заблудил....
В PDF-а пише, че диода е 1N5818, а той е Шотки...

dedofire:
Ехооо преди да е съберете тая схемичка най напред хубаво прочетете що е то ФОТОВОЛТАИЧЕН ПРЕОБРАЗОВАТЕЛ и тогава мушкайте към РС то че ще стане дум та прас.
Хехе не се обиждайте но наистина ме радвате.
Първо по схемата бих ви препоръчал да не махате диодите а дори да добавите още 1 диодче шотки е добро решение. Къде ще го сложите вие ще решите. А по добре Д1 да е с няколко пъти по голям ток, волтажа да е над максималния на ФВПанел. Че ви трябва бързодействие за да не се случи да изпраска нещо по РС то или  батерията.
Второ това не е лак а е тънкослойно метално покритие, среброто се избягва първо щото е скъпо второ има някои други свойства неподходящи за полупроводниците. А метални покрития от окиси на силиции и калай, преди това волфрам и други метали. Тия работи като лепенки изобщо ги забравете. Това са метални проводящи слоеви нанесени по различни технологии ама не и със залепване на фолиото не и със разни лакове. Върху оптичната повърхност на фотоволтаичния преобразовател се нанасят тънкослойни метални съгласуващи и филтриращи покритие. С дебелина няколко микрона или нанометра.
Сега вие зарядно ли ще правите или ще мерите Слънчевата радиация (енергия) която пада върху земната повърхност?
Питам че нещо взех да ви губя връзката.
Ако ще мерите слънчевата енергия която пада върху земната повърхност фотоволтаичния преобразовател не е много подходящ за тази цел. А допълнително с тази схема направо нищо няма да измерите хихи може и флуктоациите на интегралната схема да измерете и ще се чудете какво става или не става. А забравих да кажа да вземете на предвид и околната Т и Т на полупроводника и напрегнатостта на електромагнитните полета около тази схема.
Ако ще зареждате батерия от 1.5 Ампер/часа си е ваш проблем.
За тия дето не знаят поликристалните ФВПреобразователи са с по ниско КПД от монокристалните почти 2 пъти.
Масова практика е да се ползват поликристални подложки, с оглед на ефективността на фотоволтаика. има много да взимате хехехе драги ми rebel . Вземете и прочетете хубаво технологиите и букварите що е то полупроводник.
За днес стига толкова.

ppankov:

--- Цитат на: GMG в Ноември 16, 2009, 04:55:08 am ---   П.П. Да не си се заблудил....
В PDF-а пише, че диода е 1N5818, а той е Шотки...

--- Край на цитат ---

Така е GMG, но защо са го дали този диод в спецификацията със символ на ценер?
За останалите елементи наистина R,L ще трябва да се смятат според товара и напрежението от методиката
Промених диодите в схемата.

@dedofire,
нека първо изясним, че дадените материали до тук са на реално работещи макети и са представени основни принципи, с образователна цел, какво не Ви стана ясно, че се заяждате на тема полупроводници?

Това е схема на зарядно със интегрален преобразувател тип dc/dc, със основен източник на заряд - малък фотоволтаик, батерията G1 е буфер.
Mini-usb порта е сложен заради стандарта на консуматорите, ползват се два пина за заряд
на батерията, другите пинове са висящи и са описани според функцията си.
Ако искам мога да проектирам дигитален мултимер със малък процесор във схемата и в реално време да следим процеса на заряд, но не ми се задълбава чак до там.

Да не съм се занимавал досега с фотоволтаици, всичко, което съм представил дотук е по
информация от нета.
Просто ми стана интересна концепцията на колегата Buoyancy и я доразвих, нищо лошо :)

Поздрави

П.П.
Ако имате да добавите нещо, или коментирате нещо невярно, моля заповядайте.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия