Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Опити с резонанс на emm

<< < (2/2)

emm:
Абе хора какво чакате бе, борете се че зимата дойде.....Ако чакаме да ни дадът схема на тези устройства доста ще почакаме.
Тази графика е с товар, лампа на 220 60вата стрелков уред отчита 280в но лампата свети по мои наблюдения с около 100в цифров уред направо се побърква. Честотата на ген. е около 180кх.  Без товар ще бастисам осцилоскопа но графиката се запазва.
Въздушни бобини 3 на брой .
1-на около 50 нав многожилен кабел 2мм
2-на около 150нав ---II------------------без товар над 1000в С-то е високоволтов
3-на 16 нав. от медна тръба 6мм  халогенна лампа 60вата
Това за което говоря е паралелен резонанс.
За последователен резонанс товара трябва да е доста голям за да го подкарате може би над 2 К вата...

mzk:
Ето моите резултати за сега:

Тороидален ферит на кашке, к2006 материал,  R80.
12 навивки първична, 12 навивки вторична, една до друга плътно.
657 микрохенри (ако може да се вярва на уреда) са и двете.

Резонанса на осцилоскоп най- добре се вижда, може да има малки разлики от изчислената резонансна честота по формулата

fres = 1 / [2 * pi * sqrt(L/C)]

но според мен се дължи на грешката в отчетените стойности на уреда ми.

Забелязвам, че при по- високи честоти синусоидата е по- хубава. Прикачената снимка е направена при кондензатор 10 нанофарада. По формулата резонансната честота е 62 кХз. На практика не се различаваше много, но не запомних честотомера.

Първичната се клати с напрежение 7.5В, при тази честота съпротивлението й е 256 ома.
На вторичната няма товар. С товар резонансната честота леко се изменя (според мен всеки товар има някаква малка индуктивност и капацитет).

При мен товара не свети  :D но това е защото използвам доста ниси напрежения и този на първичната, а вторичната е 1:1.

Направих различни опити, при които товарът е свързан последователно, като се намира между два кондензатора:

Бобина (първи край) - кондензатор - товар - кондензатор - бобина (втори край).

mzk:
Здравейте колеги!

Позанимавах се още малко в желанието ми да изучавам резонансните ефекти. В следващите прикачени снимки установката е първична и вторична еднакъв брой навивки и дължина, същия ферит и няколко различни ситуации. Паралелен резонанс без товар във всеки един случай.





Индуктивност: 657 микрохенри и на двете намотки.

Случай 1 - осцилограма на импулсите от сигнал генератора и поведението на първичната намотка в резонанс.
Острите импулси са от управлението на мосфета, синусоидата е от първичната намотка. Кондензатор - 10 нано.



fres = 54.6 kHz

Случай 2 - първична и вторична, всяка с кондензатор 10 нано, паралелен трептящ кръг.



fres = 36.5 kHz

Случай 3 - първична - 10 нано, вторична - 3.9 пико



fres = 55.2 kHz

Случай 4 - първична - без кондензатор (не мога да измеря капацитет на бобината); вторична - 3.9



fres = 181.4 kHz

--------------

Изводи: за мен бе интересно да разбера, че независимо от капацитета на първичната и на вторичната, при определени честоти се получава прилична синусоида и на двете намотки. Всички осцилограми показват точно това.

mzk:
Здравейте пак. Нещата не са такива каквито са. Когато на първичната няма капацитет, а на вторичната има малък капацитет резултатът е-не мога да кажа още, защото нещо ми е каша в главата, но това на последната осцилограма става и без да има затворена верига на вторичната. Въпреки това формата на сигнала пак е идентична. Може би в случая играе роля не толкова какъв е кондензатора на вторичната (пробвах и с 10 мКф и пак честотата трябваше да е доста висока за да е резонанс на вторичната). След това опит с 10 мкф на вторичната и ниска честота - показа се някаква що- горе приличаща на синусоида графика.

Явно става въпрос за много големи разлики в резонансните честоти на двата трептящи кръга. Следващият ми опит ще бъде да направя високочестотен резонанс на първичната, а на вторичната да следя положението. Според мен резултатът ще е същият като нискочестотния резонанс на вторичната - някаква синусоида, въпросът е каква амплитуда и разни други неща.

ПС: при последния опит пробвах през диод да върна към първичната, интересно е че амперметърът отчита по- голям ток в това положение, въпреки диода  ???

ПС2: по- интересно е дали ще може да се осъществи едновременно два различни резонанса на първичната и на вторичната, защото до сега винаги има огромно влияние между тях, може би вторичната принудително трябва да се клати на нейната си резонансна честота, но каква файда  ???

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия