Автор Тема: 4 пъти по-ефективна електролиза на води богати на уреа  (Прочетена 27234 пъти)

taurus

  • Гост
Отпадните води от кравеферми свинеферми овчарници и прочее са много богати на УРЕА води. Уреата е химино съединение което живите организми произвеждата за да се освободят от излишни вещества и отрови.
Казано съвсем ясно пикнята на добитъка е прекрасен източник на водород и кислород.
Не знам подробности за вида на електродите но знам, че електролиозата на пикота е 4 (четири пъти по ефективна от електролизата на обикновена вода т.е искам да кажа че при такова икономично разлагане вече можем да говорим за резултатен добив на кислородо-водородна смес .

zapadug

  • Гост
Здравейте,
възможна ли е електролиза при следните условия :

Входн напрежение : 5Волта DC
тотално съпротивл. м/у електродите (водата/солена/морска/пикня :D) 0,1 Ома
Веригата е свързана последователно с резистор с общо съпр. 4 ома

поздрави.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Мисля, че докато не оповестиш разстоянието между електродите и площта им (мократа), никой колега няма да може да ти отговори...

zapadug

  • Гост
Мерси за отговора.
Площ 1квадратен метър плочи в морска вода. Разстояние 1 сантиметър м/у елктродите.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Не е възможна, ако става въпрос за разлагане на водата,  върху електролизната клетка напрежението е само 0.123 В, прекалено ниско за да протече разлагане на вода

zapadug

  • Гост
Много благодаря за отговора.Поздрави.  Т.е. през тази верига няма да протече ток ?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Tок ще протече. Приблизително около 1 ампер. каква ще е ефективността обаче това е друг въпрос. Kакъв е смисъла на този резистор 4 ома при 5 волта напрежение. 
« Последна редакция: Януари 14, 2016, 05:51:56 pm от atos »

zapadug

  • Гост
Ако протича ток , следователно би трябвало да има и електролиза предполагам, или не е задължително?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Zадължително е, но тази огромна площ на електродите ще е проблем според мен. Dоста време ще е нужно докато забележиш, че изобщо нещо се случва. Особено при морска вода. Pредположението ми е, че отделеният газ поради малкото количество разпределено на голяма площ ще се разтваря във електролита, ще взаимодейства с него и тихомълком ще превръща електролита във белина. 
« Последна редакция: Януари 14, 2016, 05:53:43 pm от atos »

zapadug

  • Гост
Благодарности .

Въпроса засега е само концептуален/принципен (в идеален вариант) .
Конструктивните решения съм ги оставил за по-нататъшна фаза.

Просто ме интересува в "идеализираните" условия (описаната схема) дали ще протича ток и ще има ли електролиза на вода (морска вода , хиляди пъти по ниско съпротивление от чистата, много минерали и метални елементи + уреа:D ).

Но потвърждение ако знаете със  сигурност, ако може?

Съжалявам за повторението. Просто потвърждение.
Поздрави на всички.
« Последна редакция: Януари 14, 2016, 05:54:41 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Eлектролизата на соли винаги води до проблеми, в случая с натриевия хлорид "готварска сол", който взаимодейства с отделеният хлор и се получава белина "натриев хипохлорид", за да се избегнат подобни проблеми не се използват солни разтвори за електролиза а алкални: калиева основа, натриева основа и подобни, но не соли. Тук има химици които могат да ти обяснят с подробности проблемите при използването на всеки вид соли.
« Последна редакция: Януари 14, 2016, 05:56:02 pm от atos »

zapadug

  • Гост
Ок.

Но отговора е "Да" -> Ще има "отделяне на водород" при тази постановка 5V DC вход, 4 Ома последователно свързани с веригата с разтвора, въпреки всички недостатъци които изброихте?

Поздрави.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Данните са оскъдни но принципно нещата стоят така:при електролит с достатъчна плътност през веригата ще протече ток 1.22 А ! Тогава А/26.8Х16.8ХС=лт./час ! (С) е броят на клетките ! В твоят случай, 1.22/26.8Х16.8Х1=0.7647 лт. в час оксиводород в съотношение 2:1 Н2, О2 ! В идеален случай може да нарастне до 0.85-0.86 литра оксиводород в час !
Поздрави !

zapadug

  • Гост
Благодаря.

Оксиводород имате в предвид H2 и O2 отделно, нали :D?

Извинявам се, съвсем отскоро разглеждам темата с електролиза на водата.

Поздрави и приятна вечер.

zapadug

  • Гост
Michael Kamen

https://www.youtube.com/watch?v=da17pD92uFI

0:45

Поздрав за всички.