Алтернативни енергоизточници > Nikola Tesla

Тесла - вълни

<< < (9/51) > >>

hyparh:

--- Цитат на: KURTI в Декември 12, 2017, 08:37:54 am ---Генераторът работи има високо напрежение и чува свистене
обаче вместо банка с кондензатори сложих един високоволтов от телевизор, май там е проблема. ???

--- Край на цитат ---

Как така с един кондензатор? Схемата въобще гледате ли преди да преминете към опити?
За максимален ефект разрядите трябва да са плътни и шумни (което не е много приятно за ушите, но така работи най-добре), като ефективността се засилва с прилагане на магнитно погасяване.

Трябва да се получи ето такова нещо: https://www.youtube.com/watch?v=uyyS27GHYcU
Докосване на проводниците без да се усеща нищо (тук е с Multi spark gap): https://www.youtube.com/watch?v=OV7WIXLHJbI

epwpixieq-1:

--- Цитат на: hyparh в Декември 14, 2017, 09:13:56 pm ---Как така с един кондензатор? Схемата въобще гледате ли преди да преминете към опити?

--- Край на цитат ---

Напълно си прав си hyparh.
Аз все пак предполагам, че най-малко схемите на Тесла се следват педантично (затова и не задълбах ), и чак след това се появяват интерпретации, иначе писането ни тук губи смисъл.

KURTI:
Гледах схемите, но не разполагам с такива кондензатори.
Ще се опитам да измайсторя нещо, а също и имам запитване за закупуване на самият макет. Още чакам отговор.

Към Вас обаче имам въпрос:
Каква е разликата между трите схеми при условие че се спазват пробивните напрежения?

Аtos:
Разликата е, че при първата (оригинална схема) имаш пълно отделяне на радиантната енергия, докато при другите две се запазва еднопосочната "твърда" връзка между шината и трансформатора. Искрището не може да предизвика честотно осцилиране на единия полупериод на синусоидата и токът се връща директно във вторичната.
Все едно да очакваш добри резултати от лекоатлет, ако преди това си му ампутирал единия крак?
Втората и третата схема са напълно идентични!
Може би обясненията ми са нескопосни и примитивни (ако някой успее-да го обясни по-добре)!

П.П. Имам такава установка, но не я продавам, понеже мисля да продължа експериментите (ако ми мине периода на творчески мързел  :D  )
Добри кондензатори има тук, https://vikiwat.com/ не е нужно непременно да са "банки". Аз използвах тези:
https://vikiwat.com/kondenzator-keramichen-500pf-28kv.html

hyparh:
KURTI, ето това е един доста добър метод за направа на домашни HV кондензатори, които издържат сериозни импулсни натоварвания: http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?31873
Прозрачни листи за лазерен принтер, малко фолио и топъл силикон (накрая аз лично ги пристягам и с тиксо). Кондензаторите се виждат на второто видео, което пуснах по-горе.
При повече изолиращи листи между двата алуминиеви, капацитетът пада, но пък издържат на много високи напрежения. 1-1,5nF за кондензатор са напълно достатъчни.
Също така е важно с какво захранваш схемата. При мен се получаваше отлично със запалителен траф за пещи 15kV/20mA/50Hz, но става и с ТХО, стига да дава достатъчна плътност на тока за качествено зареждане на кондензаторите и получаване на силни разряди. С един ZVS driver ще се получат нещата, както спомена epwpixieq-1. Те "наливат" повече мощност в ТХО-то, като резултатът на изхода е плътна и сочна дъга.
Със ZVS може успешно да се подкарат също малки теслови тр-ри.

Във вариантите на схемата, които си дал, има разлика, понеже активната област (медния мост) трябва да се намира между двата кондензатора, т.е. той да бъде електрически отделен от разрядника. В този случай имаме влияние от тока на разместване (ток през диелектрик), осцилиращ между кондензаторите.

ПП. Писали сме едновременно с atos :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия