Алтернативни енергоизточници > Nikola Tesla

Тесла - вълни

<< < (51/51)

Иван Димов:
   Възможно е навивковото напрежение на първичната и вторичната намотка да са различни ако да речем честотата на собствените вибрации на вторичната бобина са по-високи от тези на първичната. Има и такива случаи дори с механични аналогии - едно момче в ю-тубата беше закачило две махала на един хоризонтален конец и като заклати едното махало, колебанията се прехвърлят на другото.
   Сега пак да уточним понятията - намотка е цялата бобина, т. е. няма значение дали ще кажем намотка или бобина. Докато навивка е една обиколка на жицата по цилиндъра. А като закачим крушката напрежението се променя - едва ли такава крушка може да издържи 5 или 10 kV. Възможен е и друг вид светене ако високонапрежителни импулси с малък ток падат върху реотан примерно. Аз така съм зачервявал два реотана на отоплителна печка с импулси от 6 kV и ток примерно 250 милиампера, което звучи невероятно понеже същото загряване при ток от мрежата става с цели 7 или 8 А. Но като умножим ток по напрежение и се вижда, че няма нищо невероятно. Даже е по-лошо понеже от силните импулси реотаните вдигат пушек и човек ще си каже, че бавно започват да се изпаряват.
   Може да има разлика в навивковото напрежение на една бобина и в зависимост от това къде се намира навивката - в средата на бобината навивковото напрежение е най-голямо, а в краищата на бобината навивковото напрежение може да е дори наполовина от това в средата. Става въпрос за Тесла трансформатор. Иначе за обикновените трансформатори това не е така - там навивковото напрежение е почти едно и също навсякъде.
   Иначе за третата бобина за товара - това е съвсем лесно. Вземаш един метър жица и правиш една, две обиколки (навивки) и закачаш лампата. После тази своеобразна окръжност я разхождаш по бобината на ТТ.
   Що се отнася до направата на кондензатор за високо напрежение с малък капацитет можем да направим нещо като това при генератора на Ван де Грааф. Там до полусферата на високото напрежение се доближава друга метална сфера и така се получава възбуждането на генератора. Това е един вид кондензатор - просто две метални топки на 10 см. примерно една от друга. Може да се залеят с парафин или да се потопят в масло за да не изтича заряда лесно към въздуха.
   А за настройването на резонанса вторичната бобина може да е по-дълга и да плъзгаме по нея някакъв контакт както при автотрансформаторите и така ще се променя нейната индуктивност. Може да променяме и разстоянието между плочите на кондензатора докато се настрои ТТ така, че да дава най-високо напрежение.

x_name41:
https://www.youtube.com/v/_L--KkMFh7Y
още едно интересно видео във, което лампата свети чрез ток на проводимост във незатворена верига между полюса на акумулатор и заземление, че даже и капацитивно чрез тялото на човека, токовия усилител на Капанадзе!!!

epwpixieq-1:
https://www.youtube.com/watch?v=yu4OEKRGA8k
Това е последващо видео на вече представено от мен демонстрация в случай че има съмнения  на предното дали пипвам медните листови ленти.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия