Автор Тема: Електролизер на mosh  (Прочетена 35379 пъти)

mosh

  • Гост
Електролизер на mosh
« -: Септември 24, 2009, 10:10:54 am »
Здравейте,

от няколко месеца следя и изучавам форума/статиите. Искрено съм щаслив и доволен, че сте положили толкова много труд, усилия и поддържате този невероятен сайт.  :)

Това е първата ми тема и мнение, с чието заглавие целя да запазя хомогенността в заглавията на последните няколко поста.

С двама приятели направихме първата ни клетка от типа смак бустър. Единствената разлика е в увеличената площ на електродите 145х75. Резултата е 1лмин. = 20А.
При студено включване тока започва от 8А и за около 15мин. стига до 20А, след което в рамките на час-два стига до към 26-29А, като разбира се и производството на газ се увеличава (и температурата). Концентрацията на NaOH е много малка - 3/4 чаена лъжичка основа на люспи в 2,250л дист. вода (водата е златна).
Намирането на херметично затворен контейнер се оказа малък ужас. Накрая бяха използвани ПВЦ и/или ПП канализационни тръби Ф100 с гумени уплътниения и стяга от две дъски и шпилки.
Има подготвено ЕФИЕ устройство (залъгалка за датчика за кислород), като  в близките дни предстои да направим ПВМ или някой друг тип захранващо устройство с задължителна обратна връзка по ток с цел контролирането му в рамките на 20те ампера. След направата му чудото ще бъде монтирано в едно рено клио 95та с 1,9д за тестове.
Плочите са шкурени. Не е правено кондициониране, т.е. в един по-късен етап вероятно е възможно увеличаване на кпдто.

Както може да видите устройството не е ефективно и има какво да се желае. Сглобено беше главно с цел да видим и пипнем тоз газ.


Последните два дни се заех с изготвянето на друга клетка, един сандвич 150х150 пластини (ефективната площ респективно ще е по-малка -изолация -избутването на електролита от налягането в клетката). Клетката е наразяна от 316стомана, за изолация 3мм маслоустойчива гума (~10лв. за изолация), 16 6мм шпилки за стягане на сандвича.
Вчера не се стигна до тестове, т.к. външната стягаща плоча ни предаде. При пълнене с електролит през щуцера започна да изтича. Днес ако ми остане време предстои издирване на 180х180 5-6-7мм плочка плексиглас или някакъв друг еквивалент (много скъп тоз материал :( на места по-скъп от стоманата 316 по полощ мерено).

Довечера или близките дни като взема снимките ще ги прикача към темата.

Целта която гоня е: клетка 1лмин. = 10-13А с автоматично контролирано по ток (в последствие може и от оборотите на двигателя) захранване с датчици за температура и ниво. За момента без гонене на всякакви резонанси и други видове все още не много ясни за мен благини.

Четем, учим и експериментираме - 3в1. Ще бъда благодарен ако споделите какво използвате за щуцери от къде ги взимате и как (с какво) ги херметизирате към клетките си за да няма течове.


Поздрави :)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #1 -: Септември 24, 2009, 02:01:56 pm »
Здрасти!

Благодаря за спазването на подредбата във форума :) Радвам се за труда ви :)

Най- добра идея за щуцери предложи emm - от медна тръба, в плексигласа с метчик и стават бетон :)

BONETI

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #2 -: Септември 24, 2009, 06:02:40 pm »
Могат да се ползват готови цанги от пневматика с резба.Има ги за 4,6,8 и 10мм маркуч.

mosh

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #3 -: Септември 24, 2009, 08:10:38 pm »
Могат да се ползват готови цанги от пневматика с резба.Има ги за 4,6,8 и 10мм маркуч.

Точно такива две взех и ги сложих днес на клетката. Имат някаква странна резба и не успях като хората да ги сложа, та се наложи да уплътнявам допълнително с един силикон. Трябва да изнамеря нещо с което да правя нормална резба. Размера премерн с шублера на резбата е 13мм.

Пуснах новата клетка - сандвич 8 пласстини 150х150. При 4,4А (просто сипах някакъв слаб електролит останал от първият експеримент) даде 475мл.мин. Много приятен резултат. Надявам се като като направя нормална концентрация на електролита да имам заветния литър при 10-12А  ::)

Дилемата идва сега с кондеционирането. Чак се чудя да ли да не направя отделна вана - подобие на Боб Бойс с цел кондициониране на плочите, т.к. се притеснявам ако оставя сандвича да работи при ток 4-5А и ако се отделят разни гадости да не осядат на дъното на плочите, а както знаете източването на целият електролит без да се разглабя клетката е практически невъзможна задача, камо ли да разчитам, че с него ще излязат и всички боклуци.

Разбира се другият вариант е да го хакна директно в колата както е - без кондициониране.

Проблема на втора линия (след научаване и усвояване някаква нормална техника за слагане на щуцери) е да се намери подходщя съд за електролита (разширителя), както и бъблера.


Ако имате готови решение с магазини и цени (София) ще съм много благодарен.


Поздрави  8)

mosh

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #4 -: Септември 26, 2009, 10:34:44 pm »
Обещаните снимки.

Това голямото оранжево е първият опит.





Какво да използвам най-добре за бъблер и разширителен съд при монтаж в кола. Трябва да е нещо здраво и сигурно към което да мога да прикрепя фитингите.

При използване на медна тръба за фитниг какъв външен/вътрешен диаметър използвате?

mosh

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #5 -: Септември 27, 2009, 10:46:17 pm »
Днес постигнахме чудесен за нас резултат. 15А 15,7В 1,5лмин. газ.
Тук може да видите кратко клипче:
http://www.youtube.com/watch?v=WenVEn5G4nw

В момента в който намерим подходящи материали и успеем да зглобим нормаен бъблер и разширителен съд, ще продължим с тестовете в кола.

Плочите не са кондеционирани. Предстои да направим "аквариум", в който да го направим това :)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #6 -: Септември 27, 2009, 11:38:27 pm »
Здрасти!

Предварително се извинявам, че може би ще те питам за неща, които вече си писал, но малко се обърках за точните параметри на конструкцията. В този ред на мисли възникнаха следните въпроси:

1. Стоманата 316 - плочи 150х150 - нали тези използваш?
2. Разстояние - 3 мм.
3. Какъв е общият брой на плочите в клетката (предполагам че подавате ток серийно на първа и последна).
4. В последният експеримент (15в, 15а) натриева или калиева основа използвате?
5. Водата.. предполагам е дейонизирана :) Но все пак да питам и за нея :)

Благодаря за информацията, която споделяш. За съжаление малко хора пишат резултатите си във форума.

Поздрави!

mosh

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #7 -: Септември 28, 2009, 01:47:49 am »
Здравей :)

1. да
2. да; широчината на изолацията е приблизително 5-7мм от маслоустойчива гума, която би трябвало да има що годе сносни устойчиви свойства към основи
3. 8, да
4. NaOH 119гр към 1594гр дист.вода, това е приблизитено 6% по тегло. Размера на плочите е голям и като се вземе предвид 5-10см2 за 1А - спекулирам, че при 23% (както препоръчват) NaOH спокойно ще се вдигне както тока, така и производителността, което за малък двигател (до 2-2,5л. на база изчетения от мен материал) не е необходимо. Предстои всичко да се тества.

Сега търся подходящи и ефективни материали, за да осигуря определена сигурност за монтаж в колата. Захранването ще бъде осигурено от шим чрез пикче и транзисторче или поне плана е такъв за сега. Предстоят още доста тествания и снемане на различни характеристики.

Радвам се ако инфото е полезно за други, както и съм готов да споделя всеки един детайл :)
« Последна редакция: Септември 28, 2009, 01:49:22 am от mosh »

mi68

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #8 -: Септември 28, 2009, 07:40:14 pm »
Имам питане кой номер на оксижен горелката си използвал предполагам №1,и на кой щутцер подаваш газа,преработваш ли жигльорите на горелката.Благодаря.

mosh

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #9 -: Септември 29, 2009, 12:35:53 am »
vdomov,

ширината е ~4-7
активна площ ~130x130
с уши са


mi68,

и аз предполагам, че е 1 или поне размера на изходната дупчица е 1мм. По горелката нищо не е пипано. Горелката играе ролята на голяма игла. Единият вход е затворен. Газта се подава на входа с възможност за по-голям дебит(никога не съм работил с това чудо и нямам представа кое как се казва).



Днес клетката работи над 2 часа. Стартира ~15A като се установи на ~20A(max.). T~56C, предполагам, че имам грешка от няколко градуса и във вътрешността може да е малко по топла, но не повече от 5-10C. Тези ст-сти са при околна температура 17С и циркулация на електролита. Производителността е около 90% според калкулатора.

При паленето на водорода е много важно всички връзки да са добре херметично затворени и да държат на някакво(?) налягане, т.к. иначе бъблера гърми(или нещо оплесках с новият бъблер от ф75РР тръби за канализация).

mi68

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #10 -: Септември 29, 2009, 01:08:15 am »
Синият кран е за кислород и е в центъра,а ацетилена е червен и се подава радиално.Кислорода е с високо налягане и минава през много малък жигльор за да се получи много висока скорост,а оцетилена е радиално през големи отвори се засмуква от кислорода и двата газа се смесват в смесителната тръба.От изложеното стигам до извода,че смесения газ(водород и кислород)се слага на мястото на ацетилена(червен кран).Искъм да питам като изгасиш оксижена мажеш ли да държиш с ръка смесителната тръба?Това показва добро налягане(дебит) и горене извън накрайника.Аз имам №1 горелка и изчислих ,че ни трябват 300л в час,което прави 5литра на минута.От видиото ми изглежда ниско налягането(дебит) малък пламък и загряване на смесителната траба(това е тръбичката с накрайника).Благодаря.  
« Последна редакция: Септември 29, 2009, 01:20:27 am от mi68 »

mosh

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #11 -: Септември 29, 2009, 07:48:32 am »
Върха на горелката не съм докосвал, иначе задръжката спокойно може да се държи. По "усет" налягането наистина изглежда малко при 1,5-2л. При този дебит освен да подпали нещо лесно горимо друго не може да направи. Пример неръждаемата стомана 1.5мм я загрява до червено и толкова.
Моята главна цел е подобряване на разхода на гориво в колата.

mosh

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #12 -: Септември 29, 2009, 11:24:28 am »
Здравейте,

получих въпрос от къде е ламарината и как е рязана:

Ламарината е от Интерметал гр.София (http://www.intermetal.bg/articles.php?ArticleGroupID=13) лист 1000х2000 316 1,5 ~180лв.
Рязал съм я аз с малък флекс и диск за инокс (1мм). След малко рязане на ламели придобих малко опит. Качеството на рязане бих го определил като "по-скоро задоволително". Диска има голямо значение, както и правилото за двойното мерене и рязане(поне при мен :) ).

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #13 -: Септември 29, 2009, 03:44:35 pm »
За неръждавейка вижте и тук
http://inox-sofia.com/lamarini.php
94 лева ми предложиха листа 1мм
А предлагат 0,8мм ІІ качество на доста ниска цена
ниското качество е с дефекти по ъглите и краищата , така и така  ще се реже на малки парчета.

mosh

  • Гост
Re: Електролизер на mosh
« Отговор #14 -: Септември 29, 2009, 07:07:01 pm »
За неръждавейка вижте и тук
http://inox-sofia.com/lamarini.php
94 лева ми предложиха листа 1мм
А предлагат 0,8мм ІІ качество на доста ниска цена
ниското качество е с дефекти по ъглите и краищата , така и така  ще се реже на малки парчета.

Това за 316 или 304 е? На сайта им видях инфо за 304 само.
Като говорим за стомана 316 и 316л убеждаваха ме в интерметал, че разлика няма и от заводите често им карали ламарината маркирана като 316/316л. В характеристиките за стоманата единствената ралика, ако не се лъжа беше в количественото съдържание на молбден.