Автор Тема: Нов ННО реактор на момчо  (Прочетена 64459 пъти)

Неактивен weka

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
  • Пол: Мъж
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #30 -: Септември 11, 2009, 10:11:48 pm »
Момчо , ако не  си  тествал алтернатора  , аз пробвах с един алтернатор 55Ампера  и  електромотор 400Вата  за  да  го  върти . На алтернатора извадих реголатора , кондезатора , останаха  само мощните диоди , електомотора  го  завърта  с проблизително  3000 оборота . За възбуждането  на  ротора  използвам малак акомулатор 12В 7Ач , консумацията  от него  е 4.5 ампера , на плюса на  алтернатора е 65 волта , тока е огромен , над 35 ампера кабелите не ми издържат. При  тези стоиности  , електромотора започна да консумира 980вата  ( по  табела е 400вата)
Надявам  се  другата седмица да имам готов PWM модул , и сте  пробвам отново

момчо

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #31 -: Септември 12, 2009, 12:26:56 pm »
weka,

аз моят алтернатор нещо го съсипах..и сега си плащам. не зарежда. но това е по-малкото "зло".. по-голямото е че трябва да се бръмкам с моторчето, докато взема запалтка, че ми искат 60 еврака за 2-ръка, 100% работещо. Хубавото в случая е че ще имам едно алтернаторче за проби. надявам се да споделиш схемата на PWM модула, след успешното му тестване.  ::)

момчо

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #32 -: Септември 13, 2009, 01:38:56 am »
предлагам на вниманието на всички няколко документа който намерих днес (поради липса на такива под път и над път)..
документите са предложени като информативен материал. не гарантирам дали дадените захранвания ще работят. Тези колеги който са по-информирани в електрониката, МОГАТ да помогнат, ако не ги притеснява.  ::) :-\

това са PWM схеми за захранващи устройства.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #33 -: Септември 15, 2009, 08:20:07 pm »
Здрасти, момчо...

Гледам еректрониката те тормози нещо и понеже пишеш, че никой не споделя нищо във форума, аз ще се опитам да те опровергая като скалъпя исканата от теб схема. За целта обаче е нужно някакво задание - комутиран ток, захранващо напрежение, честота, със/без стабилизаци, регулации, ниво на сложност, други изисквания. Няма гаранция, че ако схемата работи при мен ще тръгне и при теб (питай altium за 555 генератора), та в тоя ред на мисли помоща ми се обезмисля, ако ти не можеш сам да оживиш джаджата (питай mzk как се горят транзистори насляпо без измервателни уреди). Принципно не е проблем да се върже проста схема със специализиран чип за PWM, напр. TDA1060, TL494 или др. подобни. Само мощното ключово изходно стъпало ще е различно според тоците и захранването, иначе за чипа си има схема в каталозите. А доколкото разбирам си базиран извън БГ, така че реално само мога да ти дам виртуално акъл коя схема е подходяща, а как ще я правиш не знам.
Сега ми хрумна и вариант с компютър, преди време съм правил такова управление на DC мотор през интерфейсна платка с цифрови вх./изх. Тук обаче се искат познания по програмиране, хардуер и ще стане по-бавно, но пък по-интелигентно... ;) Е, може и с микроконтролер, леко елегантно, ама трябва асемблер. Май се увлякох...айде давай заданието, да видим... ;D
Ха, най-елегантно ше стане (разбирай най-лесно, опростено) с PWM чипчето, чарковете около него и после едно, две или четири SS (полупроводникови) релета, според изискванията, и толкоз...Тия релета са опторазвързани, като единствения им кусур е ниската честота на комутация, около 10кХц макс, на мисля за случая ще е доволно. Чипът ще ги клати директно, управляващият ток е малък. Мда, не е лоша идеята... :)
« Последна редакция: Септември 15, 2009, 10:01:23 pm от getca »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #34 -: Септември 15, 2009, 09:06:11 pm »
Колега Геца,

може ли да разясниш малко що е туй "SS (полурловодникови) релета", явно съм изостанал  ;D
« Последна редакция: Септември 15, 2009, 09:21:28 pm от EDM electronics »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #35 -: Септември 15, 2009, 10:11:18 pm »
Ммм, грешка на езика...полупроводникови да се чете... :-[ та, представляват мощен ключ, транзистор/тиристор/симистор, и драйверно стъпало с оптрон. Линк към български производител...http://isomaticcomplect.com/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=108. Много са удобни за работа и...може би малко скъпички, но пък се пести време и получаваме фабрично изделие с гарантирани параметри... ;)

момчо

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #36 -: Октомври 01, 2009, 10:43:06 am »
Понеже вчера, случайно си намерих уплътнение, преработих дизайна от начало и се получи това (  ::) ).
За да няма загуба на площ заради уплътнението, реших да си набавя 2 парчета плексиглас с дебелина 5мм, който притискат електродите помежду си с 20 болта. Поради дебелината на плексигласът, ще се наложи да сменя преди споменатите 4х60 болотове, с по-дълги, но първо тябва да проверя дали в Практитер има такива. Келтката ще е с 11 плочи, т.е. 20 работни повърхности с обща максимална* площ 170354.278 мм2 и минимална** площ 136702.77 мм2. Не съм напълно сигурен колко точно ще е дебел като цяло 'пакета' - плексиглас, електрод, уплътнение,..., уплътнение, електрод, плексиглас, ще търся шпиндел Ф4 с резба, но още не съм стигнал до този момент.

На катринката се виждат максималното* и минималното** ниво на електролита в клектата. Първо ще пробвам да свържа резервоарчето за електролит с келтката, без да слагам помпа за циркулация. На принципа на скачени съдове, но ще има тръбичка за обранто налягане, т.ч. когато нивото на електролита падне до минималното, тогава да се добавя течност от резервоара.

Възнамерявам тази конструкция да бъде монтирана в моторчето ми, за да го тествам на ДВГ. Моторчето е Honda ANF 125 Innova, с карбураторно захранване, и е предпосленият модел на Иннова. Новата Инова е с инжекционно захранване.  ;)

Това за сега. Като сглобя клетката ( най-вероятно до сряда четвъртък другата седмица) ще дам рапорт.

Поздрави.  :)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #37 -: Октомври 01, 2009, 12:02:08 pm »
vdomov,

много добро обянение. Прав си за всичко. Искам само да вметна, че ако е с цел опити и още няма да се монтира в кола, може да се подаде напрежение 220в на първата и последната, като последователно на клетката се свърже кондензатор за прав ток.

Колкото е по- голям капацитета, толкова повече ток ще минава. Ако измериш мултицет напрежението на клетката, ще видиш че е според броя на плочите (около)- напр. 10 плочи- 20 волта (обикновено малко повече).
Ако пък във водата няма електролит, тогава напрежението на клетката ще е 220в  8)

disela

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #38 -: Октомври 01, 2009, 06:07:51 pm »
vdomov,

много добро обянение. Прав си за всичко. Искам само да вметна, че ако е с цел опити и още няма да се монтира в кола, може да се подаде напрежение 220в на първата и последната, като последователно на клетката се свърже кондензатор за прав ток.

Колкото е по- голям капацитета, толкова повече ток ще минава. Ако измериш мултицет напрежението на клетката, ще видиш че е според броя на плочите (около)- напр. 10 плочи- 20 волта (обикновено малко повече).
Ако пък във водата няма електролит, тогава напрежението на клетката ще е 220в  8)

220 волта изправено или направо от мрежата?

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #39 -: Октомври 01, 2009, 07:15:03 pm »
О-пръстените не стават за дистанционирене, ако са повече от един. В смисъл - 8 плочи с по 4 отвора свързани с полиамидни болтове, а о-пръстените са м/у тях. Разстоянието м/у плочите става различно. Клингеритените шаибички (уплътнители маркучите на чешмите) са перфектния вариянт. Има ги във всеки ВиК магазин.
Имам суха клетка аналог на EBN, но с по-голями габарити. http://mazeto.net/index.php?topic=1341.0 горната снимка от зад в дясно. Днес смених плексигласовите (че се спукаха) капаци с полиамидни.
От утре продължаваме опитите с клетката, е тези дни ще монтираме ДВГ на стойка.

Момчо, ако имаш нужда от нещо, лазерно или фрезово изрязани детайли или материали, пиши. Каквото може ще помагам.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #40 -: Октомври 01, 2009, 08:07:30 pm »
220 волта изправено или направо от мрежата?

Съпротивлението на кондензатора е реактивно. При повишаване на честотата, съпротивлението му намаля. При мрежова честота 50 Хз може да се изчисли какъв капацитет е нужен, за да се получи някакво реактивно съпротивление.

ZC=1/2*pi*f*C

Пример: 1  /  2*(22/7)*50*[63*10^-6]

= 1/0.0198 = 50 ома.

От закона на Ом => I = U/R

220/50 = 4.4 ампера.

Токъв винаги ще е толкова. Напрежението на клетката зависи от наситеността на електролита. Колкото е по- наситен, по- проводим, толкова ще е по- ниско напрежението, но няма да  е по- малко от около 2в на клетка.

disela

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #41 -: Октомври 01, 2009, 08:24:37 pm »
Определено ще го изпробвам това захранване и ще пиша резултати.
« Последна редакция: Октомври 01, 2009, 08:26:39 pm от disela »

vitan

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #42 -: Октомври 01, 2009, 08:27:57 pm »
4,4 A максимален ток при късо съединение.... иначе е друг тока.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #43 -: Октомври 01, 2009, 09:22:50 pm »
4,4 A максимален ток при късо съединение.... иначе е друг тока.

Защо на практика е точно толкова?

vitan

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #44 -: Октомври 01, 2009, 09:54:59 pm »
Не може да се каже от разстояние... Тока има активна и реактивна съставка. Съпротивлението на кондензатора е реактивно. Какво е на електролизера? - би трябвало да е активно. Не съм спец в електротехниката, но имаш 2 товара с които товариш тия 220 волта. Щом работи дерзайте, само помнете, че самия бай Илия ( Юл Браун де ) на много места пипше: от това и това ви зависи живота и от това и това можете да отвеете работилницата си в околното престранство.

Браун газ генератора не е круша да го излапаш. Много защити се искат да не стане непоправимото!!! А обратен огън от горелката назад ще имате много случаи. Експлозии (+имплозии) също. Умната! Ако решите само хитрата - това не е умната, а флуидно сепуко.