Автор Тема: Нов ННО реактор на момчо  (Прочетена 64508 пъти)

момчо

  • Гост
Нов ННО реактор на момчо
« -: Август 30, 2009, 07:10:25 pm »
ето и моята идея.

както казахме в темата на ПЕЛО, това са бланки СД изрязани и пробити по размерите дадени долу. Реактора ще има до 17 ламела. не съм решил как ще са свързани. излоаторът ще е от полиестерен материал, подобен на този от който са направени "пластмасовите" папки за документи. паралелно с това ще изкарам два кабела от динамото на колата, "преди" регулатора на напрежение, за да имам максимален ток..
« Последна редакция: Август 30, 2009, 09:23:34 pm от момчо »

момчо

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #1 -: Август 30, 2009, 09:14:06 pm »
може да се види от картинката че ламелът има два оцветени отсега. това са аналогично положителният и отрицателният полюс. т.е. ще има само един такъв, от дясно или отляво, в зависимост от плояритета. ако ламелът е неутрален няма да има такива "накрайници". горните три отвора са Ф 5 мм и са за отделеният газ, а долният Ф 8 мм е за да се свърже клектата със помпа за циркулиране на електролита.

ПС: поправка. активната повърхност на всеки ламел ще е 56.6684 см2, а не 57.67 см2. забравих да извадя площа на отворите.
« Последна редакция: Август 30, 2009, 09:22:04 pm от момчо »

disela

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #2 -: Август 31, 2009, 09:40:17 pm »
Не мислиш ли, че малко сложно се получава Ламел>Изолация>СД>Изолация>СД>Ламел
Много трудно според мен ще се изолира от течове

момчо

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #3 -: Септември 01, 2009, 01:26:01 am »
може и да сте прави. имам предвид всички. и за сложността. но  първо мисля да го пробвам. това което ме интересува е дали ще има течове при даденият брой болтове (24 броя 4х 60). принципно (ако няма течове) може да се монтират колкото е необходимо за да се постигне желана продукция (в зависимост от употребата).

може да се каже че 8 х 8 не е нещо което може да "впечетли" като размер. това което си мисля аз е обемът който ще се "затрвори" между два ламела- при 2.4 мм (разстяние между ламелите с 2 СД-та) = 1360,0416 мм3 или приблизително 75,55 мола. при 3 СД-та (3.6мм)= 2040,0624 мм3 113,33 мола. това което се опитвам да покажа е че не е нужно по-малко енергия на мол ( това пъвро) и второ малкият размер позволява ( или поне така мисля) да се варира с разстоянието между ламелите. Доста хора тук сподлеиха че за да няма пробиви в ламелите трябва да са раздалечени достатъчно. С намаляването на размера на ламелите, мисля че ще се намали и съпротивелнието, а там да се намали и токът който ще е нужен ( най -вероятно да греша). все пак това е концепция, която подлежи на проба.

дори и четежът е само идеен. оцветените отсези на ламела са прекалено "къси" и може да има проблем при монтирантео на захранващите проводници, това като забележка към себе си. със сигурност да се поръчат ламели по дадни размери, както и уплатнение от какъвто и да било материал, и висококачествен плекси глас- би било перфектно като цяло, но също так и доста скъпо. аз работя с подръчни материали. СД-тата не са толкоз крехки. това което съм снимал в поста на ПЕЛО го продупчих с мини-дрелката която се вижда също. захранва се с 12 волта и има супер голям набор от накрайници. СД-то все пак е един вид полиестерен материал. няма да понася някакви Килограмови натоварвания. просто като се дупчи трябва да се внимава и да се ползва свредел с триъгълен връх за да не се наранява излишно материалът и определно трябва да се дупчи на бавни обороти с дървено трупче отдолу. даже най-добре ще е да се ползва кръгла пила и да се протърка самият отвор докато се получи желаният размер. утре ще направя 5-6 ламела. това за сега. благодаря за направените забележки. открих доста "бъгове" както в идеята ката и в чертежа. но нали за това са коментарите. лека вечер.  :)
« Последна редакция: Септември 01, 2009, 01:28:13 am от момчо »

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #4 -: Септември 01, 2009, 10:30:01 am »
Изрязани от гума е най-добре, ако се намерят евтини О-пръстени е супер. Аз съм с 4 болта, завити на ръка и няма никакви течове, макар ламарината да не е права.

момчо

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #5 -: Септември 01, 2009, 04:12:48 pm »
колга vdomov, видях страничката на Изолат ООД. тук има пълен каталог с профилите които се произвеждат без поръчка ( http://www.izolat.net/flash/SP%20KATALOG562_TOTAL_bg.pdf ). обадих се по телефона и говорих със секретарка яавно. могат да направят какво искаш. обаче ми каза че цената се орпеделя първо от плътността на силиконовото уплътнение- колото по-вече материал, толко ценат се вдига, после също и от бройката ( питах за 100-200 бройки) но не можа да ми каже поради липса на инфо за това което искам аз. тези профили които са в наличност може и да свършат работа нищо че не са О-пръстен или затроверн квадрат като форма. не мисля че ще има теч ако се стегне добре. забравих да питам дали са химически устойчиви..  :(.

ако ще правя "голяма" клетка, моля каже ми от къде мога да поръчам ламели готови и изразани. аз ще си пробия отворите като ги получа.

преди малко свалих диманото на колата. направо съм в ДЖАЗА. не мога разбера от къде да дръпа 2-те жици, т.ч. да са преди гегулатора на напрежение. ще кача снимки утре сутрин, ако знае някой да подскаже.  ;)

за сега толкоз.

Неактивен pelo

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #6 -: Септември 01, 2009, 07:13:22 pm »
   Ето ви магазин, пълен с техническа гума( която аз използвам) , силиконови уплатнения и технически пластмаси.
 Успех !
http://micromaxtrade.com/index.html

disela

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #7 -: Септември 01, 2009, 08:47:30 pm »
A колегата "LTK" е използвал клингирит за неговата клетка  ::) , аз също мисля да ползвам клингирит хем, че е евтин хем лесно се обработва.. някой с мнение?  ::)

ppankov

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #8 -: Септември 01, 2009, 09:36:09 pm »
A колегата "LTK" е използвал клингирит за неговата клетка  ::) , аз също мисля да ползвам клингирит хем, че е евтин хем лесно се обработва.. някой с мнение?  ::)

Мда, мисля, че клингирита и корка държат първо място по отношение на петролоустойчиви материали, всички помпи в бензиноколонките са с уплътнителки от корк или клингирит.
 ;)
Петролоустойчиви О-пръстени се продават в Горубляне под път и над път и са 0,03 лв бройката, над 50 бройки са по 0,02лв. :D

Да колега disel, клингирита е евтин, лесно се реже и оформя  8)

ppankov

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #9 -: Септември 01, 2009, 09:41:24 pm »
Забравих да спомена, един червен силикон, продава се в тубички за лепило по 2,50лв.
С него направо мажеш по края на капака или накрайника , чакаш 15 минути да стегне малко, той се превръща в гарнитура, гумира се един вид и стягаш :)

П.С.
Момчо, ако ти трябва от този силикон или някакви о-пръстени само  драсни едно лс.
Колеги това се отнася и до вас :)
Поздрави
« Последна редакция: Септември 01, 2009, 09:51:34 pm от rebel »

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #10 -: Септември 01, 2009, 10:43:23 pm »
Е тва е, бунтовника е намерил О-пръстените по 2 ст, аз тука по 2 лева бройката купувам. О-пръстените са от издръжлива гума, киселинно и маслоустойчива.

ppankov

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #11 -: Септември 01, 2009, 11:00:23 pm »
Е тва е, бунтовника е намерил О-пръстените по 2 ст, аз тука по 2 лева бройката купувам. О-пръстените са от издръжлива гума, киселинно и маслоустойчива.

Готин, само кажи какъв размер ти трябват и колко, обикновено ползвам 3х2,5 или 3х3,5 за LPG пистолети или за метанови накрайници.

disela

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #12 -: Септември 02, 2009, 12:42:35 am »
Някой ще ми препоръча ли от къде да си купя неръждаема ламарина ама и да ми я нарежат  ::)
Става на въпрос за София. Лошото е, че нямам скоро път на към Сф, ако някой колега тук ще си поръчва от някъде ламарина и му се занимава да вземе и на мен, нека ми пише.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #13 -: Септември 02, 2009, 02:18:25 am »
110 х 3,5 , взех ги от магазин за гумени изделия. Недостатъка на моето творение е, че долните отвори са в една линия. Но не е фатално, работи супер

момчо

  • Гост
Re: Нов ННО реактор на момчо
« Отговор #14 -: Септември 02, 2009, 02:42:06 am »
само да занете как съм седял днес на телефона като БИТО Добиче с мокър парцал, след като говорих с официален представител тук в Солун, на една ГОЛЯМА фирма за метали от Атина. звъня аз на номера който намерих от нет-а, и ми се вдига от другата страна със абсолютно безразличният отговор " Да ?" , и аз " Фирма Технометал?", "Ахам. Какво искаш?". аз " ???? " ( без думи)... кратка пауза " ами търся неръждаема ЛАМАРИНА 316 Л. " , от там " За какво ти е?". аз " ???? " втори гол. "ми правя един проект за университета, и ми трябват 10-20 профила с някакви размери." .. от там " ахам. и какви размери?", " 160х 160"- аз, ... то там " КАКВО? метър и шейсе?.." не го огсавих да свърши.. " не е метър, това са милиметри 160 милиметра, 16 сантиметра".. " а. това е по-добре, че ще ти трябва ТИР за да ги извозиш." без коментар от моя страна... опитвайки се да изкарам някаква инфо от дебилът " имате ли в наличност нещо с тези размери или трябва да се направи някаква специална поръчка, и колко ще струва разбира се".. " а ти какво търсеше? ламарина?" .. " да. ламарина неръждаема 316." .. и тук пичът понеже е ТЕЛЕ.. ми задава въпросът за 10 000 евро.. " а ламарината колко дебела я искаш"... изминаха 5 секунди преди да се усвеста.. и му казвам " вижте, явно няма да може да се разберем. ще потърся другаде. лек ден" и му затварям.
и този Ад беше само за да питам ДАЛИ ИМАТ нещо което е близко то това което търся. я си представи да тръгнеш да обясяваш чертежи и детайли и ...абе мани мани.. гръчка му работа.  ;D

както и да е.. едно е сигурно. ламарина намерих. със сигурност е от серия 300, но не съм абсолютно убеден коя от разновидностите..най-вероятно да е 304. единствената разлика между 304 и 316 е в количеството на Хром и Никел- 304 има 18-20% Хром и 8–10.50% Никел, а 316 има 16–18% Хром и 10–14% Никел. 316 Л има 0,03% Въглерод, а 304 и 316 имат по 0,08%. Както и да е. ще пробвам дали издържа на КОН.. и ще пусна снимки.

имам 10 ламела 180 х 180. мисля да ги резна да 2 , и да станат 20 - 180х 90. това ми се струва едно добро начало.
както казах утре ще снимам динамото. ако някой знае да подскаже. динамото е Френско, от 106 пежак. преди 1 месец я взех. доколкото видях днес .. динамото е в перфектно състояние. ама като не знам от къде да дръпан жица..  ???
лека вечер.  :)