Автор Тема: Електролизера на Pelo  (Прочетена 25068 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 462
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #15 -: Август 24, 2009, 07:47:18 pm »
Благодаря за отговора.

disela

  • Гост
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #16 -: Август 24, 2009, 10:58:35 pm »
Здравей, ще покажеш ли самият дизайн, как е зглобено?

момчо

  • Гост
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #17 -: Август 28, 2009, 01:08:30 am »
може би имаме още един неофициален Пенсионер?
колега, мисля че не е нужно да се влага повече ирония в едно такова изявление след случаят с zero_coolnasa. да произвеждаш 2 литра в минута с 9 ламела, може да се нарече не постижение, а ЧУДО. но по-чудесно ще е да се докаже капажитета, понеже такива изявления може да се побликуват всяка седмица във форума, и само да размътват водицата.
надявам се идеалистите който говореха за СПОДЕЛЯНЕ на такъв вид информация с "човечеството" ще имат достатъчно материал да си начешат езицие. в това число и аз, зависи от коя страна на линията на идеализма гледате. Това което каза колегата НРГ е много правилно. може да се промени ВСИЧКО.
от 24-ти не е побликувано нищо. както се казва "всяко чудо за три дни".

Неактивен pelo

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #18 -: Август 28, 2009, 09:24:29 pm »
  Колеги, нека не бързаме с хапливите забележки! И без това отдавна имам чувството че тук има доста хора които само приказват!
  Казах че ще отговоря на всички въпроси и го правя-разбира се когато имам време!
  Преди малко правих и снимки, сега ще ги кача! Има въпроси , които показват че не четете внимателно!!!
  Никъде не съм казал че работя с 9 ламела - да, единият електролизер е такъв , но съм написал ясно - електролизерите са два ! Предполагах, че ще се сетите че това е пълна репликация на американските планове, с изключение на размера! Написах , че се мъча да направя печка : и засега повтарям почти всичко описано в плановете на американците.
  Написах и че нямам къде да работя, досега работех в кухнята ....но сами се сещате че няма кой да ме търпи!
  Така че, ако има въпроси ще отговоря ! Като купя всички допълнителни неща, направя всички защити , които съм предвидил( последния път водната ми преграда щеше да ме оглуши) и зглобя всичко - веднага ще го покажа !

Неактивен pelo

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #19 -: Август 28, 2009, 09:27:39 pm »
Ето и снимките !

Неактивен pelo

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #20 -: Август 28, 2009, 09:46:47 pm »
   Ако някой работи сериозно в тази сфера (а знам че има такива), нека най-после започне да споделя !
 Тепърва ще работя върху топлообменника  и ако някой има опит - да помага ! Защитите също са много актуални като тема ! Някой правил ли е регулатор за налягането ? Можете ли да ми кажете, защо налягането трябва да е 0.4-0.5 bar , и с какво е опасно по-високото ?
  Най-трудно ми е със захранването, както чета не само на мен. Не разбирам от електроника и ако има такива дето разбират , да спретнат едно евтино и достатъчно мощно (поне 20а на 12V) импулсно захранване!
  Ето ги моити придложения за съвместна работа, ето така трябва да работим , според мен !!!

deso

  • Гост
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #21 -: Август 28, 2009, 11:07:28 pm »
Здравейте колеги
 
 Пело аресора се прави лесно . Намираш си една неръждаема тръбичка. Взимаш телената гъба за миене на чинии и започваш да вадиш телчетата , които в последствие   натъпкваш яко в тръбичката . Само внимавай , защото колкото е по натъпкана , толкова ще е по голямо налягането в клетката . Това е философиата на аресора .
« Последна редакция: Септември 23, 2009, 11:48:56 pm от deso »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #22 -: Август 28, 2009, 11:14:13 pm »
Нека и аз да се включа.

Пело ми даде техническа гума, с нея изрязахме (с ceko26) гумени пръстени за моите плочи от стария електролизер- 10 на 10 см, пръстенът е с дебелина 1 см.

Разстоянието е 3мм.

Плочите са 11 - 10 клетки- общо предвидени за около 20 волта напрежение. При първите опити, с разтвор от натриева основа (няколко процента) се получи резултат от около 70% ефективност.

В тази конструкция са свързани само първата и последната плочи. При 25 волта и 3,25 ампера се пълни бутилка с газ за малко над 1 минута. За мен тези резултати са неудовлетворителни.

С помощта на emm се надявам да изработим нови капаци, като ще има по 2 щуцера в горната и долната част на всяка плексигласова плоча, която притиска пластините.

Проблемът в затворените електролизери от този тип е, че се получава налягане в кутията, което избутва електролита. От там има по- малко активна площ на електродите, съответно по- малко КПД и по- ниска продукция.

Работещата площ е не повече от 20-30%.

Може да се използва помпа, която принудително да циркулира електролита.

По идея на nipo трябва да се пробва свързването на средния електрод на + а двата крайни на -.

Така напрежението ще се понижи на 10 волта (специално за тази конструкция).

Интересно при плочите на Пело е, че при тях има посиняване от единия край, което е нормално, но от другия край са кристално чисти. В моята клетка плочите от другия край  след като са работили са с кафяв цвят. Явно е от решаващо значение използването на натрива основа, за да се почистят плочите от железните окиси.

Клетката, която съм конструирал в момента с помощта на посочените люде не е работила повече от 1 час и не е почистена, но електролита вече леко покафенява.

Много интересно заключение направихме с emm, при използването на концентрация на електролит. При 10% разтвор на натриева основа се получи огромна проводимост. Ако закачите електродите на акумулатор, моментният ток, който ще протече може да създаде няколкостотин милилитра газ са много малко време. След това разредихме максимално разтвора с дестилирана вода, но проводимостта пак беше значителна.

Интересно ще е да се пробват добре изработени кутии с различни количества електролит, защото 20% и повече са наистина свръхпроводими, електролита се разпенва, а не сме правили замервания за отделяното количество газ при  ниски концентрации.

Лично по мое мнение, импулсно захранване на 12 волта не би свършило някаква съществена работа, освен да се регулира коефициента на запълване и евентуално да се понижи протичащият ток през клетката.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #23 -: Август 28, 2009, 11:15:35 pm »
По отношение на арестора вече писах- най- лесно е да се използва бутилка, в която да преминава газта. За мое улеснение поставих бутилката в кофа с вода. Колкото и пъти да връща ще се чува само тъпо бумтене (по- слабо от това на мокро дърво в печката), а самата бутилка няма да се счупи, ако е оставено малко място за натрупаният газ, а не по- голямо.

disela

  • Гост
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #24 -: Август 28, 2009, 11:50:24 pm »
При този дизайн на клетката как позиционирате плочите на 3мм една от друга ? Само гумата ли е между тях?
Като се натегнат шпилките гумата не подава ли?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #25 -: Август 29, 2009, 12:06:10 am »
Специално при мен не съм забелязал някакво особено смачкване на гумата. Тя се води "техническа гума" и е твърдичка, но и достатъчно скъпа.

Има варианти за дебелина на гумата до 6мм, но в крайна сметка си купувате на килограм, а това че ще се използват 20% от нея в магазина не ги интересува (което е съвсем естествено). Трябва да се помисли за калъп. Разстоянието е 3 мм.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #26 -: Август 29, 2009, 01:03:00 am »
По-добре е с гума, аз ползвам О-пръстени и е 2 лева бройката ф110 3,5мм. И при мен плочите са само от едната страна оцветени, но аз ползвам вода от чешмата  :) направих пренареждане на клетката, и сега е с 16 пластини, като 4-ри са захранващи, –НННН+НННН–НННН+. При 12 волта дава за 4 минути 3 литра, и разхода на газ на колата е с 2 литра по-малко. Имам проблем със щуцерите, разлепват се . Решението е крайните електроди да са по-дебели и изходите да са заварени за тях
« Последна редакция: Август 29, 2009, 11:57:23 am от gotiniq7 »

Неактивен pelo

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #27 -: Август 29, 2009, 10:16:37 am »
   MZK , не си видял добре плочите , личи и на снимката- от едната страна са кафяви и то сериозно, от другата са леко виолетови ! Нямам КОН за проби, но и мисля че NOH е по-добра, поне така четох.
   Арестора - сериозна работа : последния ми има вътре и стоманена мрежа и камък за аквариум... и пак върна огъня! Преди време тук някой беше писал че няма 100% гаранция при предпазване за ННО и това е разбираемо но пък проблема се получава като намалее налягането, тоест като изключиш клетките ! Затова и споделих с mzk - мисля да поставя ел. клапан пред горелката( има ток-отворен, няма ток - затваря пътя и остава съвсем малко след себе си)
   Тъй като притежавам 21 такива плочи, съм правил доста опити с подредбата ! двоини, троини ...петорни клетки и освен това което съм ви предложил като вариант, другите работят много по-слабо! Не си мислете че просто ми е приатно да изработя два отделни електролизера !
   mzk , затова те помолих да направиш абсолютно същия електролизер, с 9 плочи, -ннн+ннн- (точно така наредени), за да направим сравнение при различния размер на плочите - пак ще напиша , 1 такъв от моите електролизери произвежда 1.3 л.м при 12 в 8.5 а !
   Абсолютно си прав за помпата ! Поне една трета от плочите не работят през повечето време, но засега не намирам подходяща помпа! Идеи ?
   Дистанционера: според мен - най-важнота част ! И тази техническа гума си променя размера при стягане. Мисля че по - добър вариант е PVC ( поледнете в търсачките PVC завеси). Този материал е перфектен, но като звънях в една БГ. фирма , както винаги се оказа че не знаят какво продават и даже колко струва, разбрах само че се произвеждат в Холандия !!!
    Занранването : и аз мисля че няма да стане с компютърно. Както казах преди - от това не разбирам ! Засега съм се спрял на това : http://www.tpetrov.com/search.php?prod=ZAH-26+%D0%97%D0%90%D0%A5%D0%A0.%D0%91%D0%9B%D0%9E%D0%9A+12V
и мисля да го купя , като се намерят пари.

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #28 -: Август 29, 2009, 01:57:47 pm »
Здравейте и аз се бях насочил към същия блок но го бях намерил в ebay.com за 46$ .
Незнам как е със защитите има ли, няма ли, все пак 30А си е доста голям ток.
Може да разгледате има готови HHO клетки в същия саит на главозамаиващи цени "dry cell",има и дистанционери.
Това устройство също е интересно http://ht52z.hy2gb.servertrust.com/product_p/fb.htm защита от взрив.

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Електролизера на Pelo
« Отговор #29 -: Август 29, 2009, 03:42:54 pm »
Експерименти правя в къщи със стандартно комп. захранване от най-старите 250 W (струваше 10 лв втора ръка). Когато се занимавах с електролиза вадех до 20 ампера от него. За 40-50 лв може се вземе ново захранване 400 Вата поне -> 30 ампера поне. Разликата не е много в полза на комп., но може да се купи от всякъде. Другото нещо е като правите експерименти да помислите, че от кола трудно може да искарате повече от 30 ампера (и то ако климатика не работи). Ако пък правите електролизер за подгряване според мене трябва да се преоринтирате към друг дизайн вместо захранване от 12 волта. стандартно 220 в през грец .... това може би се досещате трябва да промени дизайна на електролизера (по-голямо разстояние между плочите).
Споделям мнението си в/у проблемите ви с захранването - не искам да убеждавам никого в правотата си.