Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3263681 пъти)

vitan

  • Гост
но все пак мисленето ми е силно подчинено на ученото и четенето по буварите в техникума и университета.
Прочети "Изгубените открития" на Дж. Василатос, главата за Никола Тесла :)

2-те части на архивния файл.
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=245.0;attach=3709
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=245.0;attach=3711
« Последна редакция: Август 11, 2011, 12:01:38 am от vitan »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
И аз все още съм зависим от букварите, но леко по леко се опитвам да се абстрахирам от тях. Просто трябва да се погледне на нещата от друг ъгъл. Не ме разбирайте погрешно, аз не отричам съвременната наука, но просто там има много бели петна и необяснени все още неща. Когато чуя думи, че нещо се превръща в друго нещо и други от сорта, все едно, че слушам някой вълшебник, ми е ясно, че нещата не са ясни и на този, който го казва това.
При 30в захранване получавам напрежение 105в на втория контур. А при 350в предполагам, че ще е около 1200в дори и повече, защото характеристиката между двете напрежения е нелинейна и ето ви го и високото напрежение. Всичко е свързано с много време, а засега съм много зает. Друго нещо, което пропуснах да кажа е, че на втория контур получавам чист синус, независимо, какви импулси подавам на транзисторите, правоъгълни, синус или други. Но при синус е най-добре. Схемите са просто принципни, но има доста тънкости при направата на трансформатора, ако може така да се нарече. Като го развия и навия още 20 пъти, ще ми се изяснят нещата предполагам. Коя бобина да е отдолу, коя отгоре и т.н. Просто чрез много експерименти искам да изцедя максимума и, тогава мога да дам по-точна схема. Първата стъпка е да се намери резонансната честота на втория контур, опитно с генератор и осцилосцоп и след това да се подаде сигнал на транзисторите със същата честота и нещата се получават. Възбуждането на втория контур може да стане с един или два прави или обратни транзистори , но много е важно, как са навити възбуждащите бобини и, колко, са една или две. Тук точно няма никаква логика с букварите, но така работи.ПОЗДРАВИ!!!

Неактивен tod

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 34
    • икономия на ток
mito_kupona  защо не провериш дали отворения контур не е вече в резонанс! Знаеш генерираната честота, имаш точния капацитет на кондензатора и по формулата на Томпсън смяташ индуктивността. След това измерваш индуктивността (и двете бобини) и сравняваш с експерименталните данни.Според мен отворения контур се самовъзбужда на кратен хармоник. Така че няма да е необходимо да търсиш входящата честота. А що се отнася до CE то според мен си още далеч от нея. Загряването на бобините и високите напрежения не са признак за наличие. Повярвай със 60,70W доста неща могат да се получат, дори и да се получи качествена заварка. В руския форум Lab пускат флекс с такава мощност,който реално работи на 900W. Аз съм пускал такъв флекс при 30V 3А право напрежение.

vitan

  • Гост
А при 350в предполагам, че ще е около 1200в дори и повече, защото характеристиката между двете напрежения е нелинейна и ето ви го и високото напрежение.
Високо напрежение: поне 10 kV… Тесла е работил и с милиони волтове :) Етера и Природата са в равновесие. Да се наруши то, трябват екстремни стойности.

При високи напрежения и честоти не само жицата ще загрее, но и основата, на която е навита. Загубите са значителни. Да се предотврати това: кое, как, що – има го в книгите за конструиране на тесла-трафове. Из форума трябва да има 1-2 линка/файла по въпроса.

mito_kupona, иначе си прав. Иска се време и пари за да станат нещата както трябва. И аз по някое време ще довърша това, което съм почнал отдавна. Но първо в друга разновидност: дали от "горенето" на хелия може да се изкара нещо. Е, няма да стигна 100 kV, но пък след години може и да ми дойде и тая муза :) Знае ли човек.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Доста време изледвам стояща електромагнитна вълна и да се казва, че трябва да е високоволтова е груба грешка. Това показва слабо разбиране на явлението. Електромагнитната стояща вълна не се вижда нито чува, за това трябва, който не разбира да изледва стояща звукова вълна, поне се чува.
Както съм писал при отворена верига винаги имаме стояща електромагнитна вълна при ниски честоти. Имаме два вида стоящи вълни:
-накъсо свързване-магнитен (токов) връх, електрически (напрежителен) възел
-отворено свързване-магнитен (токов) възел, електрически (напрежителен) връх
При отворено свързване е хубаво високо напрежение но милиони волтове не е нужно.
Трикът е че, се движат две срещуположни вълни, физически противоположно въртящо се неутрино (по-посока на чесовниковото стрелка и обратно на чесовниковата стрелка)-работна теория. За това аз ползвам диоди за приемник. Нискочестотни диоди 1n4004 много добре работят. От опит знам, че тези диоди не работя на 15625 Хц-трябва Шотки диоди. Това показва, че процеса е вълнов и неутринен. Продължавам с експерирентите допълнителната енергия да е достатъчна да покрие загубите.
П.П. подобен принцип съществува в каратето-първо буташ противника и после го дърпаш към себе си, ефекта е поразителен, спрямо само да го дърпаш.   
« Последна редакция: Август 11, 2011, 07:52:26 pm от mi68 »

vitan

  • Гост
Електромагнитната стояща вълна не се вижда нито чува, за това трябва, който не разбира да изледва стояща звукова вълна, поне се чува.
Както съм писал при отворена верига винаги имаме стояща електромагнитна вълна при ниски честоти.
.......
Трикът е че, се движат две срещуположни вълни, физически противоположно въртящо се неутрино (по-посока на чесовниковото стрелка и обратно на чесовниковата стрелка)-работна теория. За това аз ползвам диоди за приемник. Нискочестотни диоди 1n4004 много добре работят. От опит знам, че тези диоди не работя на 15625 Хц-трябва Шотки диоди. Това показва, че процеса е вълнов и неутринен.
Simplicitas :)
« Последна редакция: Август 14, 2011, 01:17:05 pm от vitan »

giunal

  • Гост
Нека малко да ги по раздвижим нещата.

Вижте този мой клип: http://youtu.be/CCVVllrsdto - P8170266
« Последна редакция: Август 19, 2011, 08:43:48 pm от altium »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 544
  • Z - Оркестър Вагнер
Колега giunal, гледах клипа, който си направил. Хубаво има резонанс и точно го подбираш с ДДС-генератора, но ми се струва неправилно изчисляваш изходната енергия. Така се смята натрупаната енергия в кондензатора, но на празен ход, без товар. Ако сложиш товар нещата ще се променят. Ще падне и изходното напрежение и консумацията на входа ще се покачи.

Може и да не съм разбрал добре, понеже ти прекъсва говора на видеото, но ако искаш обясни тук с думи, какво си постигнал, като резултат и какво изчисляваш. И още, кое му е особено на тоя резонанс, кое е различно от стандартното?

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Здрасти колега giunal ,
пробвай същото което си направил с обикновен мрежов трансформатор на ниска честота, ако имаш желание естествено и сподели резултатите. Аз така преди време се заблудих с един качер и зареждане на кондензатори - също получих много добри резултати , ама само на сметки - на практика нищо не излезе .
Желая успех

giunal

  • Гост
Първо се извинявам за лошото качество на звука на моменти но това се дължи на шума издаван от искрата.
  Ако сложиш товар нещата ще се променят. Ще падне и изходното напрежение и консумацията на входа ще се покачи.



Колега EDM , точно с това се занимавам в момента(ако ми остане свободно време:)). Може би???, нещата ще се получат ако успея да постигна добро съгласуване между стъпалата(знаеш за какво говоря). За сега не знам какъв ще бъде резултата. Като по-експерементирам ,ще пиша за резултатите.

   Доколкото успях да разбера, giunal е на път да постигне "напомпването" на енергия така както съм го описал в темата "КПД над 1 чрез "напомпване" на енергия" от раздела Теории и хипотези, физични опити. Щом честотата на трептящия кръг е около 500 kHz, а разрядите са около 50 Hz, значи един разряд се получава след 10 000 цикъла "напомпване". Остава да видим дали енергията на разрядите е в повече от входящата енергия в първичната намотка от няколко навивки. Но когато смятаме енергията на кондензатора, мисля честотата е на първа степен, а не на квадрат и аз получих около 100 W. Да се надяваме, че теорията на "напомпването" ще има и експериментално потвърждение.
   Пожелавам успех и внимателно!

Колега Иван Димов , мисля че , грешиш. При входяща енергия от 40W дори и изходната да е 100W то пак нещата не се вързват с напомпването. Аз смятам че , трябва мощноста да се изчисли с честотата на квадрат защото кондензатора го зареждам от резонансната верига след изправител и би следвало отделената мощност върху кондензатора да е чистата енергия . Но пак повтарям за сега това са само мои предположения.

Здрасти колега giunal ,
пробвай същото което си направил с обикновен мрежов трансформатор на ниска честота, ако имаш желание естествено и сподели резултатите. Аз така преди време се заблудих с един качер и зареждане на кондензатори - също получих много добри резултати , ама само на сметки - на практика нищо не излезе .
Желая успех


Ще пробвам, но мисля си че, би трябвало мрежовият трансформатор да е с високоволтова първична , а точно такъв нямам в момента. Ако правилно съм те разбрал.!!!!!!!
« Последна редакция: Август 21, 2011, 11:18:53 am от giunal »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Енергията на кондензатора е Е=0.5*CU^2 и като използваме тази енергия 50 пъти в секунда, ще получим P=50*0.5*CU^2 [W]. Мощността Р е енергия за секунда. Това е теорията. На практика при разряда се получават увеличен брой електрони в проводимата зона на проводника и съответно по-голям ток, но колко точно зависи от конкретната постановка. Аз лично преди време си играх с разни механични прекъсвачи и чрез искри зареждах кондензатори и като че получих леко презареждане с по-високо напрежение, но ми се видя твърде незначително и се отказах от по-нататъшни опити.
   Може да пробваш да разреждаш кондензатора върху първичната многонавивкова намотка на понижаващ трансформатор и да видим на вторичната с малкото навивки каква мощност ще излезе. Може да се пробва и без диод, само трептящ кръг и кондензаторът от време на време да се разрежда в първичната на понижаващ трансформатор.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Енергията на кондензатора е точно, колкото Димов цитира , но Доналд Смит  твърди , че енергията на кондензатор в резонираща система е Е=0.5*CU^2*f^2 , т.е. честотата участва квадратно в отчитането на мощността - аз не знам до колко  е вярно това. Важното е , че и в двата случая при опитите на "giunal" се получава повече.
Експериментите на Dynatron  потвърждават теориите на Доналд Смит стига да няма измама естествено
http://www.001-lab.com/001lab/index.php?topic=639.msg35517;topicseen#msg35517

vitan

  • Гост
Кой е пуснал за всички Free energy, та да е доказал и формула? Не се лъжете, честота на квадрат няма, макар и нещата да са зависими от dV/dt...

Друг е въпроса, че и тази формула може да не е точна - не отчита запълването на импулса. Откъдето може и да ви идват грешките :)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Колегата giunal е добре направил макет но бърка в нюансите, нещата са прости. Тесловият трансформатор създава стояща електромагнитна вълна заедно със собствен капацитет (топче, печатна платка или друго). С цел покачване на честотата диаметъра на тръбата трябва да е малък (имаме малък собствен капацитет, тръбата ф110 да се замени примерно с ф40). Стоящата вълна е реактивна мощност и преобразуването става в реактивни елементи-кондензатор или бобина. Тук ми се демострира активно изправяне и спорни изчисления. Ако се ползват диоди то те трябва да са свързани еднопроводно или безпроводно към собствен капацитет, примерно сфера, печатна платка или друго. Просто трябва да се смени електрическата схема. Ако се ползват бобини трябва да е полудълнов дипол примерно, в други бобини възниква стояща вълна с еднаква фаза и липсва напрежение. Повтарям при високи честоти диелектрика става проводник, а проводника изолатор, въпроса е до разбиране на явлението.
« Последна редакция: Август 22, 2011, 06:15:43 pm от mi68 »

vitan

  • Гост
Тесловият трансформатор създава стояща електромагнитна вълна....
Въпрос на огромен късмет. По-скоро на изчисления и/или настройки, които си ги пише в съответните (по-дебели) книги :)

....при високи честоти диелектрика става проводник, а проводника изолатор....
Според (много) зависи....