Алтернативни енергоизточници > Генератори на Tariel Kapanadze и Donald Smith

Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място

<< < (61/629) > >>

miromad:
Здравейте колеги!
От една седмица се чудя дали да изложа своята теория, въз основа на която може да се получи СЕ.
Днес се реших да я споделя, дори и това, което напиша да е пълна глупост.
И така:
Всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие. Този закон при електромагнетизма се проявява с противо-ЕДС (или самоиндукция). Ако вложим първоначална енергия в дадено действие (в контретния случай електромагнитно), то ще възникне и противодействие, което ще е равно по големина на действието. Но ако това противодействие го превърнем в действие, т.е. го откъснем от първоначалното действие (да не може да му се противопостави), то пак ще предизвика противодействие, което ще е равно по големина на него. И така за определен период от време, през който в системата ще се натрупа енергия. След този период няма да превръщаме противодействието в действие, а само ще продължим да подаваме първоначалното действие с постоянна величина. Ако енергията на системата  падне под определен праг, отново може да се включи превръщането на противодействието в действие.
Струва ми се, че обяснението по-горе е доста неразбираемо, но по друг начин не мога да го обясня.
Прилагам и някои идеи във вид на изображения.
На изображението Transformer1 идеята ми е следната:
Трябва да се направи комутация между товара и резонансните кръгове така, че когато се включи L1C1 кръга, лампата да е изключена. Веднага след като се изключи L1C1, да се включи лампата. След като се изключи лампата, веднага да се включи L2C2. После L2C2 се изключва, включва се лампата. Изключва се лампата и се включва L1C1. Ако се съгласува така, че първия кръг L1C1 да е положителната полувълна, а L2C2 да е отрицателната полувълна, то ще се получи променлив ток.
Обяснението е такова:
Когато се включи L1C1 се образува магнитно поле в първата сърцевина. Когато се изключи L1C1 кръга, и веднага се включи лампата, в сърцевината все още има магнитно поле, което индуцира ток в L3, а и този ток ще е доста по голям поради самоиндукцията. Докато е била включена лампата, тя е породила магнитно поле във втората сърцевина. След като се изключи лампата, веднага се включва L2C2 кръга (в който кръг не знам дали кондензатора да бъде зареден първоначално или не). И пак магнитното поле плюс самоиндукцията индуцират ток, който зарежда кондензатора.
Въпроса ми е може ли да се направи така, че когато има самоиндукция, да се зарежда кондензатора, а в другия случай да се разрежда, т.е. когато магнитното поле тече в едната посока да се зарежда кондензатора, а когато се разрежда кондензатора, магнитното поле да тече в другата посока.
Изображението Transformer2 е друго свързване към първата идей.
Изображението Coil е намотка, която ако може някой да изследва свойствата и, и дали ще има свойства, различни от обикновената намотка?

Горенаписаното 99% може да е пълна глупост, но аз се надявам на единия процент :)
Ако може също така някой да обясни що е то противо-ЕДС и самоиндукция. Кога и при какви условия се проявяват (например веднага ли се образува противо-ЕДС или самоиндукцията), какви стойности приемат, кои величини променят (волтаж или ампераж) и така нататък?

jantar:
Гениалните неща са прости (точно затова са и гениални ;)).
Същото е и с генератора на Капанадзе (който всъщност е опростен вариант на това нещо)

teofilius:
 
   Здравей Мiromad !  Енергията на противодействието е тази, която ползваме независимо дали говорим за трансформатор или механична сила. Принципа на противодействието е начина по който, вземаме енергия от всеки източник на енергия.  Противодействието е принципа с който, вземаш енергията на действието.   При трансформатора имаш първично поле създавано от първичната намотка . Първичното магнитно поле създава(индуцира) около себе си електрическо поле  с противоположна посока на електрическото поле в проводника на намотките, което и движи токоносителите - електроните и така, това вторично електрическо поле забавя електроните   и имаме индуктивно съпротивление и самоиндукция на електрическо напрежение в първичната намотка. Нарича се самоиндукция защото е бобина с една намотка (без вторична). Още нещо: Самоиндукцията винаги се противопоставя на промените при нарастване и намаляване на напрежението и тока в един проводник. Така че подаваното на една намотка напрежение може да е много ниско (например 12 волта) но колкото по бърза е промяната му при протичане през проводник , толко по високо е напрежението на самоиндукцията(например 500 - 1000 волта  - личен опит) . При всички случаи за да имаш самоиндукция трябва да имаш променливо във времето напрежение.  Именно промяната във времето на магнитния поток или тока създаващ го , създава електрическо поле около бобината а намотката от проводника е начина това електрическо поле да задвижи електроните в него , така че на изхода на намотката да имаме напрежение готово да създаде енергиен поток при свързване с товар. При личен опит с обикновен генератор на правоъгълни импулси и захранващо напрежение около 12 волта съм захранвал 40 и повече ватовова 220 волтова лампа като напрежението върху лампата е било 220 волта или повече по желание. Същия резултат съм постигал и без магнитопровод но с повече загуби.  Това е един вид импулсен трансформатор но само с една намотка съставена от около 200-300 навивки, но може и по малко. Лампата е свързана паралелно на намотката. Съпротивлението на лампата е достатъчно голямо така че да не окъсява 12 волтовото напрежение от акумулатор или др. източник (лампата и не може да светне ни най-малко с толко ниско напрежение) но високото напрежение и пренасяния от него електронен по-ток на самоиндукцията са достатъчно големи за да преодолеят съпротивлението на лампата и така тя свети с пълна мощност. Изходната мощност допълнително нараства и при използване на грец и кондензатор на изхода.
   Може да се каже че импулсните трансформатори могат да се произвеждат и само с една намотка. Дори и само с една намотка при използване на еднополярни захранващи импулси и използване на диоди, няма да имаме галванична връзка с първичния енергиен източник ако е необходимо.
   Когато имаме бобина с вторична намотка, тоест  - трансформатор, то магнитното поле на първичната намотка индуцира електрическо поле около магнитопровода върху, който е вторичната намотка(намотките може и да са една върху друга) и така в нея се индуцира напрежение.  Надявам се  - става ясно че променливото магнитно поле в магнитопровода индуцира около себе си електрическо поле, движещо се или разположено в кръг около магнитопровода, което и поражда движението на електроните в една затворена(натоварена) намотка разположена около магнитопровода.
   
  И при двете схеми, които си нарисувал  Мiromad,  лампата се явява, като  активно съпротивление. между два свързани трансформатора. Вторичната намотка на втория трансформатор функционира, като индуктивно съпротивление и затова докато не бъде затворена директно или посредством друг товар(кондензатор или активен товар) тя няма да светне, а през нея ще минава някакъв минимален ток захранващ и поддържащ индуктивното съпротивление на втория трансформатор.  На входа на първия трансформатор е по-подходящо да имаш генератор на импулси (първичен източник на енергия) а не кондензатор.
   По отношение на резонанса, в основата си той е синхронно прехвърляне на енергия между две системи, като синхронизацията между тях осигурява минимални загуби при прехвърлянето а докато е включен първичния източник , тази енергия се натрупва.  При изразходване на енергията от резонанса, имаме не повече от вложената от източника енергия. 
  При един радиопредавател и приемник, при настройването в резонанс между двата, от предавателя се консумира максимално енергия минус загубите.
  Когато говорим за свободна енергия имаме в предвид, че първоначалния източник е Ефира(вакуума, пространството) и в по груб смисъл - водата, вятъра, Слънцето.  Така че за да получаваме енергия от Ефира , нашето устройство трябва да влезе в резонанс със него. И за да не използваме думата резонанс без ясно разбиране на значението и в дадени конкретни случай е по-правилно да приемем че това е точката на контакт  между нашето устройство и Ефира. Тоест – трябва да имаме възможност за директен контакт с Ефира и неговата енергия.  Някои от точките на контакт са гравитацията, магнитното, електрическото и електромагнитоното поле.   Това са някои от начините по които усещаме Ефира и той действа в познаваема за нас форма.  Гравитацията е налягане на Ефира върху материята.  Магнитното и електрическото поле са вид  поляризация, организация и движение на Ефира. При водните централи се използва  гравитационната сила на Ефира но също и при тези вечни двигатели, които наистина работят и са основани на гравитационен принцип.
  Електромагнитното поле, понастоящем се използва предимно като, буфер посредством, който превръщаме енергията на един механичен източник в електрическа.                                       Генератора на Тариел Капанадзе е уникален именно в това че с минимален първичен разход на енергия (40Вт. ) поддържа мощно променливо електромагнитно поле от което, черпи многократно повече  енергия(3Квт – 5Квт).  Резонанса при случая е нужен за да може с минимум входна енергия да се поддържа максимално интензивно променливо електромагнитно поле в първичната намотка на генератора(преобразовател на ефирна енергия, трансформатор) .  При резонанс получаваме изключително интензивно електромагнитно поле.  Това поле е и много чувствително към всякакви промени. Ако имаме вторична намотка с активен товар, тя консумира натрупаната електромагнитна енергия и отслабва полето в първичния резонансен контур.  При Капанадзе това не се случва!  Променливото магнитно поле е променлива пулсираща във времето ефирна енергия  готова, да бъде преобразувана в нужната ни електрическа при това без да се променят параметрите на това поле, без да отслабне и др. промени и най-вече , без промяна в количеството енергия нужна за поддържането му.   Това е и разликата на генератора на Капанадзе от обикновения трансформатор.   Как се постига това? От една страна това е използването на паралелна бобина, на която се подава високочестотен разряд.  Магнитното поле от високоволтов и ВЧ разряд създава и поддържа магнитопровода в особено инверсно състояние, при което намагнитването му с модулиращ сигнал става по-бързо , с по-малко енергия(от първичния източник) и по-пълно(по-голямо количество от магнитните домени участва в намагнитването-поляризирането) и ефективно.  Другия момент за който, говори Капанадзе  и  е ключов е синхронизацията между първичнната и вторичната бобина, която той нарича резонанс.
    Смятам че с  нужното усърдие и интуитивен подход, ще постигнем пълното разбиране и възпроизвеждане на принципа на ефирния енергиен преобразовател на Тариел Капанадзе.

mito_kupona:
Здравейте всички! Помислете, какво се получава, когато мълния удари пряко трафопост от електрическата мрежа. Ако го удари от към входа или високоволтовата част, изгарят високоволтовите предпазители, а ако го удари на изхода или низковолтовата част, изгаря цялата покъщнина, която в момента е включена в мрежата и естественно и предпазителите на нисковолтовата част, ако не са побългарени с някоя дебела тел и тогава белите са още по-големи. Представяте ли си , за какви ампери и, за какви напрежения става въпрос в такъв момент.С очите си съм виждал, при една буря, как от контакта излиза огън 30см и контакта става на въглен. Та в този ред на мисли, според мен принципа на генератора на Капанадзе е - смесване на високо напрежение с висока честота и малък ток и ниско напрежение с ниска честота и голям ток, по подходящ начин, като се създава условие за разхлабване на домените във феромагнетика, който се използва за сърцевина. Преди около 3 месеца получих известни полужителни резултати, но не твърдя, че имам самозахранване и през това време ги усъваршенствах. Мога да кажа,че процесите са два и вървят заедно, иначе фокус няма. Може синуса на 50Hz да е с много малка амплитуда, но трябва да го има, без него не става. Друго важно нещо, честотата на вн трябва да се подбере така, че да е в резонанс с феромагнетика, иначе фокус пак няма. Казвам феромагнетик, а не ферит, защото имам полужителни резултати и с желязна тръба. Полето, което създава синуса, трябва да не влиае на полето създадено от вн с висока честота или да са разположени двете полета на 90º. Когато домените на феромагнетика са разхлабени или е в резонанс, той се държи, като магнит и може да се управлява с 50,60 или колкото си искаме херца. Всичко друго е въпрос на технически решения, каква да е геометрията на бобините, как да са разположени, как да създадем полето за разхлабване на домените, дали да има медна тръба под бобините, дали да е рязана или не и т.н. Тези дни ще кача клип да се види всичко това и да стане по-ясно на всички.ПОЗДРАВИ!!!

coke2k:
Здравейте , на 19 септември вероятно ще има документален филм за Капанадзе или с Капанадзе не разбрах точно по немския канал ARTE.
http://www.youtube.com/watch?v=cNvJxng7fnA   -  за повече информация проследете коментарите на това видео.
Поздрави

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия