Автор Тема: Диелектричен гел  (Прочетена 7237 пъти)

Неактивен asensavov

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Диелектричен гел
« -: Юли 04, 2024, 11:52:43 am »
Здравейте,

правя ремонт на стар руски осцилоскоп С1-117/1.,стигнах до проблем във високоволтовия блок за ЕЛТ. Напрежението е 8 kV и въпроса е какъв гел (силикон, лак, смола, лепило) мога използвам за да го залея наново.
Знам, че има специализирани продукти, но 100-на лв. за 500 мл. не е ОК.
Търся евтино решение.

Поздрави

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 983
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Диелектричен гел
« Отговор #1 -: Юли 04, 2024, 02:51:08 pm »
Аз бих направил проба за пробивно напрежение на полиуретан-салам, щото е евтин и го има във всеки строителен магазин и другото е епоксидна смола. Високоволтовата бобина на ТХО-то е залята с епоксидна смола - факт.

И двете съм ги виждал в подобни трафове.
Ся гаранция няма, но направи проба. Най-малкото с високоомен омметър може да провериш съпротивлението. Иначе и двете издържат на висока температура.

Восък също, но се топи при ниска температура.

Полимерен лак за хидроизолация - що пък да не стане и той. Продава се във всеки строителен магазин и се ползва за хидроизолация на баня, преди полагането на плочките. Става едно гумирано-пластмасово покритие, което блокира влагата.

Черна смола или битумен лак. Проблема е че и той не издържа на температура, но се ползва в силови вериги за изолация.

Виж и в Алиекспрес някакви нови изолационни лепила китайски, които не са много популярни, защото са нови неща и т.н.

Шел-лак на спиртна основа - дърводелски. Може и той да стане вероятно.

Има БОЛ продукти, които можеш да ползваш от евтини по-евтини.

100 лв. за лак да дадеш, а осцилоскопа струва 20 лв.  :) - някак не се връзва...  :D
« Последна редакция: Юли 04, 2024, 03:21:29 pm от EDM electronics »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 015
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Диелектричен гел
« Отговор #2 -: Юли 05, 2024, 02:59:18 pm »
Напрежението е 8 kV и въпроса е какъв гел (силикон, лак, смола, лепило) мога използвам за да го залея наново.
Знам, че има специализирани продукти, но 100-на лв. за 500 мл. не е ОК.
Търся евтино решение.
Eвтини решения безкрайно много, особенно за диелектрици. 8 kV не е изобщо високо но не спесифицирате на какво растояние. В крайна сметка всико има напрежение на пробив нали.

Решение от с "боклуци" от улицата: Вземете малко стериопор (има го буквално навсякъде и хорат незнаят какво изхвърлят) и го декомпозирайте в/с ацетон докато се получи бавно течаща кашичка. Залейте с тази смес компонените и зчакайте да се втвърди ( в зависимост от времето за изпарение на ацетона ).

Натурално/зелено решение ( :) ): намерете смола от дърво и я стоплте така че да е в полутечно състояние. Залейте чстите и готово.

Рециклирашо рещение: счупете опаковките на старите CD-та ( прозрачната пластика ), отново поставете чстите в ацетон до получаване на трудно течаща кашичка. Следвате пръвото решение.

Генерално решение; Практически всякя пластмастмаса която може да я докарате до полутечно състояние ( с помоща на топлина ) ще ви съврши работа. Единствено за която трябва да внимавате е да не се получат вътрешни мерхурчета. Предполагам е явно защо.   

Всички тези са решения дефакто струват само вашия труд и умения да го направите.

Неактивен asensavov

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Диелектричен гел
« Отговор #3 -: Юли 05, 2024, 04:39:18 pm »
Благодаря за бързите отзиви и съвети.
epwpixieq-1 решенията, които даваш са супер. Мисля да пробвам със стиропора.
Ще пиша за резултата след заливането.