Автор Тема: Заваряване на Li-ion батерии в домашни условия  (Прочетена 2968 пъти)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Здравейте,

Тези дни реших да потърся нова батерия за моята ударна бормашина Parkside и се оказа, че точно за моя модел няма.
Реших да си сменя батериите сам.
Разглобих батерията и същата се оказа пакет от пет броя  Li-ion елемента INR18650P 1500mAh.
Внимателно отлепих точковите заварки запазвайки старите пластини здрави, т.е. да може да се заварят нови елементи.
Реших и купих следните елементи US18650VTC5 MURATA/SONY 3.6V/2600mAh 30A и остана въпроса само да намеря някой с машинка за точкови заварки.
Оказа се, че в моя град такъв човек или фирма няма и реших да импровизирам.

На прима виста изгледах разни клипове в тубата за преработка на траф от микровълнова печка. Като цяло "ОК", но аз нямам такъв траф, не че не мога да намеря, пък и занимавката си е доста.
Реших да ползвам автомобилен акумулатор, който така или иначе имам  :). Понеже съм стара къща имам и много налични IRF3205 транзистори. (не че същите не са по левче бройката в "комет")
Спретнах една групичка от 8бр. IRF3205 и си извиках едно електронно реле за 15.00 лв. че ме мързи да правя сам такова  ;) и работата се получи.
Батерията е вече готова и в употреба  ;D ;D.
Релето за време го настроих на минималното възможно 0.1s защото използвах 85Ah акумулатор. С 45Ah пак се получават добри заварки, но на 0.2s. Хубаво е преди да се заваряват новите батерии, да се направи тест за времето със заварка върху стария елемент. Първоначално пробвах на 0.3s но се оказа доста голямо времето и прегаря пластината. Най-добри резултати се получиха при 0.1s и 85Ah зареден акумулатор.

П.с. Имах съмнения че осем транзистора в паралел няма да издържат 400А/500А, но не само издържаха, но и дори не се стоплиха, за разлика от кабелите  ;D ;D
Ето малко снимки :




Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Заваряване на Li-ion батерии в домашни условия
« Отговор #1 -: Ноември 28, 2023, 03:51:31 pm »
Спокойно можеше да запоиш елементите с поялника, като го сложиш на 400 гр за по-бърза спойка, със специалната паста за запояване. Аз съм правил така големи батерии със 156 елемента - никакъв проблем за елементите.

Точковата заварка е ако се занимаваш професионално с батерии, да се пести време.

А тези елементи дали са силови, защото обикновено на винтовертите се поставят до 2Ah, но за голям ток?
« Последна редакция: Ноември 28, 2023, 04:26:37 pm от EDM electronics »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Заваряване на Li-ion батерии в домашни условия
« Отговор #2 -: Ноември 28, 2023, 06:25:13 pm »
Димел имам точков апарат от преправен електрожен, но съм заварял само ламаринки. За батерии може да не стане. Но пък съм правил точков апарат за заварка на много малки пирончета върху дебела пластина. Води се ударно-кондензаторна точкова заварка. Зарежда се кондензаторен блок. Единият електрод е дебелата пластина а другият пирона който се изстрелва с пружина. Остава само опитно да се подбере напрежението до което се зарежда кондензатора. В моят случай при използваният кондензаторен блок това беше 20 V. Ако искаш мога да ти го изпратя по куриер, но ще трябва да се преправи малко -  все пак е правен за друга цел. Предполагам ми имаш телефона...

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Заваряване на Li-ion батерии в домашни условия
« Отговор #3 -: Ноември 28, 2023, 06:47:17 pm »
Точно тези които съм посочил са с 30А ток на разреждане. Батерията е 18V, което ще рече 540W max . Днес колегите работиха с машинката, даже се похвалиха че така не била работила и като нова  ;D . Аз също смятах да ги запоя, но всяко екстремно нагряване най-вече на отрицателния полюс води до съкращаване живота на елемента, дори в някои случаи и до дефектиране на същия, та реших да подходя малко по професионално, освен това не ми отне много време, както и разходи. Един качествен поялник струва повече  ;D от разходите по системката за точкова заварка. (Не че нямам поялник  :P) Получи се по-добре от колкото имах като очаквани резултати.